Reaktywacja eltrona

Wszystko o...

Moderator: poco

Awatar użytkownika
diadem
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 20:30
Lokalizacja: Podlasie

Reaktywacja eltrona

Post autor: diadem » 2013-05-06, 21:49

Witam
Tak mnie dziś naszło na porządki w piwnicy i znalazłem wrak gitarowego eltrona G50jp.
Kiedyś odłożyłem go na półkę, a dziś o nim przypomniałem. Tak na szybko stwierdzam, że brak w nim bloku pogłosu, a po wymianie 2 tranzystorów zaczął działać.
Mam też 4 głośniki 8 cli, fane Custom, typowe gitarówki, więc rozważam sobie modyfikację przedwzmacniacza, a w zasadzie jego usunięcie i wstawienie lampowego i wrzucenie całości w obudowę ze sklejki i wykorzystanie głośników fane.
O ile o elektronice półprzewodnikowej mam jakiś tam pojecie, to w lampach nie siedziałem, lecz uważam, że temat do ogarnięcia, bo lamp do regentów też trochę znajdę.
Może któryś z kolegów próbował już sił z podobnym tematem i podrzuci jakiś sprawdzony schemat przedwzmacniacza?
Załączniki
eltron 003.jpg
eltron 002.jpg
eltron 001.jpg
Awatar użytkownika
diadem
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 20:30
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: diadem » 2013-05-21, 19:07

Dziś miałem kilka godzin tylko dla siebie, więc zabrałem się za skrzynię.
Póki co trzyma się jedynie na kołkach, ale w planie na dzień jutrzejszy jest klejenie. Przetestuję także, czy lepiej zabrzmi z tyłem zamkniętym, czy tez z otwartym.
Załączniki
piec.jpg
popik10

Post autor: popik10 » 2013-05-22, 12:02

Czy mnie wzrok nie myli??
4 głośniki 8 cli, fane Custom, typowe gitarówki
One - te głośniki na zawieszeniu gumowym??
Wiem, że Fane robi głośniki gitarowe, ale nigdy na zawieszeniu gumowym, zawsze papier.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
diadem
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 20:30
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: diadem » 2013-05-22, 14:50

Głośniki te są na zawieszeniu papierowym.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-05-23, 07:52

Ciekawie się zapowiada ;)
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2013-05-23, 10:53

Taki Eltron to był mój pierwszy wzmacniacz ,pamiętam że miał fajny reverb .
Awatar użytkownika
diadem
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 20:30
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: diadem » 2013-05-23, 19:13

Reverb rzeczywiście jest fajny. Przetwornik pogłosowy to niezniszczalny RU2.
Obecnie jestem na etapie przebudowy przedwzmacniacza na lampę, postaram sie w miarę możliwości wrzucać zdjęcia na bieżąco.
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Post autor: vintage » 2013-05-24, 20:45

A co się stało z oryginalnym głosnikiem ? Albowiem byłby on zdecydowanie lepszy od tych czterech.
Wogóle nie rozumiem sensu montowania 4, skoro wystarczą dwa takie a to z tego względu, że wzmacniacz ma wyjście 4 omowe, a te głośniki jakbyś nie podłączył to tracisz na skuteczności zestawu, albo grozi uszkodzeniem końcówki mocy. Zatem przypuszczam, że planujesz połączenie szeregowo równoległe, co daje Ci wzrost skuteczności o 6 dB, ale z powodu niedopasowania rezystacji (Głosniki te maja 8 omów) tracisz 3, czyli saldo jest takie, że zyskujesz tylko 3 dB, to samo uzyskasz łącząc 2 głośniki równolegle.
Głosniki te nie posiadają wysokiej skuteczności, 8 calowe zazwyczaj max 94 dB, więc możesz uzyskać max 97, dla porównania oryginalny głosnik Tonsila GD 30/50 ma skuteczność 98 dB.
Nie rozumiem też dlaczego chcesz usunąć przedwzmacniacz. Można zamontować tam jeden stopień lampowy ale podłączony do wejścia posiadanego już przedwzmacniacza, wystarczy jedna podwójna trioda np. ECC83, jak wywalisz obecny przedwzmacniacz, musisz dołożyć bardziej skomplikowany układ z korekcją i przydałaby sie jeszcze jedna trioda (jak ma byc przester).
Mam taki piec i planuję tez przedwzmacniacz lampowy, będzie oparty na płytce z magnetofonu ZK 120, ale nie będę naruszać pozostałej struktury.
Awatar użytkownika
diadem
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 20:30
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: diadem » 2013-05-24, 20:56

Oryginalny głośnik się wysypał ze starości. A układ przedwzmacniacza mam zamiar przerobić, ze względu na fakt, iż zbyt dużo w nim basu jak na wzmacniacz gitarowy.
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Post autor: vintage » 2013-05-25, 14:43

Pisałeś wcześniej, że chcesz usunąć przedwzmacniacz stąd moja odpowiedź.
Co tych basów to nie można winić tylko przedwzmacniacz, ale cały układ. Gdzieś na forum (trioda czy elektroda) był wątek o tym wzmacniaczu i była opinia, że został on zaprojektowany tak jak wzmacniacz Hi Fi, więc nie można sie dziwić, że ma taki szeroki zakres. Osoba od której kupiłem ten piecyk używała go do gitary basowej. Nie przeszkadza to aby używac go do gitary.
Wrcając do głośników, ciężko znaleźć jakieś sensowne informacje, nie wiadomo czy są one gitarowe, trzeba znać ich charakterystykę przenoszenia i częstotliwość rezonansową. Osobiście wstawił bym tam oryginalny GD, albo inny znany i sprawdzony 12 calowiec i o rezystancji 4 omy, bo szkoda 3 dB.
Darrex
Posty: 149
Rejestracja: 2013-03-20, 11:38
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Darrex » 2013-05-25, 19:38

Te 3dB to raczej mało odczuwalna różnica jeśli nie używasz tego wzmacniacza na próbach/koncertach.
Co do basu to sprawdź może jakie masz kondensatory na wejściu sygnału do przedwzmacniacza. Podmień na takie z niższą wartością, może w zupełności wystarczy.
------
Darek
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Post autor: vintage » 2013-05-25, 21:39

Darrex pisze:Te 3dB to raczej mało odczuwalna różnica jeśli nie używasz tego wzmacniacza na próbach/koncertach.
Co do basu to sprawdź może jakie masz kondensatory na wejściu sygnału do przedwzmacniacza. Podmień na takie z niższą wartością, może w zupełności wystarczy.
Nie jest to mało odczuwalna róznica, jest to różnica dwukrotnego natężenia dźwięku.
Czyli jeżeli posiadasz głosnik o skuteczności 98 dB i wzmacniacz mocy 50 W, to przy zmianie głosnika na 95 dB, potrzebujesz wzmacniacza już 100 Watowego aby uzyskac to co wcześniej. I odwrotnie jeżeli użyjesz do wzmacniacza 50 głośnika o skuteczności 101 dB to będziesz miec dwa razy głośniej.
Dlatego głośnik i jeszcze raz głośnik, to jest najważniejsze przy sprzęcie gitarowym. A gitarowce to 12 calowce na sztywnym zawieszeniu ze skutecznością min 95 dB.
Darrex
Posty: 149
Rejestracja: 2013-03-20, 11:38
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Darrex » 2013-05-25, 22:02

Czyli jeżeli posiadasz głosnik o skuteczności 98 dB i wzmacniacz mocy 50 W, to przy zmianie głosnika na 95 dB, potrzebujesz wzmacniacza już 100 Watowego aby uzyskac to co wcześniej.
Tak, świetnie, taka jest teoria. Teraz naświetl jakie to ma zastosowanie praktyczne? Odkręcasz wzmacniacz na full, pisząc o tych 100W, czy przeważnie nie opuszczasz zakresu 1/3? Czyli teraz żeby otrzymać ten sam zakres głośności po zmianie głośnika musisz dojść do 2/3 skali potencjometra głośności? Otóż nie jest to tak prosto jak opisujesz, gdyż wzmacniacz gitarowy to nie jest urządzenie liniowo wzmacniające dźwięk. W praktyce bardzo często używa się głośników o większej impedancji w celu większego "rozkręcania" wzmacniacza lampowego dla tych samych poziomów natężenia dźwięku. Cały czas jest to jednak różnica niewielka biorąc pod uwagę to, że w pewnym zakresie wzmocnienia wzmacniacz już nie zwiększa natężenia, zamiast tego dźwięk jest coraz bardziej nasycony. Mam i miałem sporo głośników, od Tonsilów do ElectroVoice'ów, które wkładam do swoich paczek i odczuwalną oraz "dokuczliwą" (tak jak opisujesz) różnicę pomiędzy głośnikami odczuwasz przy głośnikach o różnicy skuteczności około 6 dB, ponieważ dopiero ona jest zauważalnie odczuwalna przy niższych głośnościach dla ludzkiego ucha.
Dlatego głośnik i jeszcze raz głośnik, to jest najważniejsze przy sprzęcie gitarowym.
Zdecydowanie kłóciłbym się z tak bezwzględnym stwierdzeniem. Tutaj nie masz "rzeczy najważniejszej", tu wszystko w łańcuchu jest ważne na równi i wszystko kreuje brzmienie w takim samym zakresie.
------
Darek
Awatar użytkownika
diadem
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 20:30
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: diadem » 2013-05-25, 22:34

Właśnie na forum triody wyczytałem kiedyś o tym, że konstruktor w przedwzmacniaczy przyjął błędne założenie i korekcja wyszła jak dla sprzętu HI FI. Zbyt mocnym elektronikiem nie jestem, bo co tu się dziwić, jeśli studia kończyłem zaocznie i to uzupełniająco. VLF i KF, tu z racji pracy i hobby mam trochę pojęcia, jednak nie sądzę aby sama końcówka wzmacniacza decydowała w jakimś większym stopniu o natężeniu tych basów. Jestem bardziej praktymiem niz teoretykiem i nic nie tracę eksperymentując. Chwilowo jestem na wyjeździe, jednak po powrocie postaram sie odgrzebać pudła od głośników i wrzucić ich charakterystykę, co nie zmienia faktu, że są to 100% gitarówki z 1996, wypuszczone na rynek jako custom, na licznych forach opisywane jako te z przejrzystą kopułką.
Darrex Twoja teoria z kondensatorami jest jak najbardziej słuszna, nawet jest o tym trochę w necie napisane. Jednak mam w domu trochę lamp a to z readiostacji, a to z regentów, a to z Dynacordów Gigant i zamiast wytapiać czas wolę sobie coś tam podłubać.
A co do teorii, że wzmacniacz jest 4 omowy, a głośniki 8 to zawsze można na szybko posilic się końcówką z eltrona 30, który miał jedną kolumnę 8 om i zaadoptować rpzwiązanie do 50jp.
eagleaudio
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-29, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: eagleaudio » 2014-06-17, 08:18

Bardzo dobry pomysł z tą wymianą preampu na lampowy. Wstaw coś z Fendera jeśli chcesz czyste brzmienie, lub Mesę jeśli chcesz mieć przester. Natomiast użycie 4 głośników spowoduje, że wzmacniacz będzie ciężki. I będzie brzmiał tak jak z jednym głośnikiem. Lepiej byłoby naprawić oryginalny głośnik.
Aby uzyskać napięcia do przedwzmacniacza lampowego będziesz musiał przewinąć istniejący transformator lub włożyć obok drugi transformator. To jest troche pracy ale moim zdanie się opłaci.

Eagleaudio
ODPOWIEDZ