Wymiana progów i usuwanie progu zerowego

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Kurked
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-29, 22:01
Lokalizacja: Katowice

Wymiana progów i usuwanie progu zerowego

Post autor: Kurked » 2014-06-03, 20:43

Mam nadzieję że dobry dział na ten temat :)
Mam gryf z defila Aster i chciałbym odnowić podstrunnicę czyli zrobić nowy szlif, wymienić progi i zlikwidować próg zerowy. Tutaj więc moje pytania.
1. Czy można uciąć podstrunnicę w miejscu progu zerowego i zamontować pasujące siodełko? Z tego co gdzieś czytałem menzurę i tak liczyło się od siodełka lub progu zerowego więc podmiana nie powinna zaszkodzić.
2. Po usunięciu starych progów będę musiał oszlifować podstrunnice i jeśli dobrze myślę to minimalnie pogłębić wycięcia pod progi. Mam plan wstawić nowe progi o szerokości trzpienia 0,63 mm czyli będę musiał pogłębiać wycięcia piłą o szerokości 0,6 mm czy 0,5mm czy może nie ma to w takim przypadku znaczenia ?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-06-03, 22:53

Jeżeli chcesz odnawiać, to po co zmieniasz konstrukcję podstrunnicy?
Co zyskasz usuwając próg zerowy i wstawisz siodełko?
Jeśli zdecydowałeś się na wymianę i szlif progów, to poszukaj na forum, a znajdziesz stosowne informacje.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Kurked
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-29, 22:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Kurked » 2014-06-03, 23:05

W moim planie nie jest renowacja korpusu i gryfu do stanu "oryginału" a jedynie danie tym częścią nowego życia. A może i brzmienie gitary specjalnie mocno nie ulegnie zmianie natomiast gitara z progiem zerowym przynajmniej dla mnie wygląda strasznie dziwnie i wolałbym to zmienić
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-06-04, 00:03

Możesz usunąć próg zerowy i wstawić siodełko, tylko pamiętaj, żeby odcinać, nacinać rowek na siodełko dokładnie od tego nacięcia pozostawionego przez wyjęty próg.
Widziałem już pomysły, że głowa boli. ;-)
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-06-04, 14:46

poco pisze:...dokładnie od tego nacięcia pozostawionego przez wyjęty próg.
Nie wiem czy się nie mylę, ale sprecyzował bym że od środka nacięcia w którym był próg zerowy, czyli jeśli miało ono szerokość 0,5 mm, to powinna zostać pomiędzy podstrunnicą a siodełkiem szczelina 0,25 mm. No chyba że te 0,25 mm nie ma większego znaczenia dla strojenia gitary, w takim przypadku posypuję głowę popiołem i przepraszam za wprowadzanie zamieszania.
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Post autor: vintage » 2014-06-04, 14:55

Albo gitara ma grać albo wyglądać. Jeżeli wyglądać bez "dziwnego" progu zerowego i wisieć na ścianie to bez sensu jest wymiana pozostałych progów, wystarczy wypolerować.
Natomiast jeżeli ma grać to bezsensem jest usuwanie progu zerowego, bo niby jaki on ma wpływ na grę ? Dywagowanie wpływu progu zerowego na brzmienie jest takie jak dywagowanie nad wpływem pełni księżyca na rozwój dorożkarstwa w przedwojennym Krakowie.
W pełni dziwne jest usuwanie progów zerowych i zastępowanie siodełkiem. Jeżeli w wyglądzie gitary przeszkadza próg zerowy, to obawiam się że szukasz tylko czegoś aby się przyczepić, natomiast pominąłeś bardziej istotne szczegóły w tej gitarze, które wpływają i na brzmienie i na komfort gry.
Kurked
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-29, 22:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Kurked » 2014-06-04, 19:22

Vintage - Co jak co wygląd gitary też ma znaczenie, a przynajmniej dla mnie. Co więcej jak już samemu staram się takową budować to tak żebym w pełni był z niej zadowolony.


Potwierdzi ktoś opinię Tanto bo brzmi ona dość rozsądnie a może mieć duże znaczenie raczej?
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-04, 20:03

Kurked pisze:Co więcej jak już samemu staram się takową budować to tak żebym w pełni był z niej zadowolony.
No jak będziesz budować to sobie zrobisz siodełko :)
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-07-03, 00:11

Osobiście jestem zwolennikiem progu zerowego przed siodełkiem. Choć w swojej pierwszej V'ce tego nie zastosowałem, to w kolejnych konstrukcjach będzie już to stały element.
ODPOWIEDZ