Delay by me

Wszystko o...

Moderator: poco

Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-04-24, 18:47

szlifek pisze:Najlepiej znaleźć wzór DZIAŁAJĄCEGO układu i tym się kierować.
O czymś takim właśnie myślałem, choć pewnie użyłem zbyt dużego skrótu myślowego.
Osoby całkowicie 'zielone' mogą znaleźć coś dla siebie np. tu http://efekty-diy.pl/ Można kupić samą płytkę drukowaną, lub cały zestaw elementów wraz z obudową z powierconymi otworami. Nie jest to w 100% DIY, ale od czegoś takiego można zacząć.
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Post autor: szlifek » 2014-04-24, 22:03

Witam.
A ja z pośpiechu chyba się trochę źle wypowiedziałem :roll:
Chodziło mi o to że w necie można znaleźć mnóstwo projektów - działających źle ( lub wcale ).
Żeby było " śmieszniej " to niektóre są chyba celowo źle zaprojektowane .]
A stronka fajna - warto polecić .
Pozdrawiam.
pamiętaj o cyklinie !
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-04-25, 07:57

PiotrCh pisze:Piniu, ten delay to cyfra czy analog?
To cyfrowy układ PT2399. Można z niego zrobić delay, chorus, flanger itp. Ja mam na takim samym układzie chorusa zrobionego wg schematu Igorro z forum gitara.pl.
blazej pisze:i muszę Ci podziękować! Bo ten Twój efekciarski efekt sprawił, że urodził się we mnie zapał! I właśnie wczoraj pobrałem sobie jakiś kurs dla zielonych i zgłębiam tajniki prądu!
Bez przesady. Efekciarski to on nie jest, ale działa bardzo dobrze.
Tanto pisze:W wielu przypadkach opanowanie tajników nie jest konieczne. Jeśli układ jest w miarę prosty i nie ma błędów, to wystarczy odrobina sprawności manualnej i podstawy umiejętności lutowania. Najbardziej kłopotliwe może być wykonanie płytki drukowanej, cała reszta to 'pikuś'. Schody zaczynają się jak chcemy wyjść poza kopiowanie układu i próbujemy coś świadomie zmodyfikować, wtedy wiedza jest konieczna.
Masz rację, jednakże przy każdym układzie jest dokładnie opisane co i jak robi oraz przykładowy schemat zastosowania. (np. wspomniany PT2399) Do tego ogromna wiedza ludzi na forach i można działać. Ja tez nie mam jakieś tam wiedzy poza podstawową oraz umiejętnościami manualnymi i jakoś sobie radzę. W zasadzie wszystkie efekty które posiadam sam zrobiłem. Płytka drukowana to tez nie jest problem. Papier foto i termotransfer sprawdza się idealnie :)

Stronka z efektami fajna, jednakże ogranicza do wlutowania wszystkiego w płytkę i tyle. No ale na początek może być.
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-04-25, 08:12

Piniu pisze:Stronka z efektami fajna, jednakże ogranicza do wlutowania wszystkiego w płytkę i tyle. No ale na początek może być.
Zawsze można kupić tylko płytkę, lub ograniczyć się wyłącznie do pobrania pdfa ze schematem, projektem płytki i ogólnym opisem. :-)
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-04-25, 21:03

A ja akurat wczoraj wytrawiłem swoją pierwszą w życiu płytkę pcb. To naprawdę nietrudna sprawa! Warto się pobawić.
Załączniki
pcb.jpg
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-04-25, 22:16

ładnie czysto ci to wyszło tylko czemu tyle miejsca jeszcze jest ?
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Post autor: szlifek » 2014-04-25, 22:22

Witam.
Czysto - fakt .
Ale - nie powinno się prowadzić ścieżek z załamaniami 90 stopni , masa i zasilanie szersze.
Jak jest miejsce ( a jest ) to nie warto się silić na małe odległości między ścieżkami.
Teraz - wyczyść papierem 400 i pokryj politurą - robię tak od lat.
Kumplowi został litr i tym jadę.
Lepsze niż kalafonia na dykcie.
Tak czy siak - gratuluję !
Pozdrawiam.
pamiętaj o cyklinie !
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-04-25, 23:48

Ej. Znowu sprowokowałem offtop :-) Chciałem tylko siem pochwalić, że się da :-)

Ale skoro są uwagi, to odpowiem. To mój pierwszy w życiu projekt tego typu. Nie umiem projektować, a znalazłem w szafie arduino (pozostałość po kokpicie boeinga, który zbudowałem za młodu) i postanowiłem wykorzystać :D
Ścieżki załamane? Nie miałem pojęcia, że nie można. W ogóle o projektowaniu nie mam pojęcia. To moje pierwsze podejście.

Za mało miejsca między ścieżkami? W drugiej płytce są większe odległości i grubsze ścieżki.
Masa i zasilanie... To jest tylko moduł do pięciu podwójnych wyświetlaczy 7segmentowych - nie ma więc jakiś szczególnych mas i zasilań. Chciałem płytkę jednostronną i ręcznie rysowałem w eagle - są zworki po drugiej stronie. Jako że nie mam pojęcia jak to się robi, to też miejsce niewykorzystane. Może jeszcze spróbuję dwustronną, tym bardziej, że lutując i wylutowując wyświetlacze, dwa mi padły chyba.

Płytka została zalana kalafonią rozpuszczoną w acetonie.

W każdym razie świetna zabawa.
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Post autor: szlifek » 2014-04-26, 00:44

Witam.
Jak " off topy to off topy ".
Najwyżej mod mnie skarci - ale może się komuś przyda.
Ścieżki można prowadzić jak się chce - w tym wypadku.
Ale jakoś tak ładniej wyglądają pod kątem - zresztą tak jest zalecane .
Jak projektujesz coś pod " wielopinowce " to stosuj większe pady i otwory 0.8 - 1 mm
Wtedy łatwiej i włutować i wylutować - no i odsysacz.
Właściwie w każdym programie musi się projektować ręcznie - auto rutery robią straszne rzeczy .
No chyba że ma się program za 50 k pln .
To tak - dla informacji .
Przepraszam - już nie " off topuję " .
pozdrawiam.
pamiętaj o cyklinie !
kibic
Posty: 394
Rejestracja: 2013-08-23, 07:07
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: kibic » 2014-04-26, 06:58

shopiK pisze:Ej. Znowu sprowokowałem offtop :-) Chciałem tylko siem pochwalić, że się da :-)
Jestem pod wrażeniem, że w domowych warunkach zrobiłeś płytkę wyglądającą tak .... zawowodowo.

Gratulacje !
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-04-26, 22:28

Kibic - ale to naprawdę nic trudnego jest :) Co do smarowania płytki to ja uzywam pasty lutowniczej i to się sprawdza w 100 procentach. kalfonie i aceton lub denaturat porzuciłem dawno. Politury nigdy nie próbowałem także nie mam zdania wypracowanego ;)
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-04-26, 23:52

Piniu twój temat. Mogę podtrzymać offtop?

Co masz na myśli pisząc o paście lutowniczej? Stosuję do lutowania, a co do zabezpieczenia? Ostatnio odkopałem jakieś swoje urządzonko stare (tzn coś tam lutowane) i strasznie było zaśniedziałe. Czyli trzeba jakoś zabezpieczyć - jakiś lakier, cy cuś? Ja wyczytałem, że m.in. po to również się maluje kalafonią.
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-04-27, 06:44

zabezpieczać można lakierem izolacyjnym np. V-66
http://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/ ... 0-ml/14777
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 59
Rejestracja: 2012-07-10, 13:17
Lokalizacja: Rogoźno WLKP

Post autor: blazej » 2014-04-27, 12:32

Dziękuję za link, ale w tym przypływie zapału już na niego trafiłem :mrgreen:
efekty.diy to rzeczywiście ciekawa stronka i z moim "doświadczeniem" (o ile można tak to nazwać) to rzeczywiście idealne rozwiązanie na początek :-)
Aczkolwiek jak ktośtam wyżej nadmienił - to nie da tyle satysfakcji i w przyszłości I TAK chciałbym się tego nauczyć, aby móc świadomie modyfikować te układy ;-)


pozdro!
Born to lose, Live to Win!
ODPOWIEDZ