Dopasowywanie strun do instrumentu o zmienionej menzurze

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Sangu
Posty: 28
Rejestracja: 2016-08-07, 19:08

Dopasowywanie strun do instrumentu o zmienionej menzurze

Post autor: Sangu » 2016-11-24, 23:19

Czy ktoś z was orientuje się jakie są zasady dopasowywania strun do instrumentów? Przypuśćmy że chce wykorzystać struny od gitary klasycznej do instrumentu szarpanego o znacznie mniejszej menzurze (np. do harfy) - skąd mam wiedzieć do jakiego dźwięku nastroić określoną strunę przy określonej mniejszej menzurze struny drgającej?

Przypuśćmy że wezmę menzurę struny drgającej nowego instrumentu i długość ta odmierzę na gitarze od mostka do określonego progu - powiedzmy że odległość ta wynosi od mostka do drugiego progu. Czy wtedy np strunę D z gitary klasycznej mogę nastroić do E w nowym instrumencie?

Do tej pory robiłem to na wyczucie ale nie jest to chyba najbardziej profesjonalny sposób :)

Może są jakieś proste wzory? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Dopasowywanie strun do instrumentu o zmienionej menzurze

Post autor: DR4MA » 2016-11-25, 08:38

Może To Ci pomoże.
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Dopasowywanie strun do instrumentu o zmienionej menzurze

Post autor: Waldzither9 » 2018-11-09, 08:39

Do dopasowania potrzebne są w kalkulatorze długość menzury czyli około podwójna odległość od progu zerowego do dwunastego, dżwięk z numerem oktawy np E2 i naprężenie podawane przez producenta strun.
https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?f=22&t=3950
pzdr Andrzej
Pozdrawiam Andrzej
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Dopasowywanie strun do instrumentu o zmienionej menzurze

Post autor: michqq » 2018-11-09, 14:32

Sangu pisze:
Przypuśćmy że wezmę menzurę struny drgającej nowego instrumentu i długość ta odmierzę na gitarze od mostka do określonego progu - powiedzmy że odległość ta wynosi od mostka do drugiego progu. Czy wtedy np strunę D z gitary klasycznej mogę nastroić do E w nowym instrumencie?
Na zdrowy rozum chyba tak.
Jak masz strunę która fabrycznie daje "D" przy swojej pełnej długości i skrócisz ją na progu przyciskając palcem tak że drgająca część struny wydaje dźwięk "E", to możesz tą drgającą część niejako przenieść do nowego instrumentu który ma mieć "E" w "identycznej długości kawałku".
W szczególnosci - kawałek ten to może być cała menzura tego nowego instrumentu.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
ODPOWIEDZ