Plany Rickenbacker'a 4001, 4003

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Maksymilian16
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-30, 13:00

Plany Rickenbacker'a 4001, 4003

Post autor: Maksymilian16 » 2011-03-30, 13:07

Witam,
Na gitarze basowej gram już bardzo długo i parę lat zmagam się z myślą by samemu zbudować ten instrument nie mam wykształcenia lutniczego lecz stolarka nie jest mi obca... Wybór padł na Rickenbackera modele jak wyżej, jednak nigdzie nie mogę znaleźć planów, może ktoś z was dysponuje owymi i jest w stanie je udostępnić.... :wink: Głównie chodzi mi o skalowanie podstrunnicy i jej wymiary ponieważ chciałbym aby progi były nabite w odpowiednich miejscach aby gitara stroiła dobrze...

Pozdrawiam
Maksymilian16
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-30, 13:00

Post autor: Maksymilian16 » 2011-03-31, 00:23

Dzięki, bardzo mi pomogłeś, grunt to nakierować na dobry tor, myślałem że wszystko się robi z projektu. czyli teraz nie będę miał problemu bo trochę tym martwiłem. A tak z Ciekawości Ty zrobiłeś już jakąś Gitarę...?
Maksymilian16
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-30, 13:00

Post autor: Maksymilian16 » 2011-03-31, 00:38

Mam jeszcze jedno pytanie, program wylicza, położenie każdego progu z super dokładnością jak zaokrąglać te liczby w sumie to progi mniej niż milimetr nie mają, trzeba to też brać pod uwagę... czy może nie zaokrąglać liczb a dopiero przy cięciu to rozpatrzyć i uwzględnić różnicę jakiej setnej
??
K-man
Posty: 47
Rejestracja: 2010-12-11, 18:55
Lokalizacja: Sadyba

Post autor: K-man » 2011-03-31, 19:41

Mam przypadkiem plan R 4000 series guitar - przekonwertowany do pdf. Ma co prawda głupi napis od tego konwertera, ale jak ktoś nie ma to pisać
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-03-31, 23:06

Maksymilian. Jeżeli zdecydujesz o konkretnej menzurze, to podam Ci wymiary progów, ale na mail prywatny, ponieważ na forumowy nie wchodzą mi informacje. Coś mam po....e z komputerem lub jestem total głąb informatyczny-czytaj komputerowy :D Mam przeliczone sporo menzur, które to wykonałem wykorzystując Excel i użycie formuł matematycznych. Nie korzystam z gotowych kalkulatorów, ponieważ robią mi psikusy. Jeżeli się zdecydujesz, to będziesz tam miał podaną menzurę , odległość miedzy progami, odległość od siodełka i odległość od mostka. Co ciekawe przy liczeniu do 3-go miejsca po przecinku wychodzą różnice w wymiarach na 12-tym progu mierzone od mostka i od siodełka. Nie jest to na tyle istotne, aby sobie zawracać głowę gdyż i tak ulegną one kasacji z chwila regulacji gitary i ustawiania menzury strun przy ostatecznym strojeniu. Kombinat zwrócił uwagę na to co ważne i tego się trzymaj. Jeżeli ktokolwiek będzie potrzebował obliczeń dla konkretnej menzury służę pomocą. Do basu mam gotowce od 27"-34", czyli inaczej do wszystkich, no prawie :D gitar basowych jakie znalazłem w necie. Tak samo do elektryków i akustyków. Co do przyrządu do wykonania progów, to jest on opłacalny przy produkcji większej ilości podstrunnic, ale i na producenta takowych /CNC/ mogę dać namiar o ile zechce ktoś nabyć takowy. Pozdrawiam. Ryszard :D
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2011-04-01, 10:01

no to i może ja pomogę
http://www.garrettbelmont.com/files-pub ... ard-GB.pdf
plan dechy do 4003
PoCo - daj proszę ten namiar na cnc na priva

Pozdro
Maksymilian16
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-30, 13:00

Post autor: Maksymilian16 » 2011-04-01, 10:32

Dzięki, panowie już wszystko wiem, policzę sobie sam z tych wzorów, muszę wam też przy okazji powiedzieć że miałem taki pomysł żeby wyznaczyć progi za pomocą tunera chromatycznego i struny .10 ale nie ma co świrować, skoro wymyślił to ktoś dużo mądrzejszy ode mnie;) wszystko wyjdzie w praktyce, często najmniejsze drobiazgi przysparzają najwięcej kłopotu...
Edon
Posty: 30
Rejestracja: 2016-09-04, 18:15

Re: Plany Rickenbacker'a 4001, 4003

Post autor: Edon » 2020-12-05, 12:07

Witam. Przeszukałem forum i znalazłem temat pod który chciałbym się podpiąć. Od razu nadmienię że nie jestem z zawodu lutnikiem więc jeśli będę zadawał głupie pytania proszę mi wybaczyć. Postanowiłem zbudować dla kogoś bas Rickenbackera i potrzebowałbym informacji na temat drewna no i przede wszystkim plany !. Do dyspozycji mam : olchę , jesion, klon, jawor, mahoń, dubinga, wenge, palisander . Nazbierało się tego trochę na przestrzeni lat bo kiedyś w latach komuny robiłem boazerie i zabudowy przedpokoi. Oczywiście musiałem w pewnym momencie skończyć z tym bo już nikt nie zakłada boazerii a przeprowadzać się w góry nie miałem ochoty. Teraz będąc na rencie robię różne rzeczy również z drewna również gitary i tym razem znajomy poprosił mnie o taką właśnie gitarę. Ma to być budżetówka bez fajerwerków ale chciałbym to zrobić dobrze. Brakuje mi tylko fachowych porad i przede wszystkim planów. Przeglądałem internet ale w sieci trudno coś znależć. Dla mnie najważniejsze są wymiary, skala i kształt. Może ktoś poda mi link gdzie mógłbym coś wydrukować. Pzdr
popik10

Re: Plany Rickenbacker'a 4001, 4003

Post autor: popik10 » 2020-12-06, 00:38

Jeśli dasz sobie radę z czymś takim to proszę.
O gotowe plany będzie raczej trudno, chyba że zapłacisz.
Ale jeśli masz mały budżet to chyba nie ma sensu.
Wystarczy to przerysować na kompie i przeskalować do menzury.
Obrazek
https://www.johnanthonyguitars.com/uplo ... w2560.jpeg

Obrazek ze strony:
https://www.johnanthonyguitars.com/stor ... esign.html
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Plany Rickenbacker'a 4001, 4003

Post autor: poco » 2020-12-06, 13:32

Plany, jak plany, ale mają jeden babol związany z trussrodami. W Rckenbackerze są dwa pręty napinające !!!! One nie mają prawa działać w takim wykonaniu, gdyż są na rysunku typu vintage. W oryginalnym ricu są duble single action - na forum zamieszczałem chyba filmik z YT pokazujący wymianę truss rodów. Dobrze też jest looknąć na YT , na wycieczkę do fabryki Rickenbackera, gdzie da się pewne tematy podpatrzeć.
Powodzenia w realizacji i nic na skróty, bo polegniesz, a poprawki nie zawsze dają spodziewany efekt. Najpierw plan działania, czyli partytura na skrzypce i orkiestrę dotycząca wszystkich działań, materiały, narzędzia.
Jak będziesz chciał, to na forum zweryfikujemy to, co zamierzasz wg tego planu, a zapewne dużo więcej zyskasz, niż samemu walcząc w sumie w innej materii. Niby drewno tu i drewno tam, ale to nie takie drewno. Obyś się nie zniechęcił, bo jak lookniesz w swój plan, to dopiero oczy się powiększą. Piszę bez przesady, ale tak z koleżeńską troską. Poczytaj forum, a zrozumiesz o co chodzi. Tu znajdziesz wszystko, co jest niezbędne, ale ...., Twój wybór. Porywasz się na skomplikowany model gitary, gdzie prawdopodobnie nie wystarczyć będzie sama znajomość obróbki drewna (sam się przekonasz, jak różna).
Tak między nami dinozaurami , to na początek polecał bym coś łatwiejszego, aby oswoić się z materią.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Re: Plany Rickenbacker'a 4001, 4003

Post autor: popik10 » 2020-12-06, 17:26

Rysiu, ale jeśli to nie musi być idealną kopia to co za problem zrobić jeden pręt. A ntb to nie jest jakoś specjalnie trudna konstrukcja. Niewygodne toto prawda, ale do ogarnięcia.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Plany Rickenbacker'a 4001, 4003

Post autor: informatkot » 2020-12-06, 18:11

Nie budowałem jeszcze basówki, ale czy to problem aby w jednym kanale były dwa pręty węglowe a pomiędzy nimi TR?
Życzę miłego dnia
Rafał
ODPOWIEDZ