4 gitary - heavy metal (3 z 4)

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: 4 gitary - heavy metal (3 z 4)

Post autor: kossimon » 2021-09-17, 07:18

Teraz jak to oglądam na zdjęciu to wygląda, jak by nie było w ogóle symetrii lewa - prawa. Aż pomierzyłem model - wszystko jest jednak ok, to tylko krzywizna perspektywy zdjęcia.
Symetrii brakuje tylko na zaznaczonych miejscach:
Inked20210916_225402_LI.jpg
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: 4 gitary - heavy metal (3 z 4)

Post autor: SebastianL » 2021-09-17, 07:45

Zwiększ ogniskową aparatu i fotografuj z większej odległości. Jeśli nierówność wynika faktycznie z optyki, to dlatego, że pewnie ustawiłeś minimalną ogniskową. Możesz też wzdłuż boku główki położyć linijkę lub inny prosty przedmiot.

Pytanie, jak naniosłeś kształt oraz lokalizację kluczy na główkę? Jeśli nie masz precyzyjnego szablonu i rysujesz to ręcznie, to konieczne są pomiary z kątomierzem lub ekierką. Przydatne są również krzywiki. Podstawa to narysowanie osi symetrii główki, od niej kluczowe elementy powinny być zaznaczone linią prostopadłą do osi, jak na załączonym rysunku: załomy, rogi, lokalizacja kluczy itp.

Jak wykonałeś model, jakimi narzędziami i metodami?
Załączniki
oznaczenia na główce.png
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: 4 gitary - heavy metal (3 z 4)

Post autor: Jan » 2021-09-17, 08:38

Nie ma co się przejmować jeżeli wszystko jest proste. Na forum non stop toś pyta dlaczego jest coś krzywe oceniając ze zdjęcia a by móc wnioskować coś po zdjęciu to musiało by ono być wykonane idealnie w osiach przedmiotu tak zgrywając położenie obiektywu i fotografowanego przedmiotu by nie nastąpiła paralaksa i skrót perspektywiczny co zazwyczaj się dzieje jak nie są one spełnione.
Najlepiej wykonać bardzo dokładny szablon przy takich pracach jak główka i pracować przy jego użyciu przy wykonywaniu elementu. Doktoryzowanie się ze zdjęcia często nie ma sensu bo nie są one wykonywane profesjonalnie więc nie mogą oddać rzeczywistego kształtu, to znaczy mogą ale muszą być zachowane wyżej wspomniane warunki.
Jednak u ciebie Szymon rzeczywiście to krzywo wygląda :-)
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: 4 gitary - heavy metal (3 z 4)

Post autor: kossimon » 2021-09-17, 15:11

Doceniam koledzy troskę o szczegóły :)
Metodologia była taka:
Najpierw próbowałem w Illustratorze to zrobić, ale o ile w Photoshopie potrafię dużo zrobić to praca na krzywych jakoś mi nie idzie, może kiedyś się nauczę.
No to wziąłem ołówek, krzywiki, linijkę i kartkę (a właściwie papier naklejkowy).
Najpierw narysowałem siodełko (szerokość 43mm) i prostopadle do niego oś centralną (jeśli kartka A4 była prostokątem to tutaj błędu nie było, bo liczyłem mm od krawędzi). Całość rysowałem od siodełka "w górę".
Później dodałem całkowitą szerokość obrysu (22mm w bok i 20mm w górę) - tutaj też raczej problemu niesymetrii nie było.
Później wziąłem krzywik i zrobiłem pierwsze rozszerzenie nad siodełkiem. Zaznaczyłem czarnym markerem na krzywiku kropką punkt na krzywej od której mam zacząć rysować krzywą pomiędzy punktami.
20210917_153605.jpg
Później z drugiej strony odbicie lustrzane tego samego (krzywik leżał do góry nogami dla symetrii).
Później boczne najdłuższe krawędzie - te środkowe tą samą metodą, tyle że zaznaczyłem na tych bocznych prowadnicach szerokości punkt początkowy i końcowy.
Uszy - pojawił się problem o którym pisałem wcześniej - zakładam, że to skoryguję już na główce. Wytnę prostą linię a później ją zaokrąglę.
Następnie dołek na górze - krzywik + symetria - tu jest raczej ok.

Otwory na klucze - zaznaczyłem punkt na osi symetrii wysokość położenia otworów a później 13mm od krawędzi zaznaczałem środek wiercenia. Tutaj mogłem się machnąć, bo prostopadłość rysowałem na małej odległości kątomierzem i może faktycznie jakiś przechył był i otwory mogą nie być idealnie symetrycznie.
20210917_153633.jpg
20210917_153656.jpg
20210917_153835.jpg
20210917_154356.jpg
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: 4 gitary - heavy metal (3 z 4)

Post autor: SebastianL » 2021-09-17, 21:00

To jeszcze polecę rysunki wykonywać na papierze milimetrowym. Błędy widać zwykle gołym okiem. Kartka prawdopodobnie jest równa, ale mimo wszystko polecam za punkt odniesienia przyjąć narysowane przez siebie linie. W tym wypadku oś symetrii oraz przecinającą ją pod kątem prostym linię siodełka.

Opisałeś jak narysowałeś kształt główki na papierze. Pytanie, jak wykonałeś szablon? Jak przeniosłeś planowany kształt główki na deskę? Jak manualnie pracowałeś z drewnianym szablonem, strugałeś, szlifowałeś itp.?
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: 4 gitary - heavy metal (3 z 4)

Post autor: Waldzither9 » 2021-09-18, 20:49

Do poruszania się pomiędzy punktami aby zachować symetrię można wykorzystywać- jak np nawigatorzy na mapach -cyrkiel.
Oczywiście nie od razu wszystko się uda, ale się uda. Mając punkty orientacyjne na kartce dalej można bawić się krzywikami lub nawet w rysunek odręczny. Oczywiście komputerowo wszystko można szybciej załatwić.
Inna możliwość to wykonanie na zagiętej kartce połowy i wycięcie, a po rozłożeniu jest symetria. Ja bym się tym nie przejmował, bo dekonstruktywizm i brak symetrii też mają swoich zwolenników (choćby Frank Gehry - architekt).
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
slawekmod
Posty: 286
Rejestracja: 2019-02-28, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/Ostrowiec Św.

Re: 4 gitary - heavy metal (3 z 4)

Post autor: slawekmod » 2021-09-23, 06:21

kossimon, chcesz to Ci to w CAD rozrysuję w kilkanaście minut. Potrzebne będzie tylko zdjęcie centralnie z góry i kilka wymiarów. Jak coś to daj znać po szesnastej, będę już w domu po pracy.
Przeniesienie rysunku na drewno to też banał jak masz drukarkę atramentową albo laserówkę, do pierwszej będzie potrzebna folia taka jak jest do oprawy bindowanych dokumentów a do drugiej papier kredowy.
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: 4 gitary - heavy metal (3 z 4)

Post autor: kossimon » 2022-09-26, 22:02

Widzę, że minął rok od ostatniego posta.
Delikatnie posunąłem się do przodu.
Zrobiłem fazę na korpusie z góry i na pleckach i zabejcowałem.
Kupiłem też mostek (gotoh wraparound) i pickupy (fishmann fluence modern).
Podstrunnica będzie z amarantu.
20220926_224850.jpg
20220926_225412.jpg
Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ