Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gitarowy

Wszystko o...

Moderator: poco

Awatar użytkownika
blazej
Posty: 59
Rejestracja: 2012-07-10, 13:17
Lokalizacja: Rogoźno WLKP

Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gitarowy

Post autor: blazej » 2015-06-03, 18:55

Witam Serdecznie!
Mam pytanie: czy z radia wymienionego w tytule dałoby radę zrobić wzmacniacz do gitary? I czy byłaby to "lekka przeróbka" czy raczej poważna ingerencja w jego układ?
Pytam ponieważ moje doświadczenie do dosłownie kilka kitów i jeden efekt do gitary i zastanawiam się czy podołam takiemu przedsięwzięciu i czy jest ono w ogóle możliwe :roll:

Proszę uprzejmie o odpowiedź, natomiast jeśli ktoś uważa że to dla mnie za wcześnie i mam odpuścić - również proszę "walić wprost" :-P

Obrazek


pozdrawiam serdeczenie!
Born to lose, Live to Win!
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: poco » 2015-06-04, 06:37

Jeżeli to ma być wzmacniacz tylko do ćwiczenia i grania w domu, to żadne przeróbki nie są konieczne.
Ja na Stolicy ćwiczyłem w domu, a bywało, że grało się w małym klubie. Do radia Beethoven podłączaliśmy bas i dawało radę. :-D
Przezbroić będziesz musiał tylko wejście gramofonowe lub zrobić stosowny adapter, bo o ile mnie pamięć nie myli wejście było na 2 "banany". Gorący punkt sygnalizuje buczenie po dotknięciu palcem.
Naciskasz klawisz 'gramofon' AD (adapter), czyli uaktywniasz końcówkę mocy, kręcisz gałami wzmocnienia i barwy i grasz!
Przy pełnej mocy był już spory crunch.
Lampa, to lampa.
Jaka kostkę podłączysz, to już Twoja sprawa.
Jak grasz w bloku, to pewnie będziesz musiał na pół gwizdka, bo sąsiedzi nie bywają wyrozumiali.
Nie pamiętam też, czy było dodatkowe gniazdo na głośnik zewnętrzny, bo mógłbyś sobie coś dołożyć, nawet spokojnie 10-12" o odpowiedniej impedancji. Wzmak go bujnie, nie ma obawy, tylko lepszy efekt będzie, gdy zrobi się odłączanie głośnika radiowego. Taki jakiś przełącznik -rozłącznik. Dobrze by było, aby dokonał tego ktoś obeznany w temacie, bo tam są spore napięcia, sprawdzić impedancję głośnika, wszystkie przeróbki izolować od reszty konstrukcji .
Być może kondensator filtra zasilania będzie do wymiany, lub uformowania od nowa gdy radio długo stało, bo mały brum był zawsze, ale to z jego winy najczęściej.To oceni elektronik.
Zapomniałem dodać, UZIEMIAJ CHASIS,MOŻE KOPAĆ!
Powodzenia i daj znać, jak wyszło.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 59
Rejestracja: 2012-07-10, 13:17
Lokalizacja: Rogoźno WLKP

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: blazej » 2015-06-04, 10:32

Okej, ogromnie dziękuję za tak wspaniałe wieści! :)
I za konkretny opis tego, co jest do zrobienia!
Naprawdę pięknie dziękuję! I skoro tak, to faktycznie poproszę kogoś o pomoc, ale i tak bardzo Dziękuję za tę odpowiedź.
Jeśli dojdzie to skutku i się uda, oczywiście, że coś tu wrzucę! :)

pozdrawiam również!
Born to lose, Live to Win!
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: poco » 2015-06-04, 18:43

http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=29379 To adres , gdzie znajdziesz schemat radia ułatwiający grzebanie. Jest gniazdo do dodatkowego głośnika. Wg danych dla lampy EL84 pracującej w końcówce mocy można uzyskać ok 5W mocy, a to jest sporo jak dla lampy do ćwiczeń. takie moce maja wzmaki np. Atomic, Bugera, a mój imiennik grający w USA używa takiego malucha do mikrofonu i organek na klubowej scenie.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 59
Rejestracja: 2012-07-10, 13:17
Lokalizacja: Rogoźno WLKP

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: blazej » 2015-06-06, 23:14

Super! Raz jeszcze dziękuję za pomoc! :)
I mocy starczy jak najbardziej, osoba, która mnie o to prosiła celuje właśnie we wzmak do domu, także idealnie styknie. Dziękuję bardzo! :)
Born to lose, Live to Win!
popik10

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: popik10 » 2015-06-07, 12:15

Szkoda radia. Wszędzie masz dużo części które można wykorzystać. Nie niszcz zabytku
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 59
Rejestracja: 2012-07-10, 13:17
Lokalizacja: Rogoźno WLKP

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: blazej » 2015-06-07, 15:15

Samemu nie niszczyłbym na pewno, jak już wspomniałem wcześniej ktoś prosi mnie o taką przeróbkę i stąd moje zainteresowanie tematem :)
Born to lose, Live to Win!
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: vintage » 2015-06-07, 20:54

Jeżeli posiadasz wiedzę aby go przerobić, to poradzisz sobie ze zbudowaniem typowo gitarowego wzmacniacza z tanich części jako napisał Popik. A jeżeli wiedzy nie posiadasz, to nie niszcz zabytku.
Przeróbka Tatr na gitarowca to średni pomysł, pomijając kwestię zabytkową. Taty zawierają sporo zbędnych elementów z punktu widzenia potrzeb gitarowych a brakuje tego co najważniejsze - odpowiedniego przedwzmacniacza. Głośnik też nie jest gitarowy. Zawsze można użyć ten odbiornik jako końcówka mocy ale nie spełni to nigdy marzeń na posiadanie lampowego gitarowego wzmacniacza.
popik10

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: popik10 » 2015-06-08, 09:36

Trafo głośnikowe, jako jeden z głównych elementów też nie bardzo się nadaje.
Lepiej zainwestować i kupić dedykowane do lampy wzmocnienia.
Da się, ale zadowolenia nie będzie, przerobiłem już temat wzmacniaczy z Bambino, i to nie jest to "co tygryski lubią najbardziej"
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: poco » 2015-06-08, 11:50

W tytule było tylko o przeróbce, a raczej wykorzystaniu radia jako wzmacniacza, zatem nie ma co szukać tu "lampowca" dedykowanego.
Obecnie bardzo niewielu muzyków korzysta z samego wzmacniacza bez kostek, zatem taki wzmacniacz, bo jest to wzmacniacz, w którym sygnał podawany jest przed korektor barwy tonu będzie spełniał funkcję wzmacniacza lampowego. Że nie gitarowy, to wynika z jego innego przeznaczenia.
Co do transformatorów głośnikowych stosowanych w tych radiach, to jak najbardziej nadają się na gitarowe. Polecam tutaj forum Trioda i tematy lampowe-gitarowe.
Faktem jest, że we wzmacniaczu dedykowanym są użyte inne wartości elementów niż do radia, ale to dlatego, że jest trochę inne pasmo do przenoszenia. Przy kostkach , to nie ma to znaczenia.
Napięcia anodowe z trafa można przyjąć za właściwe.
Dlatego ja napisałem o czynnościach , jakie można zrobić bez destrukcji funkcji podstawowej radia, a mieć namiastkę lampy do gitary i ćwiczyć sobie w domu.
Schematów na 2 lampkach jest od pyty i wszędzie możesz zastosować trafo z radia polskiego dla mocy ok. 5W. Ja mam ich kilka, takie z odzysku, ale sprawne i na razie nie do sprzedania. ;-)
Przy bardziej rozbudowanych , też znajdziesz rozwiązanie.
Na początek oswoić się z lampą na radiu, a myśleć o gitarowym.
Schemat przykładowy https://www.flickr.com/photos/49108115@N04/4501424549/
Tematy na Trioda.
via vita curva est
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: Tanto » 2015-06-08, 13:19

Też zasugeruję żeby nie psuć zabytku, jako nieprzerabiane ma większą wartość. Oczywiście tak jak napisał poco, można na tym grać bez przerabiania układu. Podłączyć gitarę można za pomocą przejściówki 'wtyki bananowe - gniazdo JACK', na dzień dobry mamy dwie czułości - 'adapter' i 'magnetofon'. Gniazdo do podłączenia dodatkowego głośnika jest podłączone równolegle do głośnika niskotonowego w radiu, głośniki wysokotonowe są połączone z innymi wyprowadzeniami transformatora głośnikowego, to komplikuje odrobinę kwestię podłączenia zewnętrznego głośnika gitarowego, ale da się zrobić bez psucia radia. Potrzebny przełącznik isostat z większą ilością pinów, lutownica i kilka przewodów. No i oczywiście chwila na zastanowienie się co, z czym i dlaczego się łączy ;-)
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: vintage » 2015-06-08, 16:38

popik10 pisze:przerobiłem już temat wzmacniaczy z Bambino, i to nie jest to "co tygryski lubią najbardziej"
Przydatność wzmacniacza Bambino jako "gitarowca" można porównać do wzmacniacza z Tatr, różnica że w Bambino jest ECL 86 a w Tatrach EL 84. Bambino wyda moc wyjściową około 2W, EL 84 mogła by więcej ale z tego układu się nie wyciśnie więcej a to za sprawą lampy EBF 89. Tatry mogą pracować jako wzmacniacz, jak najbardziej ale posiada zbyt małą czułość do gitary, nawet z kostkami nie będzie cudem. Czułość wejścia to 200 mV, to za mało na gitarę i nie widzę po schemacie możliwości drastycznego zwiększenia czułości. Będzie to grało ale licho.
Dlatego jak wspomniałem wcześniej potrzebny przedwzmacniacz, czyli pierwszy stopień wzmocnienia, bo sam wzmacniacz z Tatr to zaledwie końcówka mocy. Potrzeba tu układu z ECC 83 najlepiej.
I tu chciałbym powrócić do cytatu powyżej. Posiadałem niegdyś wzmacniacz gitarowy własnej konstrukcji do ćwiczeń domowych, który oparty był na wzmacniaczu z Bambino jako końcówki mocy oraz płytki z lampowego magnetofonu ZK140 jako przedwzmacniacza. Układ zasilał głośnik RFT 12" o skuteczności 100 dB. Można wierzyć lub nie ale "tygrysek" był zadowolony. Obecnie zgromadziłem niezbędne części: płytkę do ZK za 10 zł z lampami, transformator do płytki za 20 zł oraz wzmacniacz Bambino z lampą za 40 zł, odpowiedni głośnik posiadam. Sprawa groszowa i bez zbędnego dłubania, nacisk położę na estetykę, bo mam kawałki beżowej skóry i w planie jest oklejenie nią obudowy combo, które mam w planie.
Gdybym posiadał Tatry i uparcie dążył do wykorzystania w celach gitarowych, to zainstalował bym wewnątrz układ z ZK jako przedwzmacniacz i dyskretnie wejście, to samo z wysterowaniem - jakaś gałka np. od wysokich tonów jako regulacja czułości. Wilk będzie syty i owca cała i tygrysek uśmiechnięty.
popik10

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: popik10 » 2015-06-09, 08:25

Vintage wszystko to prawda. Tylko net obfituje schematami sprawdzonych preampów gitarowych, do których części kosztują przysłowiowe 10 zł. Można stosować rozwiązania jak Twoje, ja natomiast wolał bym poskładać coś od podstaw, bo i łatwiej i pewniej. Przynajmniej dla mnie. Takie bambino to dawca głównie 2 elementów, traf... Resztę zawsze i tak pakuję nową.
Jak sam wspomiałeś bambino jest na ECL 86i jego trafo do EL 84 się nie nadaje.
Stąd w konfiguracji EL84 z TG 2,5 bądź TG 5 nie sprawdzi się za bardzo. Będzie to grało, i pewnie jakiejś grupie odbiorców będzie pasował taki wzmak, ja natomiast wolę układ prawidłowy w którym trafo głośnikowe jest dobrane właściwie do lampy mocy.
A przeampy można zrobić np. na ECC 83, 85 itp
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: szlifek » 2015-06-10, 08:00

Witam.
Poza tym w filtrze trzeba wymienić kondensatory.
Te które są mogą być ( a raczej będą ) ciut wyschnięte.
Tak jak i reszta elektrolitów w układzie - zresztą.
Osobiście bym robił od zera - ale to już decyzja Kol.
Pozdrawiam.
pamiętaj o cyklinie !
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 59
Rejestracja: 2012-07-10, 13:17
Lokalizacja: Rogoźno WLKP

Re: Przerobienie radia lampowego ZRK 3281 TATRY na piec gita

Post autor: blazej » 2015-06-10, 08:56

Tak tak tak, ja wszystko rozumiem :)
i dziękuję za tak szeroki odzew w tym temacie. Nie udzielam się, bo zbytnio nie wiem co poza podziękowaniami mógłbym napisać, ale rzecz jasna - namiętnie temat czytam, gdy tylko pojawia się coś nowego :)
Po przeczytaniu powyższych postów sam już jestem bardziej przekonany do zrobienia czegoś od zera, ale jak już wspomniałem - odezwał się do mnie koleś z zapytaniem, czy przerobię mu takie urządzenie na wzmak - i stąd w ogóle ten temat.
Born to lose, Live to Win!
ODPOWIEDZ