Kształt LP

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-04-17, 15:58

Patrzyłem trochę na dostępne rysunki Les Paula i obysowałem jeden w cadzie i porównywałem z innymi obrysami na zdjęciach.
Nie są identyczne.
Ciekaw jestam jak gitara jest skonstruowana, kąty itp.
Ale chyba nie mam wystarczająco wiedzy, żeby się za takie coś zabierać.
Np. obrysowałem kontur body i pomyślałem, z kąd ja mam wiedzieć jakiej szerokości i grubości jest gryf, żeby zrobić na niego wycięcie w body.

Ten który obrysowałem nie jest też "symetryczny". Ten żółty obrys z prawej strony, to odbicie lustrzane lewej strony.
Myślicie że Les Paulowi o to chodziło? Ja bym pewnie symetrycznie to zrobił ;-)
Czy to jest obrys jednej gitary w której np. był błąd, spadła z półki i się obiła, i ją zeszlifowali bardziej, żeby ładnie wyglądała?

Niesymetryczne body.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kształt LP

Post autor: poco » 2021-04-18, 08:59

Musisz przyjąć jedno, a mianowicie, Ty nie robisz gitary LP, tylko wykorzystujesz jako wzór. Nie masz programów Gibsona, Nie masz maszyn, nie masz wiedzy hamerykanckiej, więc to będzie Twój LP na wzór. Nikt nie będzie tego umieszczał w prawidłach wzorca, bo i one też się będą różnić. Najważniejsze, to wykonanie gryfu, kieszeni na osprzęt, bo to decyduje o grywalności zgodnie z oryginałem. Różnic kształtu w tak małym wymiarze nie jest w stanie wychwycić przeciętny użytkownik. Zresztą jego będzie interesowało zupełnie coś innego.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-04-22, 21:03

Już przyjąłem :-)
Znalazłem rysunek z obrysem LP59, który jest symetryczny.
Nie źle się obijali w tej fabryce.
Ale wtedy jeszcze nie wiedzieli, że ludzie będą się nimi zachwycali.
Nim mniej dokładnie zrobiona, tym większy unikat.
LP symetryczny.jpg
Właśnie czytałem o "Number One" Les Paul Standard ca. 1959-60, którą Gibson kupił lub pożyczył od Jimmy Page'a w 2003 roku, żeby ją skopiować.

Dimensions:
Length: 39 1/4 in. (99.7 cm)
Width: 13 in. (33 cm)
Depth: 2 in. (5.1 cm)
Weight: 9-10 lbs. (4.1 - 4.5 kg)

Ciekawe gdzie oni mierzyli te 5,1cm. Przy bindingu czy koło mostka.

Jakbym chciał zrobić kopię LP59, ale cena takiego "Honduras mahagony" jest trochę przesadna, to jaka deska by była na drugim miejscu? I na trzecim i czwartym? ;-)
Z chęcią bym kupił drewno, żeby sobie leżało i dojrzewało razem ze mną do projektu, bo jeszcze dużo nie wiem.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2021-04-23, 19:45

Hej, trochę różnych dyskusji i opisów było w mojej relacji z budowy LP59.
pozdrowienia
Piotr
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-04-24, 00:21

Ja ten wątek czytałem już wiele razy i codziennie do niego zaglądam, ale muszę powiedzieć, że bardzo skromnie piszecie ;-)
Czasami mam wrażenie że rozmawiacie o wszystkim przez telefon a na forum tylko pytacie jak postępy idą.
I nie wiem czy z tego hiszpańskiego cedra zrobiłeś tylko gryf, czy body też.
Bardzo ładnie Ci wyszla. Miesiąc myślenia i 6 miesiecy robienia.
Ja już mam kilka 10 letnich nieskończonych projektów, nie gitarowych. Jeden prawie sprzedany.

Nie znam się, ale pomysł klejenia body na środku i topu na środku nie bardzo mi się podoba.
Lepiej już chyba by było body z trzech części i top sklejony na środku, żeby łączenia nie były w tym samym miejscu.
Ale nie wiem jak takie klejenie psuje rozchodzenie się dźwieku w drewnie.

Mój kolega parę tygodni temu dostał od siostry Harleya Benetona, wyglądającego jak LP i był pochwalić się.
Czarny, prawie matowy.
Trochę mi wróciła chęć żeby zrobić taką ;-)
Ale one są takie tanie i zrobione z tego samego drewna co LP i nie wiem czy będę potrafił coś lepiej zrobić, jak bym sam robił.
Natomiast jest szansa że coś źle zrobię...i źle kupię.

Na razie narysowałem sobie taki przekrój według jednego z dostępnych rysunków i patrzę na niego. Kto te cale wymyślił...
Pisali że ten popularny kąt 1,5 stopnia pomiędzy przystawkami, powinien być 0,55 stopnia, ale nie mogę na niego tam miejsca znaleźć, cały czubek górki z tyłu mi obcina. Więc jest 1,5 stopnia.

Widzę że trzeba od gryfu zacząć, bo nie wiadomo gdzie wycięcie na niego w body zrobić - tak jak na hali produkcyjnej Gibsona - nie wiadomo jak gryf wyjdzie ;-) Jeszcze nic nie wiem na temat gryfu, bo tylko o body czytałem do tej pory.

Przekrój mojego LP.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2021-04-24, 10:31

Nie martw się klejeniem drewna. Dobrze sklejona deska jest równie dobra jak nieklejona, a nawet lepsza. Jak zrobisz z całej dechy to masz przekrój przez cały pień zazwyczaj, a klejonka jest z najlepszych części zazwyczaj. Fale przechodzą bez najmniejszego problemu, bo niby czemu miałyby nie przechodzić...marketingowe mity można włożyć między półki...
https://www.12fret.com/instruments/2016 ... ss-guitar/
jaka ładna.
Jak posklejasz z 3 części to też będzie dobrze. Rozumiem, ze chodzi Ci o przewiązanie elementów jak w murze z cegieł. To jest istotne wszędzie tam, gdzie spoina jest wąskim gardłem konstrukcji (jak zaprawa murarska pomiędzy cegłami), ale spoina klejowa w klejonych deskach takim wąskim gardłem nie jest więc nie musimy się tym przejmować.

LP nie jest prostą w budowie gitarą, a jak ktoś myśli, że jest inaczej - to niech spróbuje swoich sił.
Widzę, że jeszcze się wahasz czy w ogóle robić. Bardziej chcesz mieć taką gitarę czy bardzie ją budować? U mnie było tak, że bardziej chciałem się zmierzyć z tematem niż posiadać ją na stanie.

Przerobiłem kupę informacji w sieci www. To jest gitara bardzo przemyślana w każdym detalu. Błędnie założyłeś, że konstruktorom się ręka omskła i zgubili symetrię.

Drewno spanish cedar jest fantastyczne pod każdym względem, ale to trzeba się przekonać bo wiadomo, że każdy lubi to co lubi.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2021-04-24, 11:15

Bez problemu możesz obie warstwy posklejać z dwóch symetrycznych połów. Te łączenia są dość grube i jeśli będą dopasowane, to nie będzie możliwości, by zawiodły.

Jeśli chcesz replikę, to najlepiej zaopatrz się w urządzenia pomiarowe calowe. A jeśli wolisz mierzyć w milimetrach, to zaokrąglij wartości do jednego miejsca po przecinku. Cale nie są takie złe, dopóki nie trzeba zmierzyć bardzo małych wartości, typu odległości między strunami na prożku. Nawet Amerykanie często takie pomiary podają po prostu w milimetrach, niektórzy w tysięcznych częściach cala, jak rozmiary strun, a całkowici koneserzy podają wartość calową w postaci ułamka z liczbą 64 w mianowniku :)

W każdej mojej gitarze jest jakiś element z cedrzyka (spanish cedar) i muszę się na jedną rzecz poskarżyć - jego pył jest bardzo gorzki, więc podczas pracy nie oblizuj warg :)
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-04-24, 23:05

Dzięki.
To może popatrzę na klejone deski, tzn kupić już sklejone.
Mam nadzieję że dobrze to robią, tam gdzie je sprzedają.
Są rzeczy których wolał bym sam nie robić.

Już się przymierzałem kilka razy do zrobienia gitary, tak średnio raz na 10 lat.
Tzn. chciałem zrobić ale nic nie wiedziałem na ten temat.
Teraz się trochę oczytałem i naoglądałem przez ostatnie 4 miesiące i jak z mojej różowej gitary wszystko wykręciłem i stałem z gołą dechą w ręku, to pomyślałem że nie wygląda tak skomplikowanie ;-)

Waham się trochę, bo nie wiem jeszcze w jaki sposób wszystkie etapy budowy zrobić i czy będę potrafił to zrobić.
Body myślę że dam radę zrobić. Jeszcze tylko o bindingu przy cutaway'u muszę poczytać i pooglądać,
bo on tam lekko do góry chyba idzie i się zastanawiam jak to się robi.

Łączenie gryfu i body wydaje się być trochę trudne, żeby wszystkie powierzchnie stykające się ze sobą były płaskie i pod odpowiednim kątem.
Jak będę musiał dopasować ręcznie, dłutem, to różnie może mi to wyjść.
Tak samo z powierzchniami na sklejenie główki gryfu pod kątem 17 stopni.

Jak drewno się powygina podczas obrabiania to nie wiem czy będę potrafił je wyrównać.
Jakoś nie mam za bardzo wyczucia z heblem w ręku.
Zawsze tylko z grubsza hebluję różne rzeczy a resztę papierem ściernym na klocku.

LP mi się podoba, nie koniecznie replika.
Osobiście wolał bym kilka rzeczy w niej zmienić.
Gryf na cieńszy i progi na jumbo, tak jak w mojej różowej gitarze.

Muszę popatrzyć na ten cedrzyk. Fajnie wygląda.

Niedawno też natknąłem się na hybryda calowo milimetrowego.
Na jakimś amerykańskim rysunku było napisane że trzeba zostawić ok. 1/3 milimetra na dopasowanie.
Prawie słyszę jak to mówią: one third of a millimeter :-)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kształt LP

Post autor: poco » 2021-04-26, 23:50

Kak. Wszystkim zdezorientowanym, a Ty na takiego teraz pozujesz polecamy zawsze jedno - rozpisanie partytury na skrzypce i orkiestrę i postępować konsekwentnie zgodnie z jej zapisami. Tam zapiszesz sobie materiały, narzędzia , kolejność działań. Tu wyjdzie Ci czego nie masz, co musisz kupić/zrobić/dorobić , ale jednocześnie to pozwoli Ci myśleć o technologii, kolejności czynności, i wielu innych rzeczy, które teraz wydają się mało istotne. Skreślając pozycje zrealizowane, nanosząc uwagi będziesz wiedział gdzie jesteś i ile do mety. :-D Po czymś takim mam nadzieję, że nie załamiesz się. Ile razy padniesz, tyle razy podniesiemy Cię - nie tylko na duchu. ;-)
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-04-29, 16:44

Dzięki.
Na razie czytam, oglądam i chłonę wiedzę ;-)
Robię dużo notatek, może nie od A do Z, ale napewno tak bym zrobił, jak bym już wszystko wiedział, miał wszystkie części i tylko zrobienie by zostało.

Teraz patrzę na drewno, bo to powinno u mnie poleżeć.
PiotrCh - ładne drewno znalazłeś do swojego LP59, podoba mi się i z przodu i z tyłu.
Nie mogę takiego fajnego tyłu nigdzie znaleźć.
Ten Espen to istnieje w ogóle? Napisałem do nich email 4 dni temu i cisza.
2 dni temu zauważyłem że mają stronę na Facebooku i wysłałem im wiadomość na messengerze i też cisza.
Chyba nie bardzo im zależy na klientach.

Wczoraj widziałem na filmie z fabryki Gibsona, że wycięcie na binding przy cutaway'u zrobili oddzielnie, jako pierwsze.
Mają tyle maszyn i cnc...pewnie ręcznie to robili, bo nie dość że binding idzie tam lekko do góry, to i dużo wywijasów tam jest, w których trzeba odwrócić kierunek frezowania.
Może dlatego niektóre modele mają niesymetryczny kształt, bo kant topu na "rogu", przy wycinaniu na binding im się oderwał i musieli bardziej zeszlifować i jeszcze raz na binding wyciąć.

Cutaway binding2.jpg
Widzę że frezarki cnc wycinają tylko w jednym kierunku. Tu jest klatka z innego filmu, na którym sprzedawca frezarek cnc pokazuje jak jego fantastyczna maszyna odrywa kanty klonu na prawie każdym zakręcie.

Kant klonu2.jpg
Próbował ktoś może frezów "downcut"? Już dawno o nich czytałem, ale jeszcze takiego nie mam.
Spirala freza obraca się do dołu podczas cięcia, więc nie wyrywają drewna do góry.
Ostatnio zmieniony 2021-04-29, 17:55 przez Kak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2021-04-29, 17:16

No ja właśnie w Espen kupiłem, ale to już czas temu... Dorwij ten spanish cedar, a na sapele nawet nie spojrzysz:) Leciutkie, dźwięczne i jak pachnie :) Kapitalne drewno. Ja osiągnąłem wagę litego korpusu przy desce o 5 mm grubszej - taką jak stare 59... a dziś Gibson drąży te ciężkie kloce.
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kształt LP

Post autor: poco » 2021-04-29, 22:01

Frez spiralny z określeniem downcut , to znaczy tylko tyle, że po odcięciu materiał jest kierowany w dół. Spirala jest lewoskrętna , Takie wyrwanie nie musi być skutkiem kierunku wejścia w materiał. Stąd frezowania trzeba się nauczyć samemu, aby poznać akcję i reakcję. Frezy spiralne mają swoje zady i walety, ale generalnie są najlepsze do obróbki drewna litego. Nawet, jeżeli nie są typowo spiralne , to pochylenie krawędzi tnącej powoduje jakościową zmianę. Dlatego frezy festoola są takie wydajne , ale i drogie. Prostą krawędź stosuje się najczęściej do materiałów typu płyty mdf, wiórowe. Modne stało się ostatnimi czasy to co nosi nazwę nesting, do realizacji którego stosuje się frezy o trochę innej konstrukcji, które swoją budową i geometrią pozwalają ciąć materiał bez wyrwań. Wprawdzie nie widziałem jak to się tnie w materiale drewnianym litym, ale widziałem w sklejce i płycie mdf. Wracając do Twojego przykładu ze zdjęcia, to jestem przekonany, że gdyby pierwsze przejście freza było płytsze - max 3 mm, frez 2-3 piórowy, to tego wyrwania by nie było. Za duży kęs na raz i musiało pierdyknąć. Sądzę, że kolejny raz sprawdza się powiedzenie, że pospiech (duży posuw) jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł.
Ale tak na prawdę, to polecam frezy spiralne, a w drewnie sprawdzają się nawet te jednopiórowe do amelinum. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-05-02, 13:44

Pewnie trzeba kilka prób z frezami zrobić, zanim się zacznie kanał na binding robić.

Czytam i szukam i nie na wszystko mogę znaleźć odpowiedź.

Widziałem że te mostki ABR1 można kupić z naciętymi rowkami na struny.
Ale wygląda, jakby rowki były nacięte prostopadle do mostka a mostek w Gibsonach jest pod lekkim skosem ustawiony.
Czyli te rowki nie będą pasowały. Trzeba kupić mostek bez rowków i je samemu zrobić.
Nie mam narzędzi do tego celu. Te wąskie pilniki są strasznie drogie. Nie da się tego jakoś taniej zrobić?

Nie wiem jak się ta część ogonowa :-) / tailpiece nazywa po polsku. Strunociąg?
Chyba rozstaw strun na mostku i szerokość gryfu sama wychodzi, jak się zna rozstaw strun strunociągu i siodełka.
Struny mają być proste, bez załamania pomiędzy strunociągiem a mostkiem, jak się z góry na to patrzy, prawda?
Czy da się zmniejszyć trochę rozstaw strun na mostku, żeby ze śrubkami przystawek lepiej pasowały?

Pytam o to, bo próbuję narysować widok gitary z góry i z boku, żeby wiedzieć gdzie podstrunnica się kończy na body, jak daleko od kantu body, żeby wiedzieć w którym miejscu kąt 4 stopnie się zaczyna, na pochylenie podstunnicy i gryfu. Więc muszę narysować gryf.

Na rysunku z którego korzystam nie ma wielu wymiarów. Miejscami narysowali strzałki ale wymiaru nie napisali.
Cała góra rysunku ma narysowaną podziałkę, kreski z 1 calowym odstępem. Z boku rysunku jest taka sama podziałka.
Jak powiększam rysunek, żeby pasował z tą długą poziomą podziałką, to pionowa nie pasuje. Chyba kartka z rysunkiem im się rozciągnęła w wilgoci przed skanowaniem. Więc muszę zrobić swój rysunek.

Znalazłem też inny rysunek, z bardziej logicznie rozmieszczonymi wymiarami, ale ma inną menzurę.
Pewnie jak się zrobi kilka gitar, to można sobie wszystko zmieniać i dopasowywać, ale jeszcze nie doszedłem tak daleko.

Wczoraj na dobranoc jeszcze mnie dobiło, jak przeczytałem że rozstaw pomiędzy strunami nie powinien być mierzony pomiędzy środkiem strun, lecz pomiędzy bokami strun.
Chyba zabrakło mi wyobraźni jak to policzyć, skoro każda struna ma inną grubość. Poza tym że jeszcze nie wiem jaki powinien być odstęp od kantu gryfu do strun e1 i e6.

Jeszcze jedna rzecz o mostku mi po głowie chodzi.
Ktoś pisał w wątku PiotraCh żeby niklowane kupić. Chodzi chyba o to żeby były takie same jak kiedyś.
Ale to nie od niklu się dostaje alergii? Dłoń cały czas się opiera o mostek.
Moja znajoma z synem kupili kiedyś jakieś niklowane branzoletki i dostali uczulenia. Nie ciekawie to wyglądało.

Szacunek dla kolegów którzy sami sobie projektują gitary :-)
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2021-05-05, 16:37

Nie mogę zrozumieć tych rozstawów progów.
Jest wiele dyskusji na temat menzury i rozstawu progów w LP59.
Niektórzy nawet piszą, że rozstaw progów do 12 progu jest z menzury 24 5/8" a od 12 do 22 z menzury 24 11/16".
Na Stronie Stewmac, koło podstrunnic do Gibsonów jest takie coś napisane:
Note: Gibson® guitar scale is commonly referred to as 24-3/4" but is actually 24.562"
Nie wiem już w co wierzyć.

Ale ponieważ na rysunku którego używam jest napisane Scale length 24.75 ( 628,65mm) Rule of 18, to narysowałem sobie taką na niebiesko.
Pasuje idealnie z rysunkiem. Gdzieś czytałem że Galileusza ojciec wymyślił tą "Rule of 18".

A rozstaw progów wygenerowany na stronie Stewmac dla menzury 628,65mm jest inny - ten czerwony na rysunku.
Wygenerowałem też na innej stronie, ten turkusowy, i jest taki sam jak Stewmac'a.
Menzura i progi.jpg
Nie rozumiem jak taka czerwona i niebieska gitara mogły by grać razem. Przecież inne dźwięki by wydawały.
Ta sama menzura, ale rozstaw progów inny.

I co tu wybrać, bo już 4 dni o tym czytam po 6 godzin wieczorami, rysuję i próbuję w tym znaleźć ręce i nogi i nie wiem.
Może jednak taki rozstaw jak Stewmac i inne "online calculatory" pokazują dla mezury 628.65mm, bo to chyba jest bardziej na czasie niż ojca Galileusza ;-)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kształt LP

Post autor: poco » 2021-05-15, 03:32

Nie wiem po co kombinujesz, skoro na forum masz wszystkie wymiary podstrunnic do wyboru , do koloru. Zajrzyj do słownika pojęć i na samym dole masz podstrunnice basu i gitar. Tam masz wszystko jak Abel krowie na rowie
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ