Kilka moich ostatnich robótek

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: Kilka moich ostatnich robótek

Post autor: wojtek » 2021-04-01, 23:43

No cóż marzenia są aby je realizować .Zdziałałem sobie moim zdaniem najładniejszy model gitary barokowej jest to gitara Jeana Voboam bodaj z roku 1648 .A teraz się buduje gitarka Rene Voboam :)
Załączniki
11.jpg
gitarka
pl.jpg
plecki
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Kilka moich ostatnich robótek

Post autor: Waldzither9 » 2021-04-02, 07:52

Piękność. Z tego co wyszukałem to wielkość i strój trochę inne niż współczesne gitary, ciekawe jaki komfort dla palców na podstrunnicy i dźwięk? Przypuszczam ,że "Crème de la crème".
A do zagrania na czasie mam utwór
download/file.php?id=12750&mode=view
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kilka moich ostatnich robótek

Post autor: SebastianL » 2021-04-02, 08:27

Bardzo ładna gitara. Gdzie szukać wiedzy na temat metod tworzenia róży w otworze rezonansowym?
Również mam w planach tego typu instrument.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kilka moich ostatnich robótek

Post autor: poco » 2021-04-02, 08:59

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Brakuje mi słów aby opisać maestrię z jaką wykonałeś ten instrument. Właśnie dla takich widoków warto propagować budowę instrumentów. Chyba zrobię zdjęcie i oprawię w ramki. Chapeau bas !!!!!!!!!!!!
Wrzuć to na FB , to może ci, którzy mają się za lutników zrozumieją, jak wiele im brakuje do tego tytułu.
Jeszcze raz czapki z głów, Panowie, Koledzy.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kilka moich ostatnich robótek

Post autor: PiotrCh » 2021-04-02, 11:22

Wielkie BRAWA (na stojąco)!
Ja też nie wiem jak skomentować to co widzę, ale wiem, że to jest już top sztuki lutniczej - Mistrz!
Oczywiście znając Wojtka to zaraz powie, że to nic takiego, że każdy może:) No właśnie nie każdy może, ja już się z tym pogodziłem:)

Najgorsze jest to, że Wojtek pokazuje tu od czasu do czasu co zrobił, a ja wiem, że w międzyczasach powstają tego typu instrumenty, duże i małe i wielkie:)
pozdrowienia
Piotr
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kilka moich ostatnich robótek

Post autor: jacek owsianowski » 2021-04-02, 22:29

Może mógłbym sprzątać w Twoim warsztacie? pozdrawiam Jacol,
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: Kilka moich ostatnich robótek

Post autor: wojtek » 2021-04-02, 23:54

Dzięki Panowie :) Kiedyś nie stosowało sie zapisu nutowego tylko tabulaturowy no i strój jest na 415 khz, Mnie w tych instrumentach fascynuje to ze były budowane z nastawieniem na oddanie maksymalnie najbardziej naturalne oddanie dzwięku .Chodzi o relacje siły naciągu i minimalizmem jeśli chodzi o belkowanie .Ta gitarka na pleckach jest bez belek a płyta wierzchnia ma trzy beleczki id gryfu do rozety i dwie 4/4 od tylniego bloku do mostka ,dzięki temu gitarka gra płytą 1,8 i w dół .Prawdę mówiąc kiedyś jak zobaczyłem i pograłem sobie na takiej gitarce, stwierdziłem ze jak nie spróbuję to będzie lipa ,no ale im trudniejsze tym ciekawsze :) .
SebastianL ciężko cokolwiek znaleźć .Pierwsza sprawa to rysunek .Zdradzę ci słowo klucz ,,pergamin ze skóry albo welin ,,u mnie to był punkt wyjściowy bo cały czas myliłem pergamin z papierem a dalej jak przy skórach .
Pozdrawiam ww
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: Kilka moich ostatnich robótek

Post autor: wojtek » 2021-04-02, 23:54

PiotrCh pisze:
2021-04-02, 11:22
Wielkie BRAWA (na stojąco)!
Ja też nie wiem jak skomentować to co widzę, ale wiem, że to jest już top sztuki lutniczej - Mistrz!
Oczywiście znając Wojtka to zaraz powie, że to nic takiego, że każdy może:) No właśnie nie każdy może, ja już się z tym pogodziłem:)

Najgorsze jest to, że Wojtek pokazuje tu od czasu do czasu co zrobił, a ja wiem, że w międzyczasach powstają tego typu instrumenty, duże i małe i wielkie:)
Pewnie tylko ci sie nie chce
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Kilka moich ostatnich robótek

Post autor: Jan » 2021-04-19, 20:11

Gdyby nie sprawiało mi tyle frajdy robienie gitar to na pewno bym zamówił gitarę u Wojtka. Tak wszechstronnego lutnika ze świecą szukać można chyba w całej Europie. Wstawiaj częściej te swoje perełki ale nie tylko zdjęcia z finiszu ale i etapu prac to się czegoś nauczymy.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ