Plan lira smyczkowa

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

beatdeath
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-30, 14:52

Plan lira smyczkowa

Post autor: beatdeath » 2017-09-16, 22:26

Witam,

chcę wykonać pierwszy instrument tradycyjny, lira smyczkowa, a jeśli z powodzeniem to dalej lirę wczesnośredniowieczną, a nawet hurdy gurdy.

Pierwsze co to przeszukuje internet od kilku dni szukając planów, największy kłopot sprawia mi brak planów z miarami metrycznymi zamiast imperialnych (cale).

Trafiłem w końcu na plany w mm, jednak zabrakło mi istotnej informacji, dlatego proszę o pomoc specjalistów.

A mianowicie brakuje mi na tym planie odległości do mostka, albo po prostu nie widzę :-/ :oops:

2 załączniki, mój problem na obrazku, oraz plany.

Czy jest mi w stanie ktoś określić jego dokładne położenie?
Załączniki
as.png
Ostatnio zmieniony 2017-09-17, 10:37 przez beatdeath, łącznie zmieniany 1 raz.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Plan lira smyczkowa

Post autor: michqq » 2017-09-17, 02:59

Obrazek

Zaraz cię zjedzą boś się nie wpisał w odpowiednim wątku służącym do przedstawiania się.
W większości instrumentów smyczkowych mostek jest elementem nieprzymocowanym, tylko luźnym drewienkiem przyciśniętym strunami do pudła rezonansowego.
Daje się go suwać milimetr wte lub wewte.
Wstawisz go więc w praktyce "tam gdzie trza" pomiędzy esami, dobierając eksperymentalnie gdzie powinien być ze względu na kryterium bo ładniej brzmi.
największy kłopot sprawia mi brak planów z miarami metrycznymi zamiast imperialnych (cale)
Też masz problemy.
Jak nie masz linijki calowej i nie chce Ci się kupić to sobie samodzielnie wydrukuj na drukarce laserowej i zafoliuj.

Powodzenia z pracami.
:-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
beatdeath
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-30, 14:52

Re: Plan lira smyczkowa

Post autor: beatdeath » 2017-09-17, 10:55

michqq pisze:Obrazek
Toż to rekreacja planu który wrzuciłem! Czyżbyś zdążył wykonać przez noc? :D Piękna, czy to twój wykon? Mam nadzieje, że coś takiego osiągnę =)
michqq pisze: Zaraz cię zjedzą boś się nie wpisał w odpowiednim wątku służącym do przedstawiania się.
O, konto mam od 3 lat, myślałem, że popełnione, poprawiłem się, dzięki za przypomnienie =)
michqq pisze:
W większości instrumentów smyczkowych mostek jest elementem nieprzymocowanym, tylko luźnym drewienkiem przyciśniętym strunami do pudła rezonansowego.
Daje się go suwać milimetr wte lub wewte.
Wstawisz go więc w praktyce "tam gdzie trza" pomiędzy esami, dobierając eksperymentalnie gdzie powinien być ze względu na kryterium bo ładniej brzmi.


I tu wyszedł mój czysto amatorski brak wiedzy, dziękuje, że mnie oświeciłeś! =)


michqq pisze:
największy kłopot sprawia mi brak planów z miarami metrycznymi zamiast imperialnych (cale)
Też masz problemy.
Jak nie masz linijki calowej i nie chce Ci się kupić to sobie samodzielnie wydrukuj na drukarce laserowej i zafoliuj.

Powodzenia z pracami.
:-)
Znowu oczywista oczywistość :oops: linijka calowa, no przecież.

No, ale załóżmy jakbym chciał zrobić to metrówką...

... jak te amerykańce każą mi wystrugać coś o długości 3.5 cala to powinienem na żywca to przeliczyć na cm i wystrugać 8.89 cm? Takie nieparzystości to dziwnie dla mnie wyglądają.

A np. jeśli chodzi o całość instrumentu, które ma różne długości w calach i na koniec miałoby się to założyć na jakąś menzurę czyli muszę na żywca przeliczać te cale na cm żeby później to stroiło, prawda?

Mam nadzieje, że da się mnie zrozumieć =/
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Plan lira smyczkowa

Post autor: michqq » 2017-09-17, 14:46

beatdeath pisze:Czyżbyś zdążył wykonać przez noc?
Niestety nie, tyle że znalazłem to zdjęcie w internecie.
:oops:

Ten instrument wykonał Leszek Pelc:

http://slavia.internetdsl.pl/kram/instrumenty.htm
linijka calowa, no przecież.

No, ale załóżmy jakbym chciał zrobić to metrówką...

... jak te amerykańce każą mi wystrugać coś o długości 3.5 cala to powinienem na żywca to przeliczyć na cm i wystrugać 8.89 cm? Takie nieparzystości to dziwnie dla mnie wyglądają.
Ja myślę że rozwiązania są tylko dwa - albo już na planie przepisujesz wszystko w milimetrach i zapominasz że było w calach, albo robisz sobie/ kupujesz linijki w calach i przechodzisz na brytyjskie miary imperialne.

W średniowieczu w Europie milimetrów nie mieli bo to wymysł rewolucji francuskiej, tylko w calach mierzyli - co prawda co miasto to deko innych calach, noale. Jeśli ci to pomoże.
A np. jeśli chodzi o całość instrumentu, które ma różne długości w calach i na koniec miałoby się to założyć na jakąś menzurę czyli muszę na żywca przeliczać te cale na cm żeby później to stroiło, prawda?
Ja myśle że te średniowieczne liry smyczkowe nie były ustandaryzowane tylko każda trochę inna rzemieślnikowi wychodziła, a dodatkowo i ten kto wykonał współczesny plan to sobie już przy pomiarach pozaokrąglał. Dziwne byłoby gdyby w którymś miejscu średniowecznego oryginalnego instrumentu było dokładnie 3.5 cala amerykańskiego, skoro dawne miary były regulowane prawami miejskimi i różne w różnych miastach, a i w czasie się zmieniały.

(swoją drogą ciekawe zagadnienie naukowe: obmierzyć doklądnie przedmioty pochodzące z danego czasu i okresu i wyliczyć jaki mieli cal...)

Także już, wrócę do tematu, już te wymiary w calach amerykańskich i tak są naciągane.

Menzura w tym instrumencie który robisz i tak będzie niestandardowa, o menzurę się nie martw.

Tutaj filmik, twórca instrumentu demonstruje technikę gry:
https://www.youtube.com/watch?v=a_SMJEpAYhY
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
beatdeath
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-30, 14:52

Re: Plan lira smyczkowa

Post autor: beatdeath » 2017-09-19, 19:25

Ano widziałem tego Pana Leszka, świetne instrumenty wykonuje.

Cieszę się kolego, że się dzielisz takimi przemyśleniami, bardzo dobrze się to czyta :) Dziękuje!

Jutro zacznę strugać tą lirę smyczkową, jako rozgrzewkę.

A w ogóle to muszę się pochwalić, że dostałem genialne plany liry korbowej i tu uwaga... Od Pana z Anglii którego namierzyłem na YT i po zamianie jednego zdania przez mail całkiem na zaufanie wysłał mi swój plan liry i mam jedynie odesłać jak skopiuje bądź wykonam, bardzo stare plany w 1:1 widać, że jakiegoś konkretnego lutnika. Naprawdę sympatyczny gość, nic za to nie chciał i wysłał z Anglii na swój koszt.

To tak na marginesie, jestem podekscytowany i w sumie jeden z większych kamieni milowych do budowy tych trzech lir mam u siebie, teraz tylko budować :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Plan lira smyczkowa

Post autor: PiotrCh » 2017-09-19, 22:18

beatdeath pisze: To tak na marginesie, jestem podekscytowany
Pożytek z tego będzie jak zrobisz kiedyś tak samo ;)

Będziemy oglądać postępy - pokazuj fotki:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Plan lira smyczkowa

Post autor: tomasszz » 2017-09-20, 06:10

Jakiś czas temu wykonałem dla brata lirę angielska tylko w wersji bez smyczka. Wszytko co brat miał to ryciny że źródeł arecheo. Z menzurą bawiłem się na oko, a jako że wymiary instrumentu zbliżone są do skrzypiec to miałem punkt odniesienia. O dziwo wyszło całkiem fajnie ;) Rama jesionowa, płyty z forniru klejonego 3warstwowo. Był to eksperyment i lira generalnie miała służyć jako gadżet na wyjazdy grupy reko. Ale okazało się że gra całkiem przyjemnie :)

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ