Markery na podstrunnicy i inne jej upiększenia ;)

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Markery na podstrunnicy i inne jej upiększenia ;)

Post autor: nieryey » 2009-04-13, 23:52

Witam :)

Jak zrobic zwykle markery (te okragle) i jak dopasowac do otowrow w podstrunnicy?

A jezeli chodzi o wymyslniejsze markery, np. trapezy, motywy kwiatow, itp., to co proponujecie?
A skoro juz przy motywach jestesmy, to jak zrobic takie duuuzy motyw przechodzacy przez cala podstrunnice?

Widzialem tez niejednokrotnie podswietlana podstrunnice na zwyklych LEDach. Koles gdy naciskal odpowiedni prog, to zaswiecala mu sie na nim dioda ;) Super efekt ;) Ma ktos pomysl lub schemat jak wykonac takie cus? ;)
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Post autor: felix0 » 2009-04-15, 09:10

Do prostych okrągłych kropek wystarczy dobrze dopasowane ostre wiertło z prowadnicą, czyli z takim szpikulcem ostrym.

Jeżeli chodzi o bardziej wymyślne zdobienia, to trzeba mieć frezareczkę np DREMEL z podstawką i wyfrezować wcześniej zaznaczony obszar :)
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-04-15, 13:28

A same kropki mozna zrobic z wytoczonego materialu jak drewno , plastyk , metal itd... pozniej , pociac "na plasterki" wcisnac z klejem w otwor i wyrownac z podstrunnica ...
nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Post autor: nieryey » 2009-04-15, 21:03

A jesli chodzi o np. jeden motyw przez cala dlugosc podtrunnicy? Frezarka da rade? Bo jakos mi sie nie wydaje, zeby to bylo takie latwe......
Bite my shiny metal ass!
Mielcar
Posty: 23
Rejestracja: 2009-07-20, 16:44

Post autor: Mielcar » 2009-10-14, 20:55

Możnaby to chyba zrobić ploterem 3d. Są firmy które takie rzeczy robią: http://www.3dploter.com/galeria.htm (pierwsze wygooglowane).
Ale tu muszę się do pytania dołączyć. Czy są masy płynne którymi wypełnia się takie wyfrezowane kształty i zostawia do stwardnięcia? Może żywica epoksydowa byłaby ok? Musiałoby to być twarde bo do fretlessa i najlepiej w ciemnym odcieniu, bo do klonowej podstrunnicy.
Znalazłem też gdzieś w necie sklep internetowy który sprzedaje takie koraliki do robienia biżuterii. Są różne, z fajnych różnokolorowych gatunków drewna, z tworzyw sztucznych i z masy perłowej w przerozmaitych kształtach. To nadawało by się idealnie jako "twardy" wypełniacz.
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Post autor: felix0 » 2009-10-15, 23:06

Wypełniacze są ale to jest kicha, trzeba wyciąć marker np z masy perłowej odrysowac na podstrunnicy, wyfrezować pół milimetra więcej(albo na styk) i zalać klejem przeżroczystym, potem zeszlifowac po wyschnięciu i bedzie git. \
Ja dawno temu takie podobne rowki musiałem na zajęciach dłutem robić i gość suwmiarką sprawdzal głębokość na całej powierzchni. zawsze dostawałem =3 (trzy na szynach), najlepsza ocena to była -4. A teraz frezarki mamy , dremele i inne maszynki cnc he he
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-10-16, 19:50

hehe nio tak ale jak prądu nie będzie to zostanie tylko dłutko. wracając do podstrunnicy. zdobienie np kamieniami bądź masami perłowymi na całej długości niej est proste ponieważ najpierw musisz wyciąć (wyfrezować otwory potem wkleić motyw i na końcu przeciąć np piłą włosowa w celu zrobienie rowków na progi. wydaje się proste ale tak nie jest bo takie plastry kamieni trudno zeszlifować i trzeba mieć diament a wiadomo ze to nie jest tanie. trzeba również odpowiednio wyprofilować podstrunnice do uzyskania odpowiedniego łuku. przy tego rodzaju podstrunnicach trzeba uważać na wilgotność drewna ponieważ napór rozszerzając i kurczącej się struktury drewna spowoduje albo pojawienie się szczelin( możne wypaść jakiś element ) bądź możne pod wpływem nacisku pęknąć. chodzi mi tu o bardzo wymyślne wzory bo jeśli będzie to zwykły wzór typu trapez czy inny motyw to na pewno nic się nie stanie gorzej jak na przykład jest motyw jakichś pnączy czy zwierząt gdzie jest dużo drobnych elementów.
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2011-01-11, 12:26

Trochę mnie nie było, ale obudzę trochę ten temat ... jest ciekawy i każdy robiąc i instrument chce zaskoczyć siebie i innych jakimś pięknym motywem na podstrunnicy. Otóż opiszę w ,, pigułce'' jak zrobić to efektownie i dokładnie. Oczywiście mistrzostwem jest intarsja i to nie ulega dyskusji. Prosty i skuteczny sposób który chcę objaśnić to nic innego jak wypełnianie precyzyjnie wyciętych grawerką laserową motywów. Warunek jest taki, że głębokość grawerowania musi mieć minimum 2,5 mm. Każdy szanujący się zakład świadczący takie usługi ma takie urządzenie. Zatem wybieramy coś ciekawego i lecimy do grawera z podstrunnicą! Potem wracamy do warsztatu i siadamy wygodnie , przy dobrym świetle i rozkładamy przed sobą akcesoria do modelingu paznokcia... Potrzebna nam będzie przerobiona neci lampa UV do utwardzania żelu, żel do budowania płytek paznokci i sproszkowana masa perłowa do wymieszania z żelem. Jest tego tyle w sklepach i na allegro, że głowa szczypie... Różnorodność barw , odcieni i innych spraw daję nam ogromne możliwości modyfikowania. Wypełniamy wycięty motyw gotową ,,miksturą" żelową i utwardzamy lampą UV. Po utwardzeniu podstrunnica gotowa jest do dalszej obróbki ... czyli wykonania radiusa lub dotarcia i wypolerowania. To tyle jeśli chodzi o materiały kosmetyczne. Jeśli ktoś natomiast woli imitację kości naturalnej niech odwiedzi sklep medyczny z materiałami dla stomatologów... Tam dopiero są ciekawe rzeczy...! Masy do robienia nadlewek zębów i inne cudeńka. Trochę pomysłowości i można wiele zdziałać. Mam nadzieję, że chociaż trochę niektórym pomogłem i wskazałem jakiś kierunek... Dalej już tylko Wasza inwencja i pomysłowość. Pozdrawiam wszystkich i życzę pięknych motywów na hebanie, palisandrze i innych drewienkach.
podstawa to dokładność
Qbeq99
Posty: 86
Rejestracja: 2013-01-03, 10:33
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Qbeq99 » 2014-01-14, 22:18

powoli mieląc tematy forumowiczów trafiłem na ten i chętnie odkopie. Parę dni temu robiłem próbkę na odpadku z podstrunnicy PRS'owego ptaszka. cholernie się spinałem bo szef kręcił się jak smród po gaciach i zerkał co robię więc było nerwowo część wyciąłem w domu na zwykłej szlifierce, już opisuje jak było od początku...

a więc najpierw był wielki wybóch i powstała materia, po uksztautowaniu sie na planety i atmosfery powstały jednokomórkowce, potem dinozaury i ludzie pierwotni. Kilka chwil później...:

*znalazłem w internecie zdjęcie w dużych rozmiarach PRS'owej podstrunnicy z ptakami typ "modern birds"

*importowałem jpg do corela i w dużym powiększeniu obrysowałem kontury

*zwymiarowałem je do projektu gitary który zrobiłem wcześniej, więc powstały ptaki w skali 1:1

*wydrukowałem kilka kopii zgrubnie wyciąłem i nakleiłem kropelką na macicę perłową, którą sprowadziłem od chińczyka z eBuy'a 3zł za szt. z darmową dostawą :) (nie wiem jakim cudem im się to opłaca)

*drugą kopie nakleiłem na kawałek palisandru i wyciąłem nożykiem do tapet(niewygodny i mało precyzyjny, polecam skalpel) tu było sporo zabawy przeplatając z robotą w pracy i zabawą z szefem w raz, dwa, trzy babajaga patrzy

* jak wspomniałem macicę perłową wyciąłem wstępnie szlifierką w pracy mamy małą dremelkę grawerską z różnymi końcówkami tam gdzie mogłem wyszlifowałem reszta to mały iglaczek półokrągły

w związku z tym, że miałem stresa, pośpiech i trzęsące ręce, a w domu brak czasu rzeźba w drewnie nie wyszła najlepiej były różne głębokości i przy dociskaniu macica popękała w kilku miejscach no ale cóż zalałem to cyjanoakrylanem delikatnie a szczeliny wypełniłem startym na papierze pyłem palisandrowym i zalałem porządnie kropelką po wyschnięciu zeszlifowałem papierem ściernym

(taka rada... kropelka nie nadaje się do wypełniania z pyłem drewnianym po zalaniu szybko wiąże z celulozą i zasycha na wierzchu przy ścieraniu kilka razy pył wysypywał mi się ze szczelin między macicą a drewnem potrzebny dłużej wiążący klej o niskiej lepkości do takiego manewru lub klej z którego można zrobić zaprawkę do wypełniania...)

szkoda że pośpiech był bo wycięcie macicy perłowej wyszedł idealnie aż się zaskoczyłem jak łatwo się to obrabia...

UWAGA PYŁ Z MACICY PERŁOWEJ JEST NIEBEZPIECZNY NIE WOLNO GO WDYCHAĆ.!!!
Załączniki
2014-01-13-842_1.jpg
Kuba
Odi
Posty: 253
Rejestracja: 2012-01-30, 13:42
Lokalizacja: W-w
Kontakt:

Post autor: Odi » 2014-01-15, 08:57

Bardzo ładny efekt. A ta perła z Ebaya to w jakim rozmiarze?
popik10

Post autor: popik10 » 2014-01-15, 09:07

Też tą perłą jestem zainteresowany, jakiś link??
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-01-15, 09:08

A wiesz,ze fajny efekt wyszedł przez te peknięcia. Jakbyś nie napisał to pomyslałbym,ze tak miało być :)
Qbeq99
Posty: 86
Rejestracja: 2013-01-03, 10:33
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Qbeq99 » 2014-01-15, 21:14

moja siostra też powiedziała że wyglądają jak zrobione celowo ;)

to była TA>> wyszło jakieś 3 zł z dostawą


a TUTAJ>> do wyboru do koloru

tylko trzeba zwrócić uwagę kto ma umowę z pocztą i wysyła za free i dobrze jest mailowo wyjaśnić żeby przebierali takie lepsze bo z 5 szt które przyszły tylko dwie się nadawały w całości widać, że nie jest to pierwsza jakość tylko jakaś końcówka przy samym wierzchu skorupy, ale i tak wygląda sto razy lepiej niż akrylowe. Powiem tak kiedy otworzyłem paczkę to pomyślałem... noo widać że kosztowały 3 zł szt. ale po przejechaniu papierem aż mi się sama gęba ucieszyła. Oczywiście jakby kupić te za 4.99$ to by wyglądały i mieniły się ładniej... Wziąłem je właściwie po to żeby zobaczyć jak się je obrabia i jak wygląda.. i jest nieźle, robię jeszcze jedną próbkę tym razem wolniej, wrzucę fotkę jak skończę :) pozdrawiam.
Kuba
popik10

Post autor: popik10 » 2014-01-16, 08:20

Należy się browarek :lol:
Pozdrawiam
Qbeq99
Posty: 86
Rejestracja: 2013-01-03, 10:33
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Qbeq99 » 2014-01-16, 20:42

Ależ dziękuję, nie odmówię ;)


i obiecana próbka nr 2
Załączniki
próbka2.jpg
Kuba
ODPOWIEDZ