Menzura. Wyliczenia rozbieżności

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Dysol
Posty: 13
Rejestracja: 2022-02-19, 13:24

Menzura. Wyliczenia rozbieżności

Post autor: Dysol » 2022-02-19, 13:34

Cześć!
Mam nadzieję, że trafiłem do dobrego działu. Jestem nowy i zanim zacznę marnować drewno postanowiłem przygotować się merytorycznie rysując plan. Znalazłem sobie gitarę x i zacząłem nanoszenie menzury. I tu mam wątpliwości. Zauważyłem różnice między wyliczeniami z kalkulatora na stronie stewmac, a tabelami które znalazłem w zakładce słowniczek. Skąd rozbieżności? Co prawda są niewielkie ale jednak. Drugie pytanie to gdzie przyjąć punkt 0 na siodełku, krawędź, czy środek? Co do punktu przy mostku rozumiem jest to średnia między przesunięciami w regulacji w punkcie podporu. Zastanawia mnie jszcze jedna sprawa. Na zdjęciu widać wyraźny rozjazd z tym co naniosłem. Ja rozumiem, że to jest zdjęcie ale żeby aż tak? Menzura 25,5". U góry wymiary z kalkulatora.
Z góry dziękuję za pomoc i cierpliwość 8-)
Załączniki
szablon.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Menzura. Wyliczenia rozbieżności

Post autor: poco » 2022-03-03, 04:10

Wyliczenia zawarte w słowniczku powstały w oparciu o metodę zawartą w opisie "menzura". Proponuję porównać z gotowymi wymiarami znalezionymi gdzieś w sieci lub w planach gitar. Ważne jest, aby na XII progu z wyliczeń był wymiar 1/2 menzury. Różnice mogą wyjść w miejscach po przecinku w zależności od przyjętego wymiaru cala - 25,4mm lub dokładniej 25,44 mm. Wyliczenia ze "słowniczka" są zgodne z menzurą . Pamiętać należy o zasadzie wymiarowania wymagającej przyjęcia punktu bazowego - siodełko i od niego nanoszenie kolejnych wielkości, co jest podane w stosownej kolumnie. Nie oznaczamy progu od progu !!! - sumowanie błędów odczytu z narzędzia, grubości znacznika, itd.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ