Kształt LP

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-12-19, 19:37

Nie wiem czy nie utrudniam sobie przesadnie tego, ale jak narazie wszystko jest płaskie i proste.
Z materiału na gryf usunąłem ile się dało, z małym zapasem na wyginanie się i poprawki.
Dlatego też dokleiłem stopki przy główce, żeby mogło to sobie stać, podparte na dwóch końcach, to zawsze będę mógł wyrównać od góry.
IMG_9690.JPG
Wczoraj przykleiłem główkę do reszty gryfu, dzisiaj usuwałem wystający kawałek główki.
Dlaczego akurat w tym miejscu wybrałem zrobić łączenie, nie wiem, tak mi się zachciało, ale jakbym miał to robić jeszcze raz to bym samą główkę dokleił a nie z kawałkiem gryfu jak jest teraz. Nie ciekawie pewnie będzie wyglądało z takim łączeniem pod skosem.
IMG_9692.JPG
IMG_9705.JPG
IMG_9694-001.JPG

Przy obrabianiu deski na główkę wcześniej, frez mi się poślizgnął i dziurę w niej zrobił.
Jak się postaram to z zapasem +/- 2mm główka się zmieści.
IMG_9709.JPG
Teraz tak wygląda:
IMG_9724.JPG
Zanim zacznę wycinać rowek na truss rod, chiałbym zapytać czy ten który mam to napewno jest dual action.
Szukałem jak kupowałem części ale takiego jaki chciałem nie mogłem znaleźć.
Więc jakiś chyba "low profile" się nazywał, wziąłem.
W jednym końcu jest zespawane a w drugim można regulować wygięcie.
Nie chcę rozcinać tej rurki termokurczliwej żeby zobaczyć jak to działa, bo nie mam nowej.

Pamiętam że gdzieś czytałem, że w Les Paulu, przez to że ma taką skośną głowkę, struny mogą wygiąć gryf do tyłu , zamiast do przodu. Nie wiem czy to prawda, ale dobrze by było żeby mój truss rod był dual action.
Widziałem że dual action mają gwint z dwóch stron prętu a mój ma z jednej, więc nie wiem jaki mój jest.
IMG_9697.JPG
IMG_9698.JPG
Truss rod.jpg
Truss rod.jpg (11.6 KiB) Przejrzano 2531 razy
Ostatnio zmieniony 2021-12-19, 21:32 przez Kak, łącznie zmieniany 1 raz.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2021-12-19, 20:33

A pokręć raz w jedną raz w drugą…
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1172
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Kształt LP

Post autor: Waldzither9 » 2021-12-20, 06:34

Pozdrawiam Andrzej
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-12-20, 15:35

Dzięki.
Pokręciłem w lewo i w prawo :-)
Wygina się raz w jedną raz w drugą stronę.

Film obejrzałem. Na nich mają porządne gwinty.

Rozciąłem folię na moim, bo nie mogę tak go w gryf wsadzić, nie wiedząc jak działa.
Pręt jest nagwintowany na końcu a na nim jest nakrętka w postaci rurki z gwintem od środka. Ta rurka z gwintem jest zablokowana w obudowie i nie może się ruszać na lewo i prawo podczas kręcenia nią, dlatego tylko pręt może się ruszać w lewo i prawo, wyginając cały truss rod.
Załączam szkic ;-)

IMG_9733.JPG
Ale wnioskując po grubości tych rurek i prętów, ta rurka z gwintem jest cienka i może za słaba.
Nie wiem czy to się nadaje do gitary elektrycznej. Może do jakiegoś mniejszego instrumentu.

Chyba będę musiał dalej szukać truss-roda na świecie. Dual action 460mm nie tak łatwo znaleźć.
GP dopiero po nowym roku będą zakupy robili. Był ale nie mają go.

IMG_9730.JPG
IMG_9729.JPG
Kawałkiem swojej rurki temokurczliwej zamknąłem pręty po obejrzeniu. Jest ciut grubsza od tej oryginalnej.
IMG_9732.JPG
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2021-12-20, 15:53

A dużo zwoi gwintu ma to rurka? Jak jeden lub dwa to na zerwanie jest dość spora szansa, ale jeśli jest ich dużo więcej to raczej mało prawdopodobne… z tym, że to Ty decydujesz co w gryfie będzie siedziało.
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-12-20, 17:03

Długość tej rurki z gwintem może mieć aż 19,5mm. Na tyle jest miejsce ale nie wiem jak to w środku zrobili.
Ale grubość ścianki tej rurki z gwintem może ma tylko 1mm. Na tyle miejsce znalazłem po zmierzeniu.
Chyba że średnica prętu jeszcze bardziej się zmniejsza, tam gdzie nie widać, to i ściankana nakrętki może być grubsza.

Jak trzeba to trzeba. Zamówiłem trussrod w UK, 165zł z przesyłką.

Truss rod nakrętka.jpg
Jak się robi rowek na truss rod, to ma bezluzowo pasować na boki i być na płasko z powierzchnią gryfu, tak?
Dno rowka też ma być płaskie, tak aby trussrod nie wystawał nad powierzchnię gryfu, prawda?
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2021-12-20, 17:33

Kanał powinien być ciasny i dopasowany do pręta - tak aby nie rezonował po „próżnicy”. Wierzch pręta ma być równy z powierzchnią gryfu - spodem podstrunnicy. Dno rowka najlepiej jak będzie pół okrągłe. Szukaj więc odpowiedniego frezu. Tam gdzie pręt ma inny kształt nadmiar drewna wytnij dłutkiem. Będzie dobrze…
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-12-26, 19:51

Dzięki. Będę próbował jak go dostanę.

Kupiłem progi Jescar, stalowe i NS18%, bo nie wiem które wybrać i oba mają promień 10".
Nie mogłem znaleźć progów o promieniu takim samym jak podstrunnica.
Czy dobrze będzie jak wcisnę progi o promieniu 10 cali w podstrunnicę o promieniu 12 cali?
Na środku progu jest szpara około 1mm od podstrunnicy, jak przłyłożę bez naciskania.
Na zdjęciu trochę przesadnie to wygląda, bo światło latarki się rozciągnęło :-)

IMG_9764.JPG
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2021-12-26, 20:16

Nie wiem jak stalowe, bo nigdy nie robiłem. Stal mimo wszystko jest sprężysta i przypuszczam że może nie chcieć być zamontowana na siłę.

Progi niklowe można bez problemu wbijać. W ich przypadku prześwit na środku jest wskazany, by mieć pewność że na końcach próg dobrze siedzi. Nabijamy od krawędzi do środka.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2021-12-26, 22:25

Generalnie jeśli będziesz je wciskał w nowo nacięte sloty raczej problemu nie powinny sprawić. Warto zwrócić uwagę aby na krawędziach podstrunnicy był właściwy radius. Ciężko jest opanować końcówki progów jeśli radius się rozjedzie. Ogólnie obróbka stalówki to nie jest łatwa sprawa ale da się to opanować. Mimo wszystko lepiej je się wciska prasą niż nabija - przynajmniej dla mnie. Użyj też kleju, będzie mniejsza szansa, że wyjdą jak gryf się rozeschnie.
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-12-27, 12:28

Dzięki .
Też tak mi się wydaje, że stal jest sprężysta, dlatego zapytałem.
Wolał bym stalowe, choć pewnie zniszczę sobie pilnik przy nich.
Wyciąłem rowek w klocku bukowym, wsadziłem próg i przygniotłem drugim klockiem bukowym- trochę się odprostował w dobrą stronę, ale może tylko na środku się bardziej płaski zrobił a to by nie było za dobre.
Ale teraz bardziej pasuje do promienia podstrunnicy.
IMG_9767-001.JPG
IMG_9769.JPG
Rafał - nie bardzo rozumiem jak radius może się rozejść na krawędziach podstrunnicy. Podstrunnica ma taki sam radius na całej powierzchni.
Progi się chyba wciska dopiero jak podstrunnica jest już przyklejona do gryfu, prawda?
Nie mam jeszcze żadnej prasy do wciskania progów. Nie da się tego jakoś taniej zrobić? Np. prasę z drewna :-)
Nie za bardzo mam też miejsce na takie duże i ciężkie narzędzia.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2021-12-27, 13:25

Możne się zdążyć przy obróbce podstrunnicy, że będziesz nierówno naciskał klocek z papierem na jej krawędziach. W skutek czego krawędzie się zaoblą bardziej niż cała reszta. Tak tylko minimalnie 1-2 może 3 mm od krawędzi. Prawie tego nie będzie widać. Wówczas progi na samej końcówce nie będą dokładnie dolegały od spodu do podstrunnicy. Przy stalowych progach szczególnie bo one są mniej plastyczne. W przypadku stalowych progów trzeba bardzo precyzyjnie przygotować podstrunnicę. Zresztą przy innych też. Jeśli podstrunnica jest wycacana to będzie mniej problemów przy dalszych pracach. Mniej pracy przy szlifie i koronowaniu. Zwróć na to uwagę. Równa jak lotnisko i radius idealny od krawędzi do krawędzi. Między 10 a 12 nie ma, aż tak dużej różnicy. Progi raczej nie wyjdą same ze slotów. Pilników nie zniszczysz raczej na jednym komplecie progów stalowych. Krawędzie wyszlifujesz zwykłym pilnikiem płaskim do metalu. Progów w komplecie masz 24 natnij sobie materiał o nadanym radiusie i sprawdź jak wchodzi… Może zamiast prasy ścisk stolarski z bukowym klockiem o nadanym radiusie - jest to jakaś alternatywa …
W temacie wymiany progów na stalowe zrobiłem wykaz użytych narzędzi popatrz w razie czego pytaj https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic. ... 9&start=15
Używałem tych samych progów co Ty planujesz. Nie zmieniałem ich radiusa. Wylądowały na podstrunnicy 9,5”. Nie było problemów z wypadaniem i tp.
Życzę miłego dnia
Rafał
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-12-31, 15:01

Dzięki, dobrze wiedzieć że wypróbowałeś :-) Będę robił testy.
Jeszcze daleka droga przede mną.
Ale jak się progi wkleja na Titebond - taki klej do drewna jak wilkol, to chyba dość długo trzeba na próg nasiskać, żeby klej dobrze się utwardził?

Robiłem kieszonki w podstrunnicy na ten plastik, który się nazywa pearloid. Ponoć to jest to samo co celluloid.
To nie jest to samo, z czego piłeczki do ping ponga się robi? Powinno się bardzo palić i dymić jak to to samo. Może wyprubuję.

Tam gdzie to kupowałem, polecali do tego i do bindingu klej ze zdjęcia niżej.
Nie otwierałem go jeszcze bo nie chcę żeby się ulotnił. Nie wiem ile czasu mi jeszcze zajmie zanim będę go używał.

IMG_9806.JPG
Ale te kieszonki w podstrunnicy na pearloid są ciut większe od pearloidu, może ze 0,2mm lub 0,3mm odstępu dookoła.
Zna ktoś może ten klej i wie czy można w niego wmieszać wiórki i pył z podstrunnicy który by wypełnił braki dookoła?
Bo w sklepie było napisane, że superglue tego nie klei a na youtube wszyscy superglue używają.
I też mnie dziwi dlaczego superglue nie wsiąka im głęboko i plam nie zostawia na podstrunnicy.
IMG_9804.JPG
I Szczęśliwego Nowego Roku :-D
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Kształt LP

Post autor: informatkot » 2021-12-31, 16:42

Jak masz problem z plamami po superglue to zabezpiecz krawędzie taśmą malarską. Resztę zetrzyj na świeżo szmatką nasączoną acetonem i plam nie powinno być. Na koniec lekki szlif … nie znam tego kleju nie wiem czy nadaje się do mieszania z pyłem. Trzeba zrobić sobie testowe klejenie oraz rozmieszać z pyłem i będzie wiadomo. Cianoakryle się do tego świetnie nadają.
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2021-12-31, 16:55

Bardzo ładnie wycięte miejsce na marker, gratuluję. Tniesz ręcznie nożykiem i dłutkiem? Ja bym kleił na epoksydowy klej zmieszany z pyłem drewna podstrunnicy, ale każda metoda co działa jest ok.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ