Wymiary wiolonczeli

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

draq
Posty: 1
Rejestracja: 2010-10-19, 16:26

Wymiary wiolonczeli

Post autor: draq » 2010-10-19, 16:27

Witam serdecznie, czy posiada ktoś plany wiolonczeli/wiolonczeli elektrycznej ? Ewentualnie wymiary elementów. Pozdrawiam.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-01-20, 21:11

Powiem tak.
Amator za wiollę, się nie weźmie bo materiał drogi straszliwie.
Stąd nie ma takich prób nawet zbyt wiele w internecie.
A zawodowiec nie zdradzi grama informacji bo to jego chleb.
Przeszedłem to jak szukałem info o kontrabasach.
Mogę wam pomóc panowie tylko tym co znam - a mianowicie jakimiś tam planami dostępnymi o tu>
Będzie mi miło jak będą przydatne.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-01-20, 23:27

Jeżeli koledzy są poważnie zainteresowani własnoręczną budową wioli, to polecam wizytę u źródeł, czyli Akademia Muzyczna w Poznaniu, wydział Instrumentów smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa. Tam też mają bibliotekę, gdzie zapewne podstawowe dane znaleźć można.
Dodatkowo polecam lekturę cen materiałów wyjściowych i koniecznych narzędzi do wykonania takowej. O doświadczeniu nie wspomnę.
A tak na marginesie wizyty kol. terkotyla i draqa, to jeżeli jest to Wasz akces do udziału w forum, to wypadało by się przedstawić ogółowi, aby ogół wiedział z kim zacz ma przyjemność, a dokonujemy tego w stosownym miejscu.
Kultura bycia, kindersztuba jest Wam tuszę nieobca.
Wszyscy tutaj udzielający się poświęcają swój prywatny czas, a jego ilość i jakość zależy od tego komu i w jakim zakresie mają pomóc w rozwiązywaniu problemów lutniczych.
Życzę owocnego uczestnictwa i udanych konstrukcji.
Pozdrawiam, Ryszard

PS
http://lutnictwo.peterwebs.pl/viewtopic.php?t=806
Lookając w google natknąłem się na taką informację
słynny Antonio Stradivari, stworzył obowiązujący do dzisiaj standard instrumentu; ustalił między innymi jej długość na 29,5 cala (75 cm), o dwa cale mniej niż długość wiolonczeli Amatiego (80 cm).
Znając podstawowy wymiar można ze zdjęcia ściągnąć pozostałe wymiary, a z rysunku Popika wyciągnąć pozostałe detale konstrukcji, łącznie z topografią płyty górnej i dolnej w kierunku podłużnym i poprzecznym. Są też tam podane grubości płyty w różnych miejscach, do pomiarów czego potrzeba będzie kupić/wykonać sobie cytomierz wiolonczelowy.
Polecam także lekturę tej strony, może coś wyjaśni
https://www.google.pl/search?q=budowa+w ... 67&bih=543
Jeszcze coś znalazłem, ale należy wziąć poprawkę na tłumaczenie z j.ang., bo niektóre słowa pasuja jak bat do ....., po prostu należy per analogia usystematyzować słownictwo do j. polskiego. Ważne, że są podane wymiary całego sprzęcicha w wersji 4/4
http://translate.google.pl/translate?hl ... tAb-_4HgBw
via vita curva est
terkotyl
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-20, 14:21
Lokalizacja: Szczecin

dobre począdki

Post autor: terkotyl » 2013-01-21, 11:23

Super o takie info właśnie mi chodziło
popik10 pisze:Powiem tak.
Amator za wiollę, się nie weźmie bo materiał drogi straszliwie.
Wolny rynek ma to do siebie, że ten sam produkt może kupić w różnych cenach. Finansami nich się kolega nie martwi bo nie stanowią one problemu, pieniądze rzecz nabyta.

Co do amatorów...chciałem zauważyć iż w/w instrument jest wytwarzany od XVI wieku, a każdy z lutników który stworzył wiolonczelę nie urodził się z tymi umiejętnościami tylko je nabył (z wielu źródeł). Chyba że lutnicy są hodowani w jakiś specjalnych laboratoriach ale wątpliwa jest to sprawa.
Niech kolega popik10 ma troszkę więcej pozytywnej energii, bo jeżeli jego zamierzeniem jest zniechęcenie mnie do tego projektu to się ciężko myli. Chyba, że się czuje już teraz zagrożony o swój rynek zbytu; spokojnie "Dobry produkt broni się sam". A ja i tak zamierzam zrobić to jako hobby.
Jestem przekonany,iż pierwszy egzemplarz będzie średniej jakości.

Tak czy inaczej bardzo dziękuję za obecne informację; będę się starał informować o postępach mojej ścieżki cierpienia i bólu. Peace
popik10

Post autor: popik10 » 2013-01-21, 11:58

Broń Boże :-D
W żaden sposób nie chcę ograniczać ani zniechęcać :lol:
Tłumaczę tylko czemu taki smutny stan, gdzie jakichkolwiek informacji na lekarstwo.
Wręcz namawiam. Jak robisz to dziel się wszystkimi informacjami.
To co zrobisz będzie nauką dla innych i trochę "odgruzuje" ten wspaniały zawód.
Wspieram Cię w tym projekcie całym sercem :-D
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ