Kształt LP

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-01, 20:52

Dzięki. Wczoraj próbowałem przykleić mały kawałek pearloidu na średnio gęsty superglue i dobrze się skleił.
Potem go kombinerkami próbowałem oderwać, ale ześlizgiwały się, to przecinakiem złapałem i po wielu próbach wykręcenia go, w końcu puścił, ale razem z cieniutką warstwą drewna, więc trzyma dobrze.
Myślałem że tak się robi, że markery są "trochę" mniejsze i sie wypełnia szpary klejem, ale widzę że to widoczne jest.
Zrobiłem więc markery trochę większe i nie ma już szpar.
IMG_9814-001.JPG
IMG_9815.JPG

PiotrCh - dzięki, ale to nie ja taki dokładny jestem, choć próbuję. Frezarką cnc sobie pomagam.
Rok temu myślałem że położe deskę i mi się wszystko samo zrobi, ale jak piszecie że trzeba po trochu usuwać materiał i czekać aż drewno się wygnie, wyrównać i znowu trochę porobić, to nie widzę żeby wszystko się dało na szybko wyfrezować, więc będzie pewnie więcej manualnej pracy, wspomaganej frezarką.
Jak bym zrobił jakieś kołki, żeby mieć pewność że nic się nie przesunie, a po poleżeniu drewna parę tygodni, jak kołki nie będą pasowały, to koncept się trochę psuje :-)

Radius 12" , rowki na progi frezem 0,6mm robione, kieszonki na markery frezem 3mm "down cut" ale rogi były za bardzo okrągłe, to 1,5mm frezem "up cut" jeszcze raz obrys zrobiłem i resztę dłutami i nożykiem oczyszczałem.
IMG_9779.JPG
IMG_9786.JPG
Pearloid drugi raz dzisiaj robiłem. Nie frezowane na wylot, żeby nie wyfrunęły pod końcem frezowania. Więc można je nożykiem wyciąć. 0,2mm plastiku jest do przecięcia.
IMG_9809.JPG
Eksperymenty przeprowadzam na jednym końcu deski, gdzie już nie ma podstrunnicy.
Nie wiem czy nie za cienką ją zrobiłem, bo grubośc jest na wymiar, ale nie pomyślałem że podczas wklejania markerów klej może wsiąknąć głębiej i musi być trochę zapasu na zeszlifowanie.
IMG_9820.JPG
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-01-01, 21:05

Jak się wkleja markery na epoksy z pyłem, to po wciśnięciu elementu naddatek kleju wypływa i wypełnia wszystkie szczeliny. Potem się szlifuje i jest dobrze. Ale jak mówię, każda metoda jest ok, jeśli prowadzi do celu, na CA też można. Podstrunnicę robi się na 6 mm przed radiusowaniem. Jak wyjdzie 5 mm to też nie jest źle:)
pozdrowienia
Piotr
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2022-01-01, 21:25

Może nie wklejaj wszystkich markerów. Ja bym zostawił pierwszy i ostatni marker a pod nimi zrobiłbym otwory do pozycjonowania podstrunnicy podczas klejenia jej do gryfu…
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-01, 23:59

Robiłem trochę rzeczy hobbystycznie z włókien szklanych, węglowych, kevlaru i epoxy, więc jestem przyzwyczajony do wypełniania epoxy :-)
Ale mam złe dowiadczenie z epoxy i plastikiem. Muszę zrobić test czy złapie.
Choć teraz to już nie ma takiej szpary dookoła markerów.
Moja podstrunnica z gotowym radiusem ma 5mm mm grubości na środku.
Nie wiem co jeszcze źle zrobiłem ale na pewno zapomniałem odjąć grubość 2 taśm malarskich pod podstrunnicą, którymi była przyklejona do blatu na superglue pomiędzy taśmami. Miała mieć 5,4mm grubości. 0.210" = 5,334mm
Może jeszcze jedną zrobię jak wiem już co i jak, bo dwie deski na podstrunnincę kupiłem.

Fretboard -page-001.jpg
Nie pomyślałem o zrobieniu otworów do pozycjonowania pod markerami - dobre.
Dlatego zrobiłem w pierwszym i ostatnim progu, pasujące do wiertła 1,5mm

Pozycjonowanie.jpg
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-03, 18:06

Sam się dziwiłem że jeszcze żadnych większych błędów nie popełniłem ale w końcu stało się.
Jeszcze jedną rzeczchciałem zrobić przed obiadem... i źle ustawiłem wysokość freza i przejechał po podstrunnicy.
Chciałem przeferować markery, żeby mniej wystawały.

IMG_9836.JPG
Za to okazało się że podstrunnica ma grubość 5,1mm na środku - mogła by być i taka.


Wczoraj robiłem test klejenia epoxy, zmieszałem je z pyłem palisandrowym, ale niestety epoxy nie trzyma tak mocno jak superglue. i błyszczy się .
Może jak po bokach markerów jest epoxy, to fizycznie je trzyma, ale płaskie do płaskiego , to superglue mocniej trzymał.
Dlatego też wkleiłem moje na superglue.

IMG_9831.JPG
I truss rod z UK dzisaj dostałem, z nakrętkami na dwóch końcach.

Truss rod UK.jpg
IMG_9832.JPG
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-05, 11:12

Przymierzam się do zrobienia jeszcze jednej podstrunnicy.
Czy mógłby ktoś mi wyjaśnić co to za grubości podstrunnicy są na tym rysunku? Te zaznaczone czerwonymi prostokątami.

Na jednym wygąlda, że jak się zrobi wysokość na środku 0.210" na dwóch końcach, to bok podstrunnicy będzie coraz grubszy w stronę główki.

A na drugim rysunku, żeby bok podstrunnicy miał taką samą grubość na całej długości, to grubość musi się zmniejszać w stronę główki.

Ta którą zrobiłem ostatnio, miała taką samą grubość na środku, na dwóch końcach.

Który sposób jest bardziej poprawny? Jak wy to robicie?


Fretboard B.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-01-05, 12:40

Rozwiązań tego problemu jest na pewno wiele. Geometria jest jaka jest...jak stałym radiusem potraktuje się zmienną w szerokości podstrunnicę to od strony korpusu zeszlifujemy więcej przy krawędziach. Rozwiązaniem jest zmienna grubość podstrunnicy albo zmienny radius na długości. Zmienna grubość deseczki - hmm jak ktoś ma takie zacięcie i chce sobie tak utrudniać to czemu nie. Zmienny radius? Już prościej. Ja w kilku gitarach zrobiłem zmienny radius i jest fajnie bo płaska podstrunnica od strony korpusu mi nie przeszkadza, a przy główce lubię jak jest na okrągło:) Ale podejście moje jest takie - ważne, żeby markery boczne się zmieściły i dla 6 mm deseczki wszystko jest dobrze przy stałym radiusie ~9''.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Kształt LP

Post autor: DR4MA » 2022-01-05, 13:19

Jak dla mnie to naprawiając czy ustawiając wiele gitar to grubość podstrunnicy po środku wacha sie z zależności od marki/fabryki/konstrukcji/i zakładam że dnia osoby która to robiła :) widziałem i prawie 7mm a w niektórych fenderach 4.2mm więc myśle ze wszystko pomiędzy będzie do zaakceptowania. Ważniejsze myśle żeby zachować konstrukcyjnie wysokość strun tak żeby na mostku można było ustawić poprawnie akcje.
Pozdrawiam.
DR4MA.
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-05, 13:43

Dzięki DR4MA. Dobrze wiedzieć.

Nawet nie pomyślałem o markerach z boku... dzięki że napisałeś PiotrCh.
Kolega mi dał kawałek 2,8mm czarnego filamentu ABS do drukarki 3D. Myślałem że będzie pasować.
Teraz poszukałem i widzę że one mają 2,38mm średnicy.
To by dało 0,78mm odstępu między markerem a kantem podstrunnicy, w tym cieńszym końcu.

Mam w domu czarny PLA filament o średnicy 1,75mm - nie wiem czy wypada zmieniać średnicę markerów.
Nie patrzyłem jeszcze czy 2,38 mm moźna gdzieś kupić. Ale na pewno nie do drukarki 3D.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2022-01-05, 16:54

DR4MA pisze:
2022-01-05, 13:19
Jak dla mnie to naprawiając czy ustawiając wiele gitar to grubość podstrunnicy po środku wacha sie z zależności od marki/fabryki/konstrukcji/i zakładam że dnia osoby która to robiła :) widziałem i prawie 7mm a w niektórych fenderach 4.2mm więc myśle ze wszystko pomiędzy będzie do zaakceptowania. Ważniejsze myśle żeby zachować konstrukcyjnie wysokość strun tak żeby na mostku można było ustawić poprawnie akcje.
Bardzo słuszna uwaga. W zakresie zachowania możliwości ustawienia wysokości strun na mostku. Budując podstrunnicę wyższą od strony body, zniwelujesz wizualnie zmianę jej wysokości wzdłuż gryfu. Jednak zabieg ten zmieni kąt pod jakim płaszczyzna jej wierzchołka będzie padała względem body. Tak przynajmniej to sobie wyobrażam w idealnych warunkach czyli gryf na całej długości ma tą samą szerokość. Nigdy tak nie robiłem podstrunnicy. Różnica nie jest duża nie powinna stanowić problemu - nawiercanie otworów pod markery boczne zrób na gotowej podstrunnicy i nie powinno być problemu.
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-06, 21:11

No właśnie, jak się zmieni pochylenie podstrunnicy to i kąt całego gryfu trzeba zmienić. Zostawię podstrunnicę o takiej samej grubości na dwóch końcach. I tak trochę dużo tego wszystkiego jest jak na pierwszy raz ;-)
Ale moja różowa koreańska 30sto letnia gitara z innego wątku, ma bok podstrunnicy o takiej samej grubosći na całej długości.
Strat z kolei ma bok podstrunnicy grubszy przy główce niż przy body.
Zobaczę jak to wyjdzie. Może zrobię mniejsze boczne markery. Ale nie będą koloru tortoise brown/red.
Nie mogłem znaleźć odpowiedniego materiału i będą czarne.

Kolejna podstrunnica. Tym razem wkleiłem markery przed radiusowaniem.
Właśnie zakleiłem dookoła markerów pół gęstym superglue.
Mam nadzieję że nic się nie zapali.
Nie raz kiedyś po wytarciu superglue husteczką papierową, dymek z niej leciał.
To samo z klejeniem balsy. Czasami dymek leciał i wgłębienie się robiło.

IMG_20220106_195307.jpg
IMG_20220106_195416.jpg
Szkoda mi też tej pierwszej podstrunnicy, bo drewno ładne. Taki międzynarodowy symbol reperacji to klucz i śrubokręt na krzyż.
Pomyślałem żeby w miejsce tego rowka, który niechcący zrobiłem, taki klucz wstawić, który mam w domu i obrysowałem go.
Inni kwiatki, czaszki i motyle wstawiają.
Czy pomysł jest bez sensu? ;-)
Miejsce trochę dziwne na takie rzeczy.

IMG_20220106_210018.jpg
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2022-01-06, 21:18

Przeciwnie to raczej dobry pomysł. W dobie eko szkoda marnować drewno.
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-01-06, 22:00

Niedobry:) Jak masz odpad z tej podstrunnicy to przy odrobinie cierpliwości tak dorobisz wklejki, że po zaolejowaniu nic nie będzie widać, albo niewiele...a z takim kluczem.. jakoś nie widzę takiego gadżetu:)
pozdrowienia
Piotr
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-07, 20:30

No to może spróbuję innym razem z tej samej deski wkleić kawałek, ale niewiele z niej zostało.
Myślałem że lepiej zrobić widoczny klucz, niż próbować ukryć naprawę.

Nowa podstrunnica się robi. Dzisiaj zauważyłem, że jest w niej pęknięcie, gdzieś w głąb pod skosem.
Wcisnąłem trochę Titebondu wykałaczką w pęknięcie. Kawałek tego pęknięcia będzie na końcu podstrunnicy.
Mam nadzieję że się nie odłamie podczas wycinania obrysu.

IMG_20220107_125506.jpg
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-01-07, 22:00

To na zdjęciu to już pęknięcie zaschnięte po naprawie?

Titebond jest gęstym klejem. Lepiej było użyć czegoś rzadszego, na przykład rozwodnionego kleju skórnego. Z syntetyków pewnie też by się coś znalazło, ale nie znam się na takich klejach. Rzadki klej cyjanoakrylowy wydaje mi się złym pomysłem, bo za szybko schnie.

Pęknięcie trzeba rozewrzeć, podać rzadkiego kleju i kilka razy naprzemiennie otworzyć i zamknąć. W ten sposób klej wtłacza się wgłąb szczeliny. Na koniec obowiązkowo zacisnąć to czymś, bo inaczej podczas schnięcia spoina się zniekształci, zwłaszcza na wierzchu pęknięcia.
ODPOWIEDZ