Plany > poszukuję

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Plany > poszukuję

Post autor: Macck » 2011-12-10, 01:00

Witam!

Chciałbym zapytać czy ktoś z was nie posiada planów
- Music Mana JP6
Przeniosłem sobie ze zdjęcia gitarkę na papier milimetrowy teoretycznie znając menzurę mógłbym wszystko wyskalować ale potem może się okazać że coś nie pasuje, prawda? Z tą różnicą że zamiast ruchomego mostu chcę tam TOM'a bez strunociągu tylko struny przez korpus.
Szczególnie potrzebuję pomocy jeśli chodzi o wszystkie aspekty związane z piórem gryfu, wkręcaniem gryfu, kieszeni na gryf. Tego boję się najbardziej. Tego i menzury.

lub

czegoś podobnego do tej piękności od Rana, ale jako 6 strunowej.
http://www.ranguitars.com/welcome-images/cruiser_1.jpg

Mam sporo wolnego czasu i monotonne życie, więc postanowiłem zrobić swoją pierwszą gitarę.
Ale bez planów ani rusz, potem spodziewajcie się że przylecę po drewno.
Tak więc jeśli ktoś ma plany czegoś w klimatach podanych przeze mnie proszę o informacje :-)
I ujawnijcie jak można zrobić taki piękny niebieski lakier bo to mnie urzekło ;-)
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-12-10, 03:47

Witanko !
Tun-o-matic zmieni Ci troche konstrukcje. Bedzie inny kat wprowadzenia gryfu.3-4 stopnie , co za tym idzie brzmienie bedzie mialo nieco inny charakter... Jezeli to Twoja pierwsza gitara latwiej Ci bedzie wstawic flat topa zamiast Tom-a.
commel
Posty: 31
Rejestracja: 2011-11-26, 09:42

Post autor: commel » 2011-12-10, 11:56

Zeby zrobić tak piękny niebieski kolor, musisz mieć piękne czyste nie przebarwione drewno, najlepiej klon flame lub "rybią łuskę" klon muszelkowy, różne są. Nastepnie nałożyć bejce, przetrzeć papierem sciernym by slady bejcy pozostały w tych płomienistych miejscach, jeszcze raz zabejcować, potem podkład, lakier i gotowe. ;)
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-10, 12:09

Witam witam! Dzięki za odpowiedź.
Naturalnie, wszystko co mi uprości budowę będzie zastosowane w tej gitarce.
Jak taki mostek się nazywa? Niestety nie stać mnie żeby wkładać tu jakieś Hi-endy, dlatego też myślę o najtańszym.
Muszę jeszcze kupić frezarkę, wiertarkę stołową i szlifierkę oscylacyjną pneumatyczną. Mam mało narzędzi bo dopiero chcę zacząć.

Jednak zostanie Music Man JP6 bez naklejania topu i z tym mostkiem co napisałeś, choć nie wiem jak takiego szukać, zwykły tremolo jest płaski ale ma wyprowadzenie do sprężyn, a chciałbym uniknąć dodatkowych dziur w gitarce.
czy http://allegro.pl/mostek-staly-typ-stra ... 72532.html taki mostek będzie odpowiedni? Coś za tani ... no ale nie jest ruchomy. Będzie trzymać?

Także jeśli ktoś jest w stanie przekazać mi zwymiarowany projekt gitary Ernie Ball Music Man John Petrucci 6 String to będę bardzo bardzo wdzięczny!
commel
Posty: 31
Rejestracja: 2011-11-26, 09:42

Post autor: commel » 2011-12-10, 13:08

Nikt w zasadzie nie powinien czegoś takiego przekazywać, bo to prawa autorskie i w zasadzie przestępstwo.
A tutaj masz to czego szukasz
http://guitarproject.pl/c/52/mostki-cze ... itary.html
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-10, 16:27

Rozumiem wszystko, jednak nie posiadam dość wiedzy na temat robienia projektów aby samemu stworzyć projekt akurat tej gitary opierając się jedynie na menzurze czy też szerokości gryfu. Dla tego proszę o pomoc, jeśli ktoś ma choćby wymiary tej gitary to był bym wdzięczny. Szczególnie ważne jest dla mnie pióro i mocowanie gryfu, body i tak nie będzie dokładnie takie jak w oryginale bo nie jestem maszyną żeby zrobić idealną kopię.

Bardzo zależy mi na waszej pomocy, osoby wokół mnie mają SG, Ibanezy RG , stratocastera , ale nikt music mena nie posiada żebym mógł go zwymiarować...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-10, 16:48

Właściwie masz wszystko co chcesz lub potrzebujesz w informacji forumowej i tego co sam piszesz. Dane wymiarowe masz, menzurę masz, gdzie i co kupić masz, czas masz, kasę pewnie też. Wystarczy teraz nabyć drewno i ogień! W przypadku konstrukcji bez pickguarda nie ma problemu ze zmianą wymiarów tak, żeby Tobie odpowiadało. Zawsze będziesz robił gitarę podobną, nigdy taka samą jak... . Z czego byś nie tworzył , potrzebne Ci będą narzędzia (zakup/pożycz/ukradnij) hihihij, wiedza nt. metod obróbczych, robienia szablonów itd., itd. Dlatego zanim zaczniesz działanie poczytaj nasze forum, a znajdziesz wiele odpowiedzi na pytania, rozejrzyj się za drewnem, możliwościami zlecenia niektórych prac /nie ma sensu kopać studni jeżeli chcesz tylko łyk wody/, zakup hardware stosownie do planów, zrób szablon kształtu najpierw z kartonu /łatwo daje się korygować przy użyciu ostrego noża i papieru ściernego/, a potem z mdf-u, nanieś nań linie odpowiadające krawędziom frezowanym, rozmieszczenie osprzętu w odniesieniu do menzury itd.......... Masz samej roboty przygotowawczej parę/naście dni. Jak uporasz się z tym o czym napisałem pochwal się tym na forum, a wtedy znajda się pomocni koledzy, aby skorygować to co wydaje się być nie tak. Powodzenia, pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-10, 16:54

Co do narzędzi to kupię trochę tanich elektronarzędzi, frezarkę , wiertarkę kolumnową i pneumatyczną szlifierkę oscylacyjną. Piły nie mam ale do zgrubnych prac wyrzynarka powinna dać radę. Dokładne poprawki to nakładka bębnowa na wiertarce kolumnowej. Trochę ręcznych narzędzi. Na same narzędzia na początek chciałem przeznaczyć ok 500 zł... czasu mam dostatecznie dużo ;-)

Ta gitarka będzie jednostkowa , chcę ją wykonać w całości samodzienie, oprócz podstrunnicy i nabijania progów> to postaram się kupić gotowe.
Potem z narzędziami będzie łatwiej coś dokupić i robić jakieś inne kopie dla znajomych czy coś.


Jeśli ktoś by się wobec tego natknął na zdjęcie gitary od boku to też bym prosił.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-10, 17:02

Dane gitary masz tutaj http://www.musiciansfriend.com/guitars/ ... ric-guitar. Resztę dopowiedz sobie sam. Grubość gitary również możesz sobie ustalić ze zdjęć na googlach po napisaniu tytułu MM jp6. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-10, 19:10

Model: John Petrucci 6
Body Wood: Basswood
Body Finish: High gloss polyester
Bridge: Custom John Petrucci Music Man floating tremolo of chrome plated, hardened steel with solid steel saddles
Scale length: 25-1/2" (64.8 cm)
Neck radius: 15" (38.1 cm)
Headstock size: Only 5-7/8" (14.9 cm) long
Frets: 24 - High profile, wide
Neck Width: 1-11/16" (43.0 mm) at nut, 2-1/4" (57.2 mm) at last fret
Neck Wood: Select maple
Fingerboard: Rosewood
Fret markers: Dots
Neck finish: Gunstock oil and hand-rubbed special wax blend
Tuning Machines: Schaller M6-IND locking with pearl buttons
Truss rod: Adjustable - no component or string removal
Neck attachment: 5 bolts for perfect alignment with no shifting; Sculpted neck joint allows smooth access to higher frets
Electronic Shielding: Graphite acrylic resin coated body cavity and aluminum lined pickguard
Controls: 500kohm volume and tone - .022µF tone capacitor
Switching: 3-way toggle pickup selector, with custom center position configuration
Pickups: HH - DiMarzio Liquifire humbucker - neck; DiMarzio Crunch Lab humbucker - bridge
Super! Naprawdę bardzo dziękuję to mi dużo pomoże.
Domyślam się że najlepiej będzie wziąć duży arkusz papieru i to narysować?
A może jakiś program i zlecić na ploter?


I już nie chcąc wyciągać nowego tematu, doradźcie co będzie mi niezbędne przy wykonaniu tej gitarki, nie licząc drewna (na którego źródło nie mam pomysłu na razie)

Posiadam:
wyrzynarkę
Kompresor
zwykłą wiertarkę
wkrętak akumlatorowy
wiertła
wiertła hss stożkowe
raszplę
kątówkę
znajomego stolarza
oraz planuję kupić

frezarkę z allegro za 120 zł
wiertarkę kolumnową
pneumatyczną szlifierkę oscylacyjną

co jeszcze może być niezbędne ? Bo prawdę mówiąc zostanie mi może 100 zł bo na narzędzia chciałem 500 przeznaczyć.
Nie będę zawodowcem, potrzebuję bardzo hobby a to że sprzedałem gitarę no motywuje mnie do zrobienia samemu. Prawdę mówiąc jeżeli mi wyjdzie i złapie bakcyla to i sprzętu więcej będzie.

-----------
Frezarka kupiona, poluję na wiertarkę kolumnową.

Postanowiłem że music man będzie w kolorze Candy Red albo Blue Pearl ;-)
Bo raczej ten błękit do niego nie pasuje. To jest ferrari, a nie mercedes ;-)
commel
Posty: 31
Rejestracja: 2011-11-26, 09:42

Post autor: commel » 2011-12-12, 07:46

Robiłem ostatnio MM Axis, oczywiście kopia,( nie jest to Petrucci ) jest na flojdzie jesli Ci pasuje Wymiary gniazda gryfu 22 progi, 56mm w najszerszym miejscu, jest to szerokość która bedzie pasowała do każdegpo mostu a struny nie będą się zsuwały przy wibrato czy innych bendach. Jak widać Petrucci ma wielką łapę, jego gryf na 24 progu ma 57,2mm :)
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-12, 19:21

Dzięki!

Ma ktoś pomysł jak przenieść małe zdjęcie gitary na bristol tak aby była w formacie 1:1 ? ;-) Mogę wymierzyć oczywiście ale rozchodzi się o kontury, nie mam talentów artystycznych, mogę jedynie odrysować malutkiego music manika na A4 ;-)

Co do Petrucciego to fakt, łapę ma gigantyczną, no ale to jest człowiek który w przerwach między koncertami siedzi w siłowni i codziennie łyka swoje "Maximum Zell Volume" :D Jednak gitarę ma bardzo zacną ;-)


Co do tych wymiarów gniazda gryfu to nie bardzo wiem jak rozumieć 22 progi.


Tak poza tym to najlepiej chyba szukać u źródeł czyli :

http://www.music-man.com/instruments/gu ... rucci.html

Dużo tu jest, grubość korpusu, szerokość , długość całego wiosła.. już jestem o krok bliżej tylko muszę przygotować konkretny plan wtedy wyskaluję sobie całość. Myślę że informacji jest dostatecznie wiele ale jeśli ktoś posiada dodatkowe to będę wdzięczny ;-)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-12, 19:30

Jeżeli masz dostęp do plotera lub ksero, to metoda wielokrotnych powiększeń możesz doprowadzić rysunek do skali 1:1, lub programem graficznym wyformatować ten mały rysunek/zdjęcie do skali 1:1. To samo możesz wykonać na własnym komputerze. Najwyżej dostaniesz rysunek w kilku kawałkach i skleisz go w jedną całość. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-14, 19:45

cześć , kolejne ustalenia na temat gitary

Główka : długość 15 cm
gryf od siodełka do końca podstrunnicy, liczone z menzury 25,5"
496mm (ostatni próg od siodełka 485,775 mm + 1 cm na końcówkę)
I zapomniałem ale teraz zauważyłem że potrzebuję jeszcze 1,5cm podstrunnicy na zeszlif za siodełkiem.
Czyli podstrunnica jakieś 498mm.
W takim razie cały gryf ma długość 646mm

Wnęka styka się z gryfem na długości 9cm , styk "bokiem" na 17 progu od góry, dołem na 23 progu.
szerokość gryfu przy 24 progu 57,2mm oraz 43mm przy siodełku
31.8 cm wide, 4.5 cm thick, 94.0 cm long

Korpus szeroki w najszerszym miejscu na 31,8cm ,
gruby na 4,5 cm a cała gitara jest długa na 94cm

Natomiast wciąż nie znam grubości pióra gryfu, i ilości deski pod piórem oraz np szerokości główki czy grubości gryfu oraz podstrunnicy. Za pomoc w tej materii serdecznie dziękuję!
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-14, 21:25

Grubość, a raczej profil gryfu i wynikające z tego wymiary są pochodną preferowanego profilu poprzecznego . Przyjmuje się kilka profili gryfu i tak V w wersji hard/medium/soft shape; D shape;C shape; U shape. Więcej na ten temat znajdziesz na YT pod tytułem "guitar comon neck shape". Tobie radził bym przyjąć kształt np. strata i wg niego doprofilować swój gryf. Jeżeli jeszcze za mało, to wyprofiluj swój gryf do własnej ręki. Nie przesadź z pocienianiem, bo trussroda nie włożysz. :D Kształty innych elementów wykonaj wg własnego projektu. W końcu to jest Twoja gitara, a nie firmowy statek.Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ