Plany budowya Gibson ES335

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Plany budowya Gibson ES335

Post autor: poco » 2010-12-14, 14:32

Chodzi mi po głowie plan budowy gibsona es335. A bierze się z tego, że drzewiej Jolana Tornado była moim idee fix , ale .....Dzisiaj myślę, że dojrzałem do tematu zwłaszcza, że materiał na ten sprzęt można dostać w kraju. W sumie to prawie olcha. Potrzebuję jednak planów budowy tego sprzęcicha. Może ktoś ma gotowy, będę wdzięczny. Znalazłem wprawdzie cały proces budowlany, ale brak szczegółów nie pozwala na przemyślenie etapów roboty. Pozdrawiam Ryszard.
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2010-12-20, 16:31

Tutaj jest troche materialow do obejrzenia....
http://www.es-335.net/interior.html

Plany sa w nieco malej skali ale to dlatego , ze wszyscy chca wyszarpnac szmalceson za kazda kreske , takie czasy... Moze sie cos z tego nada. link ponizej:

http://chomikuj.pl/zenek_spawacz/e-books/lutnicze/Plany
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2010-12-20, 22:18

Dziękuje za linki. Może coś się z tego wyczai. Jeżeli odczytam wymiary podstawowe, to córka przy pomocy programów graficznych doprowadzi /chyba/ do stanu na ploter graficzny. Dalej to już powinno być z górki. W tym tygodniu mam mieć drewno olchowe na spód i górę. Będę robił z litego chociaż Gibson robi ze sklejki, co widać na zdjęciach i podczas wycieczki po zakładzie na YouTube. Maja potężne prasy, formy , to mogą robić kształty jakie chcą. Taką samą metodą robili w zakładach meblarskich siedziska do krzeseł. Zresztą przy takiej masówce jaka robi Gibson inna metoda padła by na twarz. Z klejonki zrobię boczki. Ten hollow musi gadac :D . Dziękuję, pozdrawiam Ryszard.
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-12-21, 15:04

Znajac menzure , znamy odleglosci miedzy progami a to pozwala odczytac wymiary z planow. Troche pracochlonne ale pewne. Drewno lite bedzie napewno lepsze niz sklejka i juz sie ciesze na sprawozdanie z budowy ... Znalazlem jeszcze jeden plan 335 , tym razem w pdf-ie , jest tam gdzie reszta. Powodzenia.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-05-04, 19:26

No i mam ból głowy związany z moim planem eski. Zgodnie z danymi na planie-niektóre wymiary sa nieczytelne wymiary pudła są 42 x 50,...X ? cm, czyli 16,5" x 20", a na specyfikacji Gibsona 16" x 19" x 1,75". Mój ból polega na tym, że chciałbym wykonać kopię zbliżoną do oryginału, ale nie wiem, czy dopuszczalne jest odstępstwo rzędu 2 cm na długości. "Kopyto" już mam wyrysowane i kartonowe wzorniki są wg planów od Zenka. Jak już zacznę ciąć, to po ptokach. :D. Proszę o zdanie szanownych forumowiczów. Następny egzemplarz mam na oku jako Rickenbacker, czyli świr na punkcie hollow body :oops: :D . Dalej sprawa humbów. Wg Gibsona były i z Alnico II i z V, rezystancje tez różne w zależności od roku produkcji, czyli pierwsze miały most 6k/gryf 9k, późniejsze odpowiednio 7,4/8,1. Pytanie jakie Waszym zdaniem bedą na dzisiaj odpowiednie (bez szaleństwa oryginałowego!). Mostek TOM, na razie bez semi Bigsby. Polecam także /www.es-335.org/ Pozdrawiam, Ryszard.
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2011-05-05, 10:04

Tak się zastanawiam czy nie warto było by zrobić płyty wierzchniej z klonu??
Ale to oczywiście decyzja autora projektu :D
Pozdro
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-05-05, 13:44

Pogadałem sobie z kilkoma mądrymi z branży i orzekli, że wcale nie wiele lepszy efekt uzyska się przy zmianie topu, a zresztą tak jak wielu z Was i ja również jestem zdania, że efekt końcowy jest wypadkowa bardzo wielu niekoniecznie kontrolowanych działań i zaniechań :D Ponieważ jeszcze nie zacząłem ciąć i strugac, więc jest czas na przemyślenia i rozmowy. Myślę również o gryfie z olchy i palisander na podstrunnicę. Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ