Kolki- w instrumentach smyczkowych-nietypowa średnica

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
violinerpl
Posty: 232
Rejestracja: 2014-01-16, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Kolki- w instrumentach smyczkowych-nietypowa średnica

Post autor: violinerpl » 2014-11-11, 23:54

Witam.
Zacznę od tego, że posiadam rozwiertak i strugaczke do kolkow o jednakowym kącie.
W przypadku nowych skrzypiec lub po czopowaniu otworów sprawa jest prosta- kolki strugamy strugaczka do najmniejszej średnicy i w komorze kolkowej rozwiercamy na tyle by zachować 12 mm od komory kolkowej do kryzy na kołku. To jest jasne.

Co natomiast z otworami podczas renowacji, gdy nie są jeszcze za szerokie więc nie nadają się do czopowania, a są jednak większe od średnicy która można uzyskac ma kołku strugaczka do kolkow?

Pominmy używanie kolkow naprawczych, bo to jest już ostateczność przed zaczopowaniem otworu kolkowego.
Czy można obrabiac ręcznie kolki? Jeśli tak to jak zachować dokładność? A może są inne metody?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kolki- w instrumentach smyczkowych-nietypowa średnica

Post autor: poco » 2014-11-12, 11:02

Myślę, że należy sklonować temperówkę ale większą i zamiast noża używać innych narzędzi ściernych. Np. pilnik lub papier ścierny o różnej gradacji zamocowany do twardego podłoża.
Nie wiem, czy stożek jest typowy dla narzędzi skrawających, czy specjalny, bo tym samym pojawi się problem rozwiertaka do metalu o takich parametrach u wykonawcy "temperówki" :-D .
Nasuwa mi sie na myśl inny sposób polegający na usuwaniu materiału w miejscu, gdzie pojawi się ślad powstały na skutek tarcia drewna w takim gnieździe stożkowym bez nafrezowania szczeliny, ale obróbka jest wtedy typowo ręczna poza "temperówką" , kontrola dokładności b. częsta itd.
Nie wiem, czy nie potrzebne by były wkładki dystansowe, na których opierał by się kołnierz kołka wykonane jako elementy wymienne mocowane na kołkach ustalających.
To jest tylko pomysł, bez konkretnego rozwiązania technicznego, czyli narzędzia zwymiarowanego itd.
Pewnie do różnych "smyczków" będą potrzebne różne narzędzia, ale gdyby był ten sam stożek, to wystarczy dołożyć stosownych przekładek i ogarnie się chyba każdy wymiar.
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
TEMPERÓWKA.xls
(22.5 KiB) Pobrany 125 razy
via vita curva est
lutnik.pl
Posty: 292
Rejestracja: 2014-05-14, 22:06

Re: Kolki- w instrumentach smyczkowych-nietypowa średnica

Post autor: lutnik.pl » 2014-11-14, 20:48

W takiej sytuacji musisz rozwiercić obecne otwory i zaczopować. Jeśli średnica koła jest za duża to będzie trudność ze strojeniem instrumentu. Jeśli za mało to tak samo. Także rozwierć, za czopuj i dubluj.
Ogólnie korekta otworów kołkowych nazywa się dublowaniem otworów kołkowych.
Trening czyni mistrza.
ODPOWIEDZ