Kształt LP

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Kształt LP

Post autor: Jan » 2021-06-09, 18:10

Możesz kupić spokojnie krótszy pręt i będzie działał- bez obaw.
Progi też możesz kupić o takim radiusie i bez obaw je osadzić w podstrunnicy, zapewniam cię, że nie wyskoczą. Pooglądaj sobie na YT trochę filmów i tutoriali o budowie gitar i gryfów wiele rzeczy poukłada ci się w głowie.
Pozdrawiam Janek
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2021-06-09, 19:02

A od którego progu masz gryf wklejony do body?? Bo od tego miejsca w kierunku mostka to pręt zasadniczo niewiele wnosi. 460 spokojnie da radę.
viewtopic.php?f=15&t=5052
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-06-09, 19:26

Dzięki Janie.
Nareszcie jakaś konkretna odpowiedź. O pręcie i progach.
Bo zadawać pytania tu a odpowiedzi szukać na innych forach i na youtube trochę dziwne zaczynało mi się wydawać.

Dzięki informatkot . Czytałem temat o długości pręta, nie raz, jak i wiele innych tematów.
Na zdjęciu na poprzedniej stronie, tego co narysowałem według planów, kant body jest na 16stym progu a trussrod zaczyna się na 21 progu i ma długość 471,85mm
Takiej długości tylko Single action widziałem w sklepach.
Może wezmę ten 460mm i przesunę go 10mm do przodu, żeby dojście do regulacji było. Dzięki.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Kształt LP

Post autor: Jan » 2021-06-11, 06:24

Nie chodzi o to by tu zadawać pytania a szukać odpowiedzi na innych forach i YT :-) tylko o to by samemu wykonać jak największą pracę i dobrze rozpoznać temat i zadawać pytania na które trudno znaleźć odpowiedź. Chodzi o to by nie zadawać pytań o wszystko bo większość tematów na forum była przerabiana i można znaleźć na nie odpowiedzi wystarczy użyć wyszukiwarki i przeczytać co w temacie już ktoś odpowiadał. Trochę gitar elektrycznych ludzie tutaj zrobili wiec jak nie znajdziesz nigdzie odpowiedzi to śmiało pytaj.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2021-06-11, 06:49

A weź wrysuj pręt 460 od siodełka (z ok. centymetrowym offsetem na wystawanie końca) i zobacz na którym progu się skończy. Czy na pewno na 20? Pokaż rysunek. Za dużo czasu Ci zejdzie na takie przemyślenia:) Sprawdź i zdecyduj czy to odpowiednie miejsce na zakończenie pręta. Po coś chyba sprzedają te 460 ;)
pozdrowienia
Piotr
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2021-06-11, 09:56

Spotkałem się, z prętem 420 w gryfie tele. Skoro taki wystarczy to w gryfie LP tym bardziej 460 da radę chociażby z samego faktu, że gryf jest nieco krótszy. Część gryfu przy stopie stabilizuje body. Napięcie pręta ma przeciwdziałać naprężenia gryfu wywołanego przede wszystkim w tej pozostałej części. Bawiłeś się w dzieciństwie łukiem ? Jak naciągałeś cięciwę to w jakiej części luk najbardziej się wyginał? Przy cięciwę czy na środku? Najbardziej „aktywna część pręta powinna więc znajdować się w środkowej części gryfu”. Zwróć uwagę na plany gryfu np. Strata. W gryfie jest zaznaczony środek - najbardziej wypukłe miejsce w kanale na klasyczny pręt - jest to miejsce w którym gryf jest najbardziej podatny na działanie pręta. Zmierz czy to miejsce jest na środku gryfu, podstrunnicy i pomyśl dlaczego akurat to jest to miejsce a nie inne.
Pręt też nie pracuje jednakowo na pełnej swojej długości tylko wygina się w łuk.
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-06-12, 16:16

Janie, ja codziennie od dwóch miesięcy, po 5 godzin dziennie wieczorami czytam tematy na forach i oglądam filmy o budowie Les Paula i inne, na określone tematy, teraz np. trussrod. Porównuję z planami i moim rysunkiem, szukam w sklepach pasujących części.
Jak nie mogę na coś znaleźć odpowiedzi przez dłuższy czas, to pytam tu. Nie myśl że siedzę, nic nie robię i że czekam na gotowe rozwiązania.
Nigdy nie budowałem gitary, więc chcę się upewnić i zapytać bardziej doświadczonych, czy dobrze zrozumiałem.

PiotrCH - masz rację. Dual action nie musi chyba wystawać tyle samo, co single action z nakrętką.
Narysowałem jak pisałeś, żeby wystawał 10 cm za siodełkiem, na górnym rysunku.
Myślę że jak go przesunę do 21 progu to będzie pasowało.
Jak będzie na równo z początkiem wycięcia w główce na klucz imbusowy (na dolnym rysunku) to też chyba będzie dobrze, nie musi bardziej wystawać.
Truss rod 460mm.jpg

informatkot - miałem nawet dwa łuki w dzieciństwie i później na łucznictwo chodziłem.
Jeszcze tylko muszę się nauczyć jeździć konno, jestem urodzony pod znakiem strzelca.
Staram się unikać przesuwania czegokolwiek na własną rękę, zanim zrozumiem o co w tym chodzi, więc dobrze że mi tłumaczycie :-)
Na Fendery nie patrzyłem, ale widziałem że Gibsonach pręt jest najgłębiej osadzony na 7 progu.
O ile powtarzalność robienia tego kanału im się udawała.

Gibson truss rod 2b.jpg

Głębokość kanału na truss rod spróbuję sam rowiązać.
Ten człowiek wydaje mi się że źle zrobił, przygniatając go na środku listwą.
Według mnie to ta płaska listwa truss roda w drugą stronę powininna być wstępnie wygięta, jakby co.
To nie jest single action.
https://youtu.be/tLY3iN1Atn4?t=396
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Kształt LP

Post autor: Waldzither9 » 2021-06-12, 17:41

budowlańcy stosują centymetry, a stolarze milimetry ;-) chyba 10mm ;-) bo nie będzie pasować.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Kształt LP

Post autor: Jan » 2021-06-12, 21:59

Kak to mnie uspokoiłeś skoro odrabiasz zadania domowe 😁👍 to dobra droga do zrozumienia tematu i współpracy z kolegami. Błędy i tak popełnisz na to jedyną radą jest czas i ilość przepracowanych godzin roboczych w danym temacie.
Pozdrawiam Janek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kształt LP

Post autor: poco » 2021-06-13, 08:28

Bazując na zdjęciu z przekroju gryfu, to podłożenie tego drewienka od tej strony spowodowało jedynie krótszy/mniejszy zakres regulacji. To jest akurat pręt vintage i jest na pewno single action. Należy zwrócić uwagę na to , aby pręt stanowił niejako wypełnienie kanału, a nie luźno dyndający drut , który może nam dostarczyć dodatkowych atrakcji akustycznych. Analiza pręta w stratach, tele daje odpowiedź praktycznie na wszystkie pytania i nie ma znaczenia jaki to będzie pręt. Nowoczesne rozwiązania konstrukcji prętów bazują na tym samym modelu mechanicznym tylko inaczej wykorzystanym.
Wiem tylko tyle po latach zajmowania się m.in tą tematyką, że brak zrozumienia mechaniki działania powoduje, że robi się masę błędów, których prostowaniem zajmują się np. koledzy z forum. A wystarczy zrealizować jota w jotę to, co jest na planach - teraz, to są dostępne! Polecam, przy frezowaniu kanału na pręt użycie freza rowkującego o takim kształcie, ale fi 6 mm https://allegro.pl/oferta/frez-do-drewn ... 0744622465. Mozna też wykonać rowek za pomocą dwóch frezów fi 6 mm, czyli prostego i jako ostatnie przejście kształtujące kanał ten z linka lub taki https://allegro.pl/oferta/dedra-07f061b ... 7799221557, a najlepiej na raz takim https://narzedziomis.pl/frez-wegl-2-ost ... tialn.html
Koledzy zapodali analogię z łukiem i to jest bardzo dobre porównanie i zobrazowanie zjawiska.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-11-07, 17:20

Czołem
Drewno sobie trochę poleżało u mnie i pomyślałem że odetnę końcówkę od deski przeznaczonej na gryf, żeby główkę z niej zrobić. Odbywa się to ręcznie i nie pod kątem 17 stopni. Nie mam taśmówki, więc kąt będę robił jakoś inaczej, może heblem. To będzie gitara budowana nad umywalką w kuchni :-)

IMG_20211107_103924.jpg
Ale pytanie mam na inny temat. Zauważyłem że z jednej strony na drewnie powyłaziły jakieś plamki.
Wydaje mi się że to może być żywica, bo klei się.
Jak się przyciśnie palcem na parę sekund i podniesie palec, to czuć że się klei.
Czy będzie to w czymś przeszkadzało?

Na razie wyszło to tylko z jednej strony deski na gryf.

IMG_20211107_102903.jpg
IMG_20211107_102932.jpg
I z jednej strony deski na body. Przy środku, tam gdzie klejone były dwie połówki.

IMG_20211107_130551.jpg
Jak nie wyjdzie z drugiej strony desek, to można ją tak ustawić żeby ta strona z plamami była zaklejona podstrunnicą i topem, ale jak wyjdzie z czasem też z drugiej strony, to pewnie będzie przeszkadszało w ewentualnym lakierowaniu (wolał bym olejem duńskim posmarować).
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Kształt LP

Post autor: Jan » 2021-11-08, 07:38

Jakoś dziwnie wycinasz tą główkę ja zrobił bym to tradycyjnie i piłą płatnicą a nie włosową. Widzę, że robisz schodki do łączenia główki przynajmniej mi się tak wydaje więc będziesz potrzebował struga kątnika by uzyskać dobre połączenie, jak byś robił tradycyjne łączenie to każdym strugiem płaskim byś mógł obrabiać powierzchnię.
Nie wiem jak długi kawałek na gryf miałeś ale ja na twoim miejscu o ile by wymiar pozwolił to przy takim połączeniu przeciął bym cięciem prostym przez całość i wyciął łatwo i elegancko dwa proste klocki piłą płatnicą lub grzbietnicą.
Z tą żywicą dobrze kombinujesz by zakryć ją topem a gryf podstrunnicą.
Pozdrawiam Janek
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-11-08, 10:59

Dzięki za odpowiedź.
No właśnie deska jest trochę za krótka, żeby ją przeciąć tak jak piszesz. Innych nie mieli wtedy w sklepie.
Chcę główkę połączyć tak jak na zdjęciu. Klejenie główki między pierwszym a trzecim progiem.
Nie wiem czy tak jest lepiej, czy klejone na samym czubku. Spróbuję i zobaczę co z tego wyjdzie.

Cięcie drewna na gryf.jpg
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Kształt LP

Post autor: Jan » 2021-11-08, 11:55

Aby uzyskać prostą główkę można też tak i jest to dużo prostsze w wykonaniu.
Załączniki
5D12B2C2-BB24-408C-AF37-6F58E406A319.jpeg
Pozdrawiam Janek
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-12-15, 22:05

Główka będzie pod kątem 17 stopni.
Nie mam piły taśmowej, więc zaopatrzyłem się w japońską piłę i cięcie wzdłuż słoi jest teraz przyjemnością.
Na spokojnie przecina 1 cm w pół minuty.
Nie wiem jak długo będzie ostra ale chyba najlepsza piła jaką kiedykolwiek miałem.
W środku drewna nie ma na szczęście plam żywicy.
IMG_9597.JPG
IMG_9598.JPG
Właśnie patrzę na główkę oryginału z 59 roku i wydaje mi się że struny są za blisko kluczy.
Czy wypada takie coś zmienić, żeby było więcej miejsca na struny A i H od kluczy?
Nie podoba mi się jak w oryginale struna E1 i E6 za siodełkiem idą w stronę środka główki.
Narysowałem na próbę ciut inaczej niż w oryginale jest, na górnym rysunku na zdjęciu.

Oglądałem też kiedyś coś z budowy LP i mówili że trzeba się upewnić żeby struny nie brzęczały o klucze.
Struny i klucze.jpg
Co by się stało, jakby dual action truss rod zrobić wyjmowany od strony główki?
On i tak chyba zawsze lekko napięty jest, to by raczej nie wypadł.
Zawsze daje to możliwość łatwego naprawienia jakby coś brzęczało.
ODPOWIEDZ