Instalacja prętu w gryfie

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

inkscape
Posty: 10
Rejestracja: 2013-09-05, 11:01
Lokalizacja: opole

Instalacja prętu w gryfie

Post autor: inkscape » 2014-05-29, 07:16

Pierwotnie zamieściłem temat na forum basoffki, ale po krótkim zastanowieniu zamieszczam też tutaj. (bo pewnie większa szansa na odpwiedź :))

Utknąłem na montowaniu pręta.
Fotki:
http://wstaw.org/w/2Jg3/ (pręt)
http://wstaw.org/w/2Jg5/ (gryf)

Jak widać będę montował od strony główki.
Na pierwszym zdjęciu jest zaznaczona 1 (zaczyna się gwint).
Czy jest jakieś zalecone miejsce gdzie ona powinnależeć na gryfie? (Czy na pierwszym progu czy gdzie indziej itp)

Jak ogólnie montuje się taki pręt jak na zdjęciu?
Jakby ktoś opisał i załączył jakąś fotkę dla zrozumienia?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-29, 07:26

Coś mi tu nie wygląda jak trzeba.
Czy gryf masz wyprofilowany jak np. w stracie??
Bo generalnie tego typu pręty stosuje się w główkach odchylanych typu np. gibson. I nakrętkę zakrywa się maskownicą.
W gryfach fendera stosuje się
taki > układ.
Nie zmienia to faktu, że twój pręt zamontujesz tylko będziesz miał dużą dziurę w główce.
Bo już na tym etapie musisz wyfrezować kanał do końca.
Pręt może zaczynać się w połowie czy 3/4 między zerowym a pierwszym progiem. Mam na myśli sam pręt nie nakrętkę.
Pozdrawiam
inkscape
Posty: 10
Rejestracja: 2013-09-05, 11:01
Lokalizacja: opole

Post autor: inkscape » 2014-05-29, 07:46

Wielkie dzięki za szybką reakcję :)
Robię zwykłego precla.
Coś takiego:
http://cdn.mos.musicradar.com/images/Gu ... 630-80.jpg
Szukałem po zdjęciach i jakoś niewiele znalazłem.

Upewnię się - teraz frezuje do końca i pogłębiam (pręt jeszcze się cały nie chowa w gryfie).

I ustawiam go (tam gdzie 1 na pierwszym zdjęciu) między 1/2-3/4 między zerowym, a pierwszym progiem?

W sumie to zastanawiam się jak on się będzie trzymał w tym wyfrezowanym kanale?
Czytałem że łapie się go w paru miejscach silikonem żeby nie grzechotał przypadkiem w środku. Można tak? Jakiś specjalny to ma być silikon?

Jak przykleję podstrunnice to tą zaślepkę muszę umieszczać? W sensie czy ona trzyma w jakiś sposób ten pręt dodatkowo? Bo mi by się podobała widoczna śruba.
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-29, 08:14

Generalnie to powinieneś montować tam pręt wintage.
Jak już koniecznie chcesz double action to będzie to od strony główki brzydko wyglądało.
Ponadto może być ten kłopot, że pręt jest za wysoki do takiego układu i trzeba będzie podebrać jeszcze główkę.
Sprawdź to dobrze. Czy po wpuszczeniu pręta na właściwą głębokość nakrętka nie wyjdzie ci w główce.
Ustawienie pręta jak pisałem będzie ok.
W sumie to zastanawiam się jak on się będzie trzymał w tym wyfrezowanym kanale?
Czytałem że łapie się go w paru miejscach silikonem żeby nie grzechotał przypadkiem w środku. Można tak? Jakiś specjalny to ma być silikon?
Trzymał się będzie bo go naprężysz, ponadto doklejając podstrunnicę zawsze trochę kleju wniknie. Pamiętaj że pręt powinien być w koszulce.
Z silikonem nie maiłem do czynienia nigdy, i nigdy nic nie brzęczało. A ponoć Fodera ro bi tak kanały, że pręt w razie uszkodzenia można wyciągnąć. Wynika z tego że nie dają żadnych uszczelniaczy.
Jak przykleję podstrunnice to tą zaślepkę muszę umieszczać? W sensie czy ona trzyma w jakiś sposób ten pręt dodatkowo? Bo mi by się podobała widoczna śruba.
Jak dasz zaślepkę to jak dostaniesz się do nakrętki??
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-05-29, 16:17

Możesz pręt zamocować tak, żeby regulować od strony deski. Wtedy nacinasz kanał na głębokość = wysokości pręta w najwyższym miejscu + grubość okleiny, której paskiem powinno się przykryć ten płaskownik. Niektórzy tego nie robią, ale to ich sprawa.
To co napisał Popik n/t wymiany pręta jest jasne . Tak można robić pod warunkiem zachowania luzów umożliwiających swobodne przesuwanie wzdłuż kanału.Kanał w części wylotowej jest maskowany kawałkiem drewienka, które przy wymianie jest usuwane, a potem powrotnie wkładane. Nie jest to zbyt widoczne, zwłaszcza, że graniczy z maskownicą (pickguardem).
Tak na prawdę, to jak zamocujesz pręt w gryfie wzdłuż osi nie jest krytyczne. Czy to będzie pod I progiem w 1/3, 1/4, itd nie ma znaczenia. Ważne jest gdzie powstanie "górka" przy naprężaniu. Aby to niejako 'wymusić' możesz w tym miejscy zamocować jakąś niewielką wkładkę (ok. 1 mm). N na planach gitary masz pokazane miejsce, w którym pręt vintage ma największe wybrzuszenie i to jest to miejsce. Płaskownik sprężany zacznie się wyginać zaczynając od tego miejsca. Możesz to sprawdzić/ustawić na sucho, a zakładając na całość koszulkę termokurczliwą będziesz miał pewność, że on się nie przesunie w trakcie wkładania.
Taka też metodę stosuje Rickenbacker, który montuje po dwa pręty w gryfie i może je wymieniać.
Pozdrawiam, Ryszard
Jeżeli robisz to pierwszy raz, to jednak radził bym Ci pójść za głosem Popika i zamontowac pręt tradycyjny
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-05-30, 07:23

inkscape pisze:Jak ogólnie montuje się taki pręt jak na zdjęciu?
Jakby ktoś opisał i załączył jakąś fotkę dla zrozumienia?
Pytanie proste i prosta odpowied. Wystarczy spojrzeć w pierwszy lepszy temat typu "Budowa..."

Obrazek
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-05-30, 23:34

Niewiele nowego napiszę :P Ale w przypadku precla zdecydowanie pręt "vintage", bo gryfy w preclach są jednak dość cienkie i pręt "dual" może być za wysoki tak jak popik wspomniał. Ja zastosowałem w V'ce pręt "dual" do nieodchylanej główki, ale akurat zgrubienie gryfu pod koniec jest spore i nakrętkę miałem gdzie schować. Do tego musiałem minimalnie podfrezować tam gdzie byłą nakrętka bo "wcinało" się to w podstrunnicę i brakowało miejsca.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-02, 10:17

tomasszz pisze:bo gryfy w preclach są jednak dość cienkie i pręt "dual" może być za wysoki
hmm... pręt, który mam ma 1cm głębokości. Wydaje mi się (logicznie myśląc), że przy pręcie vintage potrzeba by głębszy rowek zrobić ze względu na jego łuk i miejsce dla wklejki.
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2014-06-02, 18:27

Witam. Czytając temat postanowiłem podzielic się własnymi przemyśleniami. Po pierwsze wkradł się mały ale istotny błąd, prezentowany pręt nie jest typu double ale single action więc nie można go dowolnie montowac, ale tylko płaskownikiem do góry. Przy nakrętce regulacyjnej od strony główki faktycznie może zajśc koniecznośc głębszego przefrezowania w główce. Czy to tak strasznie osłabi gryf lub będzie źle wyglądało nie jestem pewien. Wystarczy przyjrzec się rozwiązaniu w modelu yamaha pacyfica lub gitarach godin. Jeżeli tacy wytwórcy tak robią i się to sprawdza nie widzę problemu w takim wykonaniu.
Pozdrawiam.
popik10

Post autor: popik10 » 2014-06-02, 18:52

W sumie masz rację, wygląda jak wygląda:
Obrazek
Co kto lubi, ale wątpię żeby gryf miał grubości oryginalnego fendera, choć mogę się mylić.
Nie sprawdzałem tego.
Pozdrawiam
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2014-06-02, 20:12

Też nie wiem jak jest różnica między yamahą a fenderem. mój kumpel ma pacyfikę więc z czystej ciekawości sprawdzę to. Moim celem było tylko pokazanie że można i aż tak źle to nie wygląda. Poza tym kolega inkscape napisał że robi "zwykłego precla" co też niewiele nam mówi na ile jego projekt jest zgodny z oryginałem więc nie mogę do końca przesądzic jak to wyjdzie w jego projekcie. Na marginesie w modelu attitude, najbliższemu zwykłemu preclowi rozwiązanie jest identyczne
popik10

Post autor: popik10 » 2014-06-02, 20:31

To jest jasne, że się da. Nie ma dwóch zdań. Poparte przykładami.
Pozostają kwestie estetyczne. A to już każdy w swoim, że tak powiem obszarze ogarnia. ;-)
Mnie tu pasuje "vintage" bo i grubość i estetyka.
Ale... Każden jeden robi pod siebie ;-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-02, 22:05

ja bym nawet dał ten pręt co masz ale z regulacja od strony korpusu.
inkscape
Posty: 10
Rejestracja: 2013-09-05, 11:01
Lokalizacja: opole

Post autor: inkscape » 2014-06-03, 15:03

Wielki dzieki za odpowiedzi! :)
Naprawde jest to dla mnie bardzo ciekawe i daje do myslenia.
A to lubie. :)

Zeby sobie wyobrazic to narysowalem:
Obrazek

I jak widac, trzebaby dodatkowe 4mm w glowce wyfrezowac.

Mam nadzieje, ze ten rysunek jakos pomoze w oszacowaniu czy tak mozna dla gryfu precla w tym konkretnym przypadku.

Robie gryf wg takiego planu:
Obrazek

Edit:

Cos dziwnie u mnie to sie wyswietla, dlatego bezposrednie linki do obrazkow:
http://www.wstaw.org/w/2JX7/
http://www.wstaw.org/m/2014/06/03/9.png
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-06-03, 15:54

W moich gitarkach stosowałem taki pręt i po prostu płaszczyznę główki dałem niżej. Kwestia jak bardzo chcemy trzymać się wymiarów oryginału.

http://www.forumlutnicze.pl/viewtopic.p ... c&start=15
ODPOWIEDZ