Brzegi podstrunnicy a progi.

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Brzegi podstrunnicy a progi.

Post autor: informatkot » 2022-09-02, 17:45

Szanowni koledzy. Nurtuje mnie jedna kwestia a mianowicie zaokrąglanie brzegów podstrunnicy.
Przygotowując gryf - w moim przypadku, pod koniec prac przy pomocy klocka nadaję odpowiedni radius np. 9.5 cala. Po jego wykonaniu zgodnie ze sztuką radius jest jednakowy od jednego brzegu do drugiego. Krawędzie podstrunnicy są na tym etapie bardzo ostre. Finalnie jednak same krawędzie są zazwyczaj lekko zaokrąglone - dla lepszego komfortu gry i milszego dotyku.
Moje pytanie brzmi kiedy je zaokrąglić przed czy po nabiciu progów?
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Brzegi podstrunnicy a progi.

Post autor: Kak » 2022-09-03, 18:37

Na moich widzę że różnie jest.
Na Stracie produkcji USA w Coronie, widzać że pod progami jest płasko więc zaokrąglali po wciśnieciu progów.
Na różowej Vantage Koreańskiej produkcji widać że zaokrąglenie jest pod progami.
IMG_1312.JPG
IMG_1312-001.JPG
IMG_1315.JPG
IMG_1315-001.JPG
Pewnie łatwiej jest zaokrąglić przed wciśnięciem progów, ale potem trzeba uwaźać bardziej źeby kantu podstrunnicy nie dotknąć pilnikiem.
No i chyba progi mogą być odrobinę dłuższe jak się je w kanciastą podstrunnicę wciśnie, co widać na stracie (pierwsze dwa zdjęcia)
Nigdy nie myślałem o tym ale sam chyba bym zaokrąglił po wciśnieciu progów.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Brzegi podstrunnicy a progi.

Post autor: informatkot » 2022-09-03, 19:05

Nie jest to problem z doklejaną podstrunnicą z ciemnego drewna. Problem pojawi się jeśli gryf jest z podstrunnicą z klonu lub gryf jest z jednego kawałka klonu. Takie pytanie pojawia się z chwilą podjęcia decyzji o tym czy gryf lakierować przed, czy po nabiciu progów. Jeśli przed, to po obróbce progów i zaokrągleniu brzegów podstrunnicy trzeba będzie lakierować krawędzie… jeśli po to pozostają konsekwencje lakierowania gryfu razem z progami …
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Brzegi podstrunnicy a progi.

Post autor: Kak » 2022-09-04, 13:08

No to wybacz, myślałem że o zaokrąglanie kantu podstrunnicy pytasz, dlatego pokazałem jak moje wyglądają.

Widziałem jak niektórzy odcinają lakier z polakierowanych progów. Trochę dziwnie to wygląda -jak podstrunnicę też lakierują.
Mam wrażenie że wiekszość woli mieć drewno pod palcami a nie lakier.

Bardziej mi się podobało jak Tru oil'em wykańczali gryf zrobiony z jednego kawałka klonu.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Brzegi podstrunnicy a progi.

Post autor: Jan » 2022-12-02, 16:49

Logika mowi ze po nabiciu progów gdyż możesz nie docisnąć idealnie progów na końcach gdy zaokrąglisz wcześniej rant podstrunnicy. Zaokrąglanie brzegów z progami wydaje się najlepszym wyjsciem.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ