Drakkar

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-05-08, 19:04

Po tych fotach , temat eksplodowal .... Gratulacje !
-=M'M=-
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-30, 22:42

Post autor: -=M'M=- » 2010-05-17, 22:14

Zdaje mi się, że przyczyną tej "eksplozji" może być to, (z tego co zauważyłam) że na to forum składają się głównie mężczyźni... :P
że tak zapytam...: Jest tu jeszcze jakaś kobieta :?: :?:
Bo czuje się nieco osamotniona w tym jakże zacnym męskim gronie :oops: :oops:
popik10

Post autor: popik10 » 2010-05-18, 07:23

Ty to jakaś dziwna jesteś :D (oczywiście w pozytywnym sensie)
Nie znam żadnej która by w drewnie dłubała.
Większość "lata" po sklepach - nie chcę tu generalizować, dla tego napisałem większość :lol:
Pozdro
Popik
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2010-05-20, 18:13

Kobiety chyba na forum nie ma... jesteś raczej sama w zacnym gronie ( jak sama napisałaś) męskich koneserów pod wieloma względami... I myślę, że z Twoimi zdolnościami tylko tacy mężczyźni powinni Cię w przyszłości interesować...
podstawa to dokładność
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2010-05-21, 06:03

a jak tam skrzypki
+_+
-=M'M=-
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-30, 22:42

Post autor: -=M'M=- » 2010-05-21, 16:58

skrzypki powoli do przodu idą :)
jak tylko będę miała trochę więcej czasu to dodam fotki :)
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2010-05-21, 22:08

skrzypki to niewdzięczny instrument problematyczne jest wyrzeźbienie płyty wierzchniej żeby miała odpowiednią grubość problemem może też być odpowiednie ustawienie duszy
+_+
Awatar użytkownika
ovation
Posty: 113
Rejestracja: 2010-05-21, 16:29
Kontakt:

Post autor: ovation » 2010-05-22, 07:02

skrzypce to bardzo wdzięczny instrument. Tyle żeby je dobrze zbudować nie wystarczy wyciąć płaską dechę jak w elektryku. Co do grubości płyt to sprawa trudna, bo nie ma tu podanego wymiaru, nie możemy powiedzmy zostawić zawsze 2.7 w policzku ... w przypadku skrzypiec wszystko zależy od materiału, jego twardości, sprężystości itp. Ale po skończeniu instrumentu satysfakcja dużo większa niż w przypadku płaskiej dechy gitary. Gitary zbuduje każdy... aby zbudować skrzypce trzeba mieć dużo wprawy. Niewielu (o ile nie żaden) lutnik pałający się budową gitar elektrycznych zbuduje dobre skrzypce, altówkę czy wiolonczelę, ale każdy lutnik który potrafi zbudować skrzypce nie będzie miał problemu ze zbudowaniem gitary.

Ps. Co do duszy... nie wiem jaki widzisz problem jeśli dobrze zbudowałeś instrument wstawienie duszy do 3 min... jeśli jednak coś nie gra przestawienie duszy nie zajmuje tez 2 godzin:) :D

Obrazek
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-05-22, 17:01

To ciekawy przyczynek do dyskusji... Zbudowanie gitary elektrycznej to nie tylko wyciecie dechy , wystarczy zerknac na wioslo typu "archtop" i znajdzie sie te same problemy , ktore maja lutnicy budujacy skrzypce , wiolonczele itd. Tyl i plyta wierzchnia sa profilowane i w odroznieniu od skrzypiec , ktorych forma juz od lat jest ustalona tutaj mamy do czynienia jeszcze z "zywa" ewolucja instrumentu , eksperymenty sa wiec czescia pracy. Rowniez basy i gitary typu "solid body" nie sa latwe do wykonania. Wyciecie , sklejenie i zmontowanie instrumentu nie czyni jeszcze z budujacego lutnika. To czy sie chce budowac gitary klasyczne , skrzypce czy elektryczne basy zalezy od upodobania i specjalizacji a nie od "latwosci" montazu . Manualnie , wykonanie skrzypiec nie jest ani trudniejsze ani latwiejsze od wykonania innych instrumentow.
Zbudowanie naprawde dobrego , dobrze brzmiacego instrumentu dla profesjonalisty jest juz sztuka i jest niezalezne od tego czy mamy do czynienia ze skrzypcami czy basem elektrycznym.
Awatar użytkownika
ovation
Posty: 113
Rejestracja: 2010-05-21, 16:29
Kontakt:

Post autor: ovation » 2010-05-22, 17:57

Gitary klasyczne - poza grubościami płyt najważniejsza sprawa jest belkowanie... odpowiednie ułożenie belek, ich grubość, długość... wszystkie czynniki z nimi związane mają kolosalne znaczenie... co ciekawe każdy lutnik ma na to swój patent który nieznacznie odbiega od kanonu. wiec gitara klasyczna to sztuka. Budowa gitary elektrycznej z pudłem rezonansowym, tam już grubości płyt mają już dużo mniejszą rolę, wiele wzmocnień np pod mostkiem które już zmniejszają drgania obniża jakość dźwięku... i dlatego w tych gitarach najważniejsza role grają przystawki. Taka gitara bez wzmacniacza nigdy nie zagra jak gitara klasyczna czy dobra gitara akustyczna. Natomiast skrzypce tam 0.2 mm stanowią wielką różnice... wypukłości płyt, przenoszenie drgań, może niewiele osób wie ale w skrzypcach źle pocięty podstawek już potrafi zepsuć dźwięk, nie ma rzeczy w skrzypcach która nie gra istotnej roli w dźwięku, zrobiliśmy kilkanaście gitar elektrycznych ,elektor akustycznych i klasycznych. I nic nie równa się z trudnością zrobienia skrzypiec... ja pracuje w zawodzie 7 lat i nie mogę powiedzieć że robię instrumenty idealne cały czas podtrzymuję się wiedzą ojca który pracuje ponad 20 lat (zaczynał zresztą od budowy gitar jako amator można to przeczytać w biografii). Z innej strony większość lutników w Polsce, robi jednak "dechy" elektryczne. A lutników robiących gitary elektryczne z pudłami rezonansowymi jest niewiele... Nie zmienię zdania instrumenty smyczkowe to najtrudniejsza sztuka lutnicza tam liczy się każda dziesiąta mm w każdym aspekcie
budowy natomiast w brzmieniu gitary elektrycznej główną rolę grają przystawki :) Osobiście posiadam kilka gitar elektrycznych, kilka zrobiłem sam i problematyka budowy skrzypiec w porównaniu z problematyka gitar jest kolosalnie nierównomierna. Taka prosta sprawa jak przenoszenie i rozchodzenie się dźwięku w skrzypcach... Zaczyna się od struny, drgania wędrują przez podstawek (za gruby będzie tłumił drgania zbyt cienki się złamie itp) następnie płyta wierzchnia drgania musza się rozchodzić równomiernie pomaga temu belka (i tu też podobnie jak w gitarach jej długość, grubość, cięcie bardzo wpływa na dźwięk) która nie tylko gra role wzmocnienia (niektórzy lutnicy pomagają sobie figurami chladniego choć większość bardziej ufa własnej wiedzy i praktyce) kolejna jest dusza przenosząca drgania z płyty wierzchniej na spodnia (znaczenie ma grubość duszy w skrzypcach, ułożenie na niej słojów itp) ... płyta spodnia......... można tak wypisywać w nieskończoność. W gitarach wiele tych rzeczy gra dużo mniej istotna rolę. Może również niektórzy nie wiedza ale skrzypce bardzo często buduje się z drewna sezonowanego ponad 20 a nawet 30 lat. W gitarach większość osób które znam wrzucają dechy na kilka miesięcy do suszarni i tyle są sezonowane a zapewniam was ze to nie to samo .
Kris
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-05, 21:46
Lokalizacja: Stok Lacki k. Siedlec

Post autor: Kris » 2010-05-23, 07:40

>w brzmieniu gitary elektrycznej główną rolę grają przystawki

Auć... się nie zagalopuj... chyba że mamy do czynienia z gitarką wykonaną z pleksy i liczy się nie granie a łupanie nią na przesterach, ale przyjemność sprostowania tego zdania pozostawię Zenkowi....
Awatar użytkownika
ovation
Posty: 113
Rejestracja: 2010-05-21, 16:29
Kontakt:

Post autor: ovation » 2010-05-23, 08:48

zagraj na gitarze elektrycznej na koncercie z odkręconymi przystawkami:). Tak materiał, i przygotowanie gra rolę ale bez przystawek co CI z tego?? Wiem ze gitara jest robiona tak ponieważ technologia pozwala na to :) i mamy możliwość wsadzenia przystawek i podłączenia gitary do wzmacniacza:).... ale przez to nie potrzeba do nich takiej wiedzy, takiego przygotowania jak do instrumentów klasycznych. W gitarze zmienisz brzmienie po zmianie przystawek. tak samo jak po zmienia dechy ale to są zmiany duże pocienienie płyty o 2-3 dziesiąte milimetra dużo nie zmieni...nic nie zmieni!!!. Po 2 to nie prawda że skrzypce nie ewoluują, tak samo gitara klasyczna w której rozwiązania w budowie płyt i belowań różnią się od kanonu. Jest takie ładne przysłowie :) które tłukli nam w szkole przez 4 lata:) "Milimetr w lutnictwie to metr w budownictwie" Ja nie mówie że precyzja w budowie gitar nie jest ważna ale jest DUŻO mniej ważna niż w budowie skrzypiec. Najprostszym przykładem jest to ze pierwszym instrumentem jaki buduje się w szkole są właśnie gitary:) bo dla lutnika nie ma nic prostszego:) i drobna pomyłkę można poprawić a w skrzypcach drobna pomyłka i skrzypce do wyrzucenia:) albo do sprzedaży za 1000 zł :)
Kris
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-05, 21:46
Lokalizacja: Stok Lacki k. Siedlec

Post autor: Kris » 2010-05-23, 22:13

Ale ja nie mówię że robienie skrzypiec to prościzna i każdy głupek to zrobi tylko zwracam uwagę na to ze się trochę zagalopowałeś w swoim postrzeganiu świata przez pryzmat instrumentów smyczkowych. Gdyby tylko przystawki decydowały o brzmieniu gitary nikt nie zawracałby sobie głowy robieniem pod topem otworów rezonujących, nikt nie mówiłby że machoń długo wybrzmiewa, a pochylanie gryfu o 3,5 stopnia w stosunku do korpusu to byłaby czysta abstrakcja. Innymi słowy... gitary robiliby z płyty osb bo po co przepłacać. Przystawki są od tego żeby wydobywały dźwięk. To jest właśnie magia elektroniki i tym różnią się instrumenty elektryczne od akustycznych że aby wydobyć z nich dźwięk potrzebne są przystawki i nie ważne czy to gitara elektryczna czy skrzypce elektryczne czy bas.
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2010-05-24, 06:05

właśnie dlatego powiedziałem niewdzięczny ponieważ minimalny błąd z naszej a czasami nawet nie z naszej winy może popsuć dźwięk jeśli chodzi o dźwięk to najbardziej wdzięczny ale czasem żeby zbudować dobre skrzypki trzeba ich zrobić kilka a nawet kilkaset zbliżając się do poziomu instrumentów za kilka tys. złotych ale żeby być w tej sztuce miszczem trzeba czegoś więcej niż je robić trzeba eksperymentować szukać nowych lub zapomnianych rozwiązań np. ważną role odrywa lakier który gdy za bardzo wniknie w strukturę drewna będzie tłumić dźwięk
+_+
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-05-25, 02:18

Zadaniem przystawek magnetycznych jest przetwarzanie drgan metalowych strun instrumentu , krysztaly piezo przetwarzaja drgania z powierzchni. W obu wypadkach nie sa w stanie wyprodukowac tego czego instrument nie ma , np pewnych frekwencji (basowych lub innych)barwy itp. Te mozna uzyskac TYLKO wtedy gdy bas czy gitara jest odpowiednio skonstruowana , gdy uzyto odpowiednich materialow i w odpowiedni sposob. Bledem jest twierdzenie , ze gitare elektryczna mozna zbudowac z plyty wiorowej ... To absolutnie akustyczny instrument , ktory jest tylko wzmacniany elektrycznie. Przystawka nie wyprodukuje tego czego w wiosle nie ma !!
Nie ma watpliwosci , ze dla klasycznie wyksztalconego lutnika jest mozliwe zbudowanie instrumentu elektrycznego ale dobry lutnik budujacy na codzien instrumenty elektryczne rowniez jest w stanie wykonac skrzypce. Trzeba zaznaczyc przy tym , ze obie proby wyjda co najwyzej poprawnie , bo do wykonania dobrego instrumentu potrzeba praktyki. Ale nie ma sie co sprzeczac , budowa instrumentow jest sama w sobie rzecza skomplikowana , niezaleznie od ktorej strony sie do tego nie podejdzie.
To co mnie w skrzypcach fascynuje to niesamowite historie dookola tego instrumentu , Tartini z jego dibelskim trylem i umiejetnosciami fechtunku , Paganini i jego trumna na lancuchach , tajemnice szkoly Cremonskiej itd itd. W linkach mozesz znalezc kilka ksiazek dotyczacych lutnictwa klasycznego .
Zmienie nieco watek...
Tu na forum pojawil sie szczatkowo przed jakims czasem bardzo ciekawy temat. Chodzi o teorie prof. Skalmierskiego na temat naprezen mechanicznych w skrzypcach Stradivariego. Sciagnalem sobie te ksiazeczke z netu , obejrzalem ( przeczytanie w zwiazku z moim brakiem fizycznego przygotowania jest niemozliwe...) Mam pewna teorie na ten temat i chcialbym uslyszec zdanie profesjonalisty tj klasycznego lutnika zawodowego. Prof Skalmierski uskarza sie na to , ze teoria jego zostala totalnie zbojkotowana przez srodowisko budowniczych instrumentow...
Temat tutaj:
http:/www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?p=2049#2049
Ostatnio zmieniony 2012-01-07, 18:17 przez Zenek_Spawacz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ