Kształt LP

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-03-30, 07:55

Dokładnie, dobrze jest nakładać klej na obie powierzchnie, również tak robię. Jeśli nakładamy tylko na jedną, to najlepiej użyć więcej kleju, a po przyłożeniu elementów poślizgać się nimi w kilka stron. Po takim rozsmarowaniu nie powinno być problemu z suchymi błonkami.

Hide glue, czyli po naszemu klej skórny to mój podstawowy klej do drewna. O wiele lepiej mi się nim pracuje niż syntetycznym, na przykład Titebondem. Różnice w stosowaniu tych klei według moich doświadczeń:

Titebond itp.:
- Od razu dobrze się klei. Łączone elementy z oporem przesuwają się między sobą.
- Jest dość gęsty. Nie można przesadzać z ilością, żeby nie zostało go zbyt dużo w spoinie.

Klej skórny:
- Dopóki jest płynny, nie powoduje tarcia. Łączone części ślizgają się między sobą.
- Jest rzadki. Ile byś nie nałożył, nadmiar zawsze wypłynie na zewnątrz.

Klej skórny przygotowuję w łaźni wodnej jak na rysunku poniżej, w lewym górnym rogu. Stosuję tę metodę od pięciu lat i wciąż się sprawdza.

Klej jest w słoiku po marmoladzie, który stoi na wieczku w rondelku, żeby szkło nie miało bezpośredniego kontaktu z nagrzewaną powierzchnią. Rondel stoi na grzałce elektrycznej Esperanza ustawionej na moc 1,5 (według skali). Tabliczka znamionowa zawiera informację, że grzałka posiada moc 1500 W.

Podczas długotrwałego grzania wodę w rondelku trzeba uzupełniać. Tak samo w słoiku z klejem, gdy ten stanie się zbyt gęsty. Jeśli przesadzimy i klej będzie zbyt rzadki, to czekamy aż odparuje. Regularnie trzeba mieszać, żeby nie robił się kożuch. Co do właściwej konsystencji, to jest kilka reguł:
- gdy klej jest wodnisty i swobodnie ścieka z pędzla, to jest zbyt rzadki.
- gdy klej jest gęsty i powoli skapuje z pędzla, to jest zbyt gęsty.
- gdy klej zachowuje się jak śmietana, czyli częściowo ścieka, a częściowo kapie, to jest odpowiedni.
- mówi się też, że do klejenia twardego drewna klej może być rzadszy, a do miękkiego gęstszy. Sam jednak nigdy nie stosowałem się do tej reguły.

Co do przygotowania kleju, to zwykle do słoika wsypuję 20 gramów granulatu i uzupełniam wodą do 50. Mieszam to i zamknięte wsadzam do lodówki na godzinę. Potem można już grzać.

Opis wydaje się zawiły, ale w rzeczywistości jest to łatwiejsze niż gotowanie jaj czy makaronu. Najważniejsze, to nie zagotować kleju. Jak zacznie on wrzeć, to jest już do wylania.

Nieużywany klej trzymamy w lodówce. Jeśli nie będziemy go regularnie używać, to spleśnieje i trzeba będzie go usunąć i zrobić nowy. Popsuty klej usuwam wlewając ciepłą wodę do słoika i po jakimś czasie wydłubuję go łyżką.

---
IMGN7377.JPG
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-03-30, 20:06

Dzięki Sebastian za dokładny opis.
Może spróbuję rozpuścić trochę kleju, tak jak piszesz i coś skleić na próbę, bo taki sprzęt do podgrzewania kleju jak na zdjęciu to mam :-)
Piszą że ten mój klej nie może być cieplejszy niż 60 stopni. Najlepiej 55-58 stopni. Pewnie mam gdzieś jakiś termometr.

PiotrCh - patrzyłem na te podgrzewacze do mleka. Jak się podgrzewa mleko dla dziecka to sie na rękę kapie i nie powinno się czuć róźnicy temperatur, czyli ok 37 stopni.
Czyżby te podgrzewarki więcej mogły podgrzewać czy trzeba samemu w nich zmienić sterowanie temperaturą?
To zapewne jest luksus żeby ustawić na 70 stopni i tyle się nagrzeje i może stać włączone.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-03-30, 20:17

Nie wiem czemu się upieracie...może macie jakieś argumenty. Podgrzewacz do butelek na olx można kupić za 20 zł. jest bezpieczny, ma termostat, A tu kuchenka, rondel...zobacz ile miejsca Ci to zajmuje, ile prądu ciągnie..eh.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-03-30, 20:33

Przyznam, że nigdy nie mierzyłem temperatury kleju i przypuszczam że zakres 55-58 stopni jest sztuką dla sztuki, zwłaszcza że pomiary gęstych cieczy są bardzo niedokładne. Zawsze robiłem to na oko i póki co, po latach gitary trzymają się kupy. Zresztą, klej skórny stosowany był od wieków, a nie od zawsze przecież mierzyło się temperaturę.

Piotrze, przy niczym się nie upieram. Prezentuję koledze taki zestaw dlatego, że akurat taki używam i się sprawdza. Używam go z kolei dlatego, że taki po prostu miałem. Przyzwyczajony jestem. Nie miałem za to podgrzewacza do butelek. W sumie, poszukam ofert i chętnie wypróbuję. Zawsze to mniej sprzętu.


Trochę odbiegając od tematu Les Paula, raczej jako ciekawostka:

Przypomniałem sobie o jeszcze dwóch różnicach:

Titebond itp.:
- Sprawia że materiał nim posmarowany delikatnie pęcznieje.
- Gdy jest suchy, po podgrzaniu staje się elastyczny.

Klej skórny:
- Nie powoduje zauważalnego pęcznienia materiału
- Gdy jest suchy, po podgrzaniu dalej jest twardy jak kamień

Powyższe różnice opisywałem kiedyś na podstawie moich doświadczeń z wklejaniem rozety w płytę wierzchnią.
W ogólnym rzemiośle nie są one akurat zauważalne.

Gdy jednak wklejałem rozetę, to zauważyłem, że pasuje ona dużo ciaśniej po użyciu Titebonda, niż po skórnym, co wskazuje na pęcznienie. Nagrzewałem też gotowe rozety żelazkiem, zarówno poklejone Titebondem jak i skórnym. Ta pierwsza dała się formować i stała się miękka, a ta druga wciąż była bardzo twarda, co wówczas utrudniło mi życie.
Msawik
Posty: 74
Rejestracja: 2018-06-23, 11:13

Re: Kształt LP

Post autor: Msawik » 2022-03-31, 06:16

Mieliście Panowie do czynienia z klejem skórnym na zimno, warto stosować? Np. taki Titebond:
https://drewnohouse.pl/sklep/klej-skorn ... gJxCvD_BwE
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-03-31, 07:09

No dobra, ja trzykrotny ojciec to taki podgrzewacz mam zakodowany w głowie na całe życie;) Spróbuj, wygoda wielka, to przecież dla wygody wymyślono.

Klej skórny na zimno - nie polecam.
pozdrowienia
Piotr
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-03-31, 08:29

Oglądam podgrzewacze do butelek. Wiele znich ma tylko 3 ustawienia, odmrażanie, 37 stopni i 85 stopni. Trzeba czytać co się kupuje.
Z zupełnie dowolnym wybieraniem temperatury jeszcze żadnego nie znalazłem.
W tym co 5 stopni można zmieniać w intersującym przedziale:
https://youtu.be/uCw1TOO2MBw?t=170


Wczoraj oglądałem testy klei skórnych na youtube.
Titebond na zimno jeden wyrzucił do kosza, bo trzymał najsłabiej a ktoś inny mówił że lepiej trzymał niż podgrzewany- trudno wnioski wyciągnąć.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-03-31, 08:45

Powiem tak, ja na pokrętle nie mam żadnego termometru. Raz zmierzyłem ile jest na max ile na min i ile w 3/4 i już wiedziałem gdzie pokrętło ustawiać. To jest temperatura wody. A temperatura kleju w słoiku jest niższa. Zasada jest prosta - kleju nie przegrzewamy, a konsystencja ma być taka jak podał Sebastian. I będzie dobrze. Po co przepłacać za podgrzewacz z cyferblatem? Kup lepiej za kilka złotych termometr z sondą do żywności i będziesz znał temperaturę samego kleju...

Titebond hide glue na zimno ma napisane na butelce, żeby nie stosować do połączeń pracujących pod obciążeniem. Jest słaby. Po drugie - nie wysycha. Kostny wysycha na kość, ten zawsze będzie glutem. Jak kto woli. Ja nie polecam. Miałem. Nie chcę. Ale każdy niech sam spróbuje. Na YT powiedzą, że i masło dobre i margaryna..jak kto woli.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-03-31, 10:33

Zamówiłem już podgrzewacz Beurer BY 52. Na allegro używane są od około 40 złotych, z cyfrową regulacją temperatury.
Większość tych podgrzewaczy ma chyba tylko zaznaczone trzy tryby, ale w rzeczywistości regulacja jest płynna. Takie jest moje przypuszczenie.

Jak ktoś się zna trochę na elektronice, to bez problemu zrobi układ sterowania mocą takiego urządzenia.

Co do zimnego kleju skórnego, to nie widzę potrzeby jego użycia. To trochę jak dolewanie soku malinowego do rzemieślniczego piwa, żeby to przestało być gorzkie. W dodatku 70 złotych za ćwierć litra to kosmiczna cena. Półkilogramowy worek perełki używam już od dwóch lat, a kosztował może z 25 złotych
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-03-31, 10:42

Ja bym wybierał z płynną regulacją pokrętłem i ruchomą podstawką pod słoiczek. Mniej ważny jest kolor i obrazki ;)
Klej kostny nie ma wymagań co do temperatury +-1 C, ma być podgrzany, płynny i nie przegrzany. I jest to najlepszy klej dla lutnika bo świetnie przenosi drgania. To są opinie lutników. Ja też go lubię. Jak zabraknie w szufladzie - zawsze można iść do Żabki i kupić woreczek żelatyny - też działa:)
pozdrowienia
Piotr
Msawik
Posty: 74
Rejestracja: 2018-06-23, 11:13

Re: Kształt LP

Post autor: Msawik » 2022-03-31, 11:29

Dzięki za wszystkie opinie co do skórnego na zimno. Nie skorzystam w takim razie :)
Do tej pory używałem zwykłego Titebond, ale może trzeba spróbować perełki na gorąco w takim razie.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Kształt LP

Post autor: Waldzither9 » 2022-04-02, 18:15

Są podgrzewacze ze skalą może niedokładną ale 70st jest zaznaczone a max to 100st, czego lepiej nie stosować.
Ja mam dokładnie taki jak załączony w linku, kupiłem za 2 dychy i już 5 lat służy.
https://www.olx.pl/d/oferta/podgrzewacz ... 7712fb20a8
Pozdrawiam Andrzej
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-04-02, 20:11

Waldzither9 - a pomiędzy 70 i 100 jest jakaś regulacja, czy tylko 70 albo 100 moźna wybrać?
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Kształt LP

Post autor: Waldzither9 » 2022-04-03, 09:42

to pokrętło działa (wg mnie) tak jak w starych radiach analogowych, czyli płynnie.
Gdyby się dzieciakom podgrzało mleko na 100stC bo się suwak przełączył, to wszystkie dzieci mówiłyby jak Himilsbach niezłą chrypką. W mechanizmie jak pamiętam są dwie blaszki w kształcie litery C i jak kręcisz to jedna bardziej nachodzi na drugą, a to daje większy opór, ale ja na prądzie się nie znam, lepiej spytać jakiegoś elektryka.
Ja klej grzeję na nie więcej niż 80 i daje się ustawić, a tak naprawdę to raz ustawionego pokrętła nie ruszam przez lata.
Pozdrawiam Andrzej
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kształt LP

Post autor: poco » 2022-04-06, 08:10

Co do kleju glutynowego/glutenowego, to znalazłem informacje, że kostny ma odczyn kwaśny , a skórny zasadowy. Może to nie jest istotne dla wszystkich, ale to może tłumaczyć zmiany zabarwienia drewna o różnej zawartości garbników w zależności od rodzaju użytego kleju. Niby to samo, ale nie to samo, zwłaszcza przy konserwacji zabytków, okleinowaniu i przebiciach przez fornir. Najważniejsze, co wynika z Waszych ważnych opisów/informacji, to to, że z tym klejem trzeba się nauczyć pracować. Co do kontaktu ze szkłem, to raczej nie pozwalać mu zaschnąć na amen , bo poprzez siłę adhezji potrafi odspoić je samoczynnie cienką warstwą. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ