Szablon linijka do oznaczania odległości progów

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-05-22, 08:08

Piniu pisze:
Tanto pisze:Będę jednak upierał się że przy pomocy linijki naświetlonej na filmie można uzyskać podobną precyzję (ale trzeba się bardziej postarać), przy dużo prostszym wyznaczaniu odległości niż za pomocą suwmiarki.
Zaraz zaraz... zapomniałeś,że mając już gotowy szablon i przyrznię twoja praca ogranicza się do naklejenia podstrunnicy na szablon i nacięcia slotów ;)
Pisząc powyższe myślałem o sytuacji w której nie mamy zrobionego szablonu w postaci listwy z punktami do blokowania jej w korytku do nacinania.
Piniu pisze:Wiesz... mając do dyspozycji ręczne narzędzia, suwmiarki i lupy może aż takiej idealnej dokładności rzedu 0.01 nie osiągniesz ale jak najbardziej zbliżoną tak.
Coraz bardziej się zgadzamy :-)
Piniu pisze:Generalnie może powinniśmy nazwać cały temat np. "Jak najprecyzyjniej wyznaczyc sloty lub zrobić szablon" ;-)
...a tu już nie ;-) Moim zdaniem temat z takim tytułem powinien mieć formę poradnika opisującego w zwięzły i dokładny sposób podstawowe techniki, może ktoś z wiedzą i doświadczeniem kiedyś się tego podejmie. To co tu wrzuciłem, to jedynie ciekawostka.
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Post autor: szlifek » 2014-05-22, 09:52

Witam.
O tych setkach to piszę może dlatego że raczej obracam się w metalu .
Są do kupienia takie liniały ( w sumie nie aż tak drogie ) - coś jak suwmiarka .
No i przy takich długościach linijki trzeba by brać pod uwagę ( chcąc złapać setki ) rozszerzalność cieplną stali .
Ale czy ma to sens ?
Poszukać kogoś z cnc i powierci otworki fi 0.6 - w stosownych odległościach .
Oczywiście nie w alu ani mosiądzu .
Ileż tych menzur potrzeba ( realnie ) ?
Pozdrawiam.
pamiętaj o cyklinie !
ODPOWIEDZ