Skrzypce-pęknięcie płyty

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
violinerpl
Posty: 232
Rejestracja: 2014-01-16, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Skrzypce-pęknięcie płyty

Post autor: violinerpl » 2014-11-13, 22:32

Może słabo widać ale zdjęcie przedstawia pekniecie po słoju
uploadfromtaptalk1415914348505.jpg
przy prawym efie. Czym to scisnac do klejenia?Niestety ścisk do płyt metalowy ma za szeroki trzpien i nie wchodzi w otwór rezonansowy.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Skrzypce-pęknięcie płyty

Post autor: poco » 2014-11-13, 23:12

Spróbuj przepleść taśmę (-y) z zaciskiem przez efy, taką jak do mocowania bagażu, np. http://allegro.pl/pas-transportowy-tasm ... 35461.html i stosując zewnątrz wyprofilowaną podkładkę(-i) kontrującą od efa do efa uzyskasz możliwość ściśnięcia płyty. Można wspomóc się klinami lub tym zaciskiem od taśmy. Zostaw luz na działanie siły ściskającej.
Wcześniej podłóż podkładki zabezpieczające na krawędzie efów i ostrożnie z siłą.
Powodzenia
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Skrzypce-pęknięcie płyty

Post autor: Ender » 2014-11-13, 23:53

Ew. sporządzić przyrząd z pręta gwintowanego. Uchwyty na krawędziach efów, całość skręcana ostrożnie nakrętką i dodatkowo podpórki/kliny zapobiegające wypuczeniu płyty.
Coś jak ścisk lutniczy, ale z małą, cienką stopką i klinem pośrodku.
lutnik.pl
Posty: 292
Rejestracja: 2014-05-14, 22:06

Re: Skrzypce-pęknięcie płyty

Post autor: lutnik.pl » 2014-11-14, 20:26

Zrób tak jak napisał Ender... trzeba porobić sobie kilka takich ścisków, które zmieszczą się właśnie m.in. w efach
Trening czyni mistrza.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Skrzypce-pęknięcie płyty

Post autor: poco » 2014-11-14, 23:56

Lutnik. Ender napisał o śrubach prowadzonych po zewnętrznej, a mocowanie na zewnątrz tylko takie "łapki". Coś w stylu ścisku do sprężyn samochodowych. Tak zrozumiałem.
Nie znam wymiarów takiego przelotowego otworu przez oba efy, ale nie wydaje mi się aby był wystarczający dla śruby. Dlatego ja też pisałem o płaskim elemencie w rodzaju taśmy.
Ale może się mylę? :-)
Zresztą. Metod może być sporo. Sam widziałem przeglądając handlarzy narzędziami różne dziwne ściski dedykowane do skrzypiec i pewnie niektóre by się nadawały.
Tutaj przykład, właśnie wszedłem na ich stronę http://www.henglewscy.com.pl/mod_catalo ... /5416.html , a inne tez są na tej stronie w sklepie.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
lutnik.pl
Posty: 292
Rejestracja: 2014-05-14, 22:06

Re: Skrzypce-pęknięcie płyty

Post autor: lutnik.pl » 2014-11-17, 08:22

Problem w tym, że jak dociśniemy taśmą to taśma będzie "zawijać" drewno, świerk nawet polakierowany jest nieco elastyczny i spowoduje to minimalne zdeformowanie kształtu płyty... a to nie dobrze.
Trening czyni mistrza.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Skrzypce-pęknięcie płyty

Post autor: poco » 2014-11-17, 14:36

Lutnik. Dlatego , to co pisałem, na płytę wierzchnia potrzebny jest klocek wyprofilowany do jej kształtu w miejscu ściskania.
Nie jest to rewelacyjne rozwiązanie, ale pozwala na przesunięcie taśmy docisku pod płytą, w otworach efów. Reszta, to sprawa przycisków, docisków punktowych, rozpórek i innych zabiegów pozwalających zrównoważyć te niekorzystne zjawiska dodatkowego wyginania płyty. Do tego potrzebny by był element precyzujący siłę docisku. / w zał. poglądowy rysunek /
To tylko przykład, jak napisałem wcześniej.
Lepiej jest korzystać z narzędzi dedykowanych lub na ich bazie wykonać sobie własne. To nie jest trudne. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
docisk.xls
(14.5 KiB) Pobrany 157 razy
via vita curva est
ODPOWIEDZ