Moja wizja Jazz Bass 6 string

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-01-28, 17:32

Mechanicznie rzecz biorąc pręty nie działają w osi symetrii gryfu, a zatem będą miały wpływ na jego geometrię w obszarze swojego działania. Zatem wiedząc jaka jest zasada działania można domniemywać jak może być przy niewłaściwej regulacji i jak ta regulacja wpływa na zachowanie gryfu. Po to m.in montowane są dwa, a nie jeden pręt .
Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
jackjazz
Posty: 52
Rejestracja: 2012-06-14, 12:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: jackjazz » 2013-02-03, 14:09

Wyfrezowałem już otwory pod pickupy i elektrownie i dopasowałem pickguard,teraz drobna kosmetyka i to czego najbardziej nie lubię czyli -malowanie.
Co do do regulacji gryfu sprawdzałem powoli i równomiernie i wszystko gra.
Załączniki
jazz custom6e.jpg
jazz custom 6d.jpg
jackjazz
Posty: 52
Rejestracja: 2012-06-14, 12:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Jazz bass 6 dalsze prace

Post autor: jackjazz » 2013-03-08, 23:34

Zamieszczam kilka fotek mojego jazza po 1 warswie lakieru .Zjęcia oczywicie nie uwidaczniają piękna tego kawałka drewna "na żywo".Po malowaniu oczy wyszły mi z orbit jak to wyglądą.
Przy okazji robię 4-ke z klonu według planów.Gryf napewno z klonu ale nie moge się zdecydowac na podstrunnice bo mam zboczenie do klonowych ale wszystkie klonowe?
Myślę zrobić z hebanu ,wenge albo palisandru dla odmiany.Może mi doradzicie co wybrac na podstrunnice ?
Załączniki
jazzy.jpg
jazz custom 6 mal.jpg
jazz 6 mal.jpg
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2013-03-22, 14:26

Ja tam widze plytke do tego potwora szesciostrunowego... Jest sens pakowac ja przy takim wspanialym drewnie ?
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-03-25, 09:41

W sumie racja Zenku.. moze pomyślisz jazz jednak o zrobieniu przezroczystej płytki?? Forma będzie zachowana a drewno widoczne
jackjazz
Posty: 52
Rejestracja: 2012-06-14, 12:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: jackjazz » 2013-03-25, 21:38

Własnie tak pomyślałem że zrobie tego pickguarda z pzeżroczystej dymionej (szarej plexi)
Nie mogę tylko nigdzie dorwac takiej grubości 2 mm wszędzie są tylko 3mm.W obi maja na wystawce taki mały kwadracik ale w magazynie nie mają
jackjazz
Posty: 52
Rejestracja: 2012-06-14, 12:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: jackjazz » 2013-07-09, 21:44

Po długiej przerwie prezentuję kilka fotek mojej 6-ki. Dzisiaj przeszła pozytywnie pierwsze próby
Załączniki
nove3.jpg
nove2.jpg
nove1.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-07-09, 23:42

Myślę, że wykonanie jest poprawne, ale wygląd zewnętrzny i architektura jest nie z mojej bajki.
Dla mnie ten bas był by piękny, gdyby nie miał tej blachy z potencjometrami, tylko widoczne drewniane gały i gniazdo. Blacha dla mnie ma sens przy kompletnym maskowaniu.
Nie mam wiedzy n/t basów, ale czy struny muszą być tak szeroko rozstawione? Skrajne wyglądają jakby miały spaść przy grze z podstrunnicy. Może gryf za wąski ?
Ja wiem, że to Twoja gitara i dla siebie ją wykonałeś z uwzględnieniem własnych preferencji, stąd moje uwagi są wg moich odczuć. Rzeczywistość jest zwykle inna.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2013-07-10, 07:17

Również, do wykonania nic nie mam, ale optycznie coś mi nie gra.
Gryf bardzo szeroki, albo to kwestia markerów bardzo malutkich bo tradycyjnych (pewnie optyka).
Decha z falistego kosztowała pewnie krocie ;-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-07-10, 07:37

poco pisze:Dla mnie ten bas był by piękny, gdyby nie miał tej blachy z potencjometrami, tylko widoczne drewniane gały i gniazdo.
Dokładnie to samo chciałem napisać. Widzę,ze zrezygnowałeś jednak z piguardu nawet tego przezroczystego więc można pomyśleć o wymianie tej blachy na coś drewnianego np.
poco pisze:Nie mam wiedzy n/t basów, ale czy struny muszą być tak szeroko rozstawione?
A ty miał basówkę np. 5-strunową w łapkach?? Ja miałem i to taką zrobioną na zamówienie dla gościa solidnej budowy i też miała dość szeroko struny. Tu jest 6 strun więc wizualnie to tak wygląda. Korpus troszkę niknie przy tak szerokim gryfie stąd ten efekt. Spójrzcie ino na przetworniki - struny idealnie się z magnesami pokrywają.

Ja czekam na jakieś próbki różne, bo bardzom ciekawy jak to bangla ;)
jackjazz
Posty: 52
Rejestracja: 2012-06-14, 12:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: jackjazz » 2013-07-10, 14:40

Rozstaw strun jest pod moje łapki czyli tak jak w basach 4-strunowych 19 mm .Gryf ma w najszerszym miejscu 96 mm .Również siodełko musiałem dorobić sam bo nie ma z takim rozstawem czyli 10 mm tak jak w 4-kach.
Blachę raczej zostawię bo konstrukcja miała nawiązywać do Jazz Bassa i jak trzasnę jakąś z drewna to nie wiem czy mi się to jakoś nie utopi.
Próbki oczywiscie dołączę w najbliższym czasie. Narazie załozone są struny Warwick stalówki więc bas wali ładną przejrzystą szklaneczką.Struny przez korpus też dają solidny sustain.
jackjazz
Posty: 52
Rejestracja: 2012-06-14, 12:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: jackjazz » 2013-07-10, 15:01

jeszcze kilka fotek zrobionych za dnia
Co do deski to na 2 gitary kosztowała mnie jedyne 300 zł
Załączniki
nove7.jpg
nove6.jpg
nove5.jpg
nove4.jpg
popik10

Post autor: popik10 » 2013-07-10, 15:04

Dobrze wykonany instrument :-D
Cieszy oko. Lakier nitro??
Pozdrawiam
jackjazz
Posty: 52
Rejestracja: 2012-06-14, 12:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: jackjazz » 2013-07-10, 20:40

Wykończenie lakierem poliuretanowym
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2013-07-10, 21:31

Nie no ładnie to wszystko i widać dbałość i estetykę . Nie ważne już czy zlecaleś komuś niektóre etapy prac czy robiłeś je sam od początki do końca.

Tylko kurczę tak jakoś cała konstrukcja z tym szerokim gryfem zrobiła się dość ,, pancerna " wizualnie i nie widać tej linii lekkości i finezji już w samym projekcie i przemyśleniu pewnych rzeczy. Są konstrukcje z większą iloscią strun i jakoś to się wszystko cieszy i współgra razem. Oczywiście jest to kwestią gustu i upodobań . Nie przejmuj się absolutnie tym co piszę... ale jakoś wydłużyłeś chyba tą dolną cześć deski... i chyba nieco szersza jest od standardowego Jazza. Szeroki gryf w tym samym kolorze na ,, na licu " zlał to wszystko w takiego ,, pacerfasuta" trochę. Już sama podstrunnica z czarnego hebanu w tej konfiguracji myślę, że dodała by nieco smaku i odcięła całość tworząc zupełnie inne wrażenia wizualne. Tak to zlało Ci się to razem z tym szerokim gryfem i taka jakby ,, sowiecka ' konstrukcja wyszła. Ale to tylko moje zdanie i tak jak ja to widzę. Myślę, że przy takich konstrukcjach zachowanie kontrastu barwno-wizualnego miedzy deską a gryfem wpływa nieco na lekkość i dodanie smaku całości.
Poza tym wykonanie fajne i widać przyłożenie się do tematu. Brawo!
podstawa to dokładność
ODPOWIEDZ