Bass - pierwszy projekt

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
milocha
Posty: 241
Rejestracja: 2019-06-12, 12:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bass - pierwszy projekt

Post autor: milocha » 2019-07-26, 10:04

Witajcie, chciałbym wam pokazać projekt gitary basowej który rysuje już jakiś czas.
Zawsze podobały mi się wizualnie gitary z multi scalą więc postanowiłem iż taką sobie wykonam :)
Do opracowania ułożenia progów na gryfie itp korzystałem ze strony http://www.ekips.org/tools/guitar/fretfind2d/ parametrami gryf zbliżony jest do Ibaneza SRFF 8000 https://muzyczny.pl/167270_Ibanez-SRFF- ... asowa.html
Pickup docelowo nie jest jeszcze umiejscowiony tam gdzie powinien być, planuje zbadać to gdzie ma być dokładnie umiejscowiony jak już gitara będzie miła na sobie struny. Pickup będzie to prawdopodobnie https://bartolini.net/product/mm4cbc/

Materiały jakie planuje użyć, korpus - sosna, gryf - klon, podstrunnica - palisander
Mostek będzie to konstrukcja własna z mosiądzu, jest to typowy Badass przeprojektowany na kształt rąbu - na szczęście mam kolegę który ma firmę wyposażoną we wszelkiego rodzaju frezarki numeryczne, CNC i inne i liczę na jego pomoc ;-)

Jeżeli ktoś by miał ochotę sprawdzić czy nie zrobiłem jakiegoś błędu już w fazie projektowej to będę wdzięczny :-) załączam PDF

Pozdrawiam
ME-Bass.jpg
Załączniki
ME-Bass.pdf
(28.18 KiB) Pobrany 167 razy
popik10

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: popik10 » 2019-07-26, 10:09

Czym podyktowany był wybór sosny na korpus, jeśli wolno zapytać??
Jeśli chcesz żeby ktoś na to zerknął to podaj chociaż menzurę, rozstawy siodełek w moście i takie tam.
Awatar użytkownika
milocha
Posty: 241
Rejestracja: 2019-06-12, 12:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: milocha » 2019-07-26, 10:34

Sosna dla tego że jest tania i jak projekt mi się uda to wykonam wtedy już nowy korpus z np olchy plus jakiś fajnym obłóg na wierzch
Menzura to 34,5" dla struny E i 33,5" dla struny G. Rozstaw Strun na mostku jest to 57 mm, rozstaw na siodełku 31,6 mm, radius gryfu 9,5"
popik10

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: popik10 » 2019-07-26, 11:56

Jeśli chcesz użyć sosny z marketu bądź ze składu to sobie daruj. Są to z reguły bądź odżywiczone, bądź zbyt świeże deski. Jeśli trafi Ci się jakiś kanał potrafi wylać żywicę. Jeśli masz dostęp do takiej kilkudziesięcioletniej popieram jak najbardziej.
Sosna żeby była ciekawym materiałem musi, powtarzam musi poleżeć i to długo, jak gatunki iglaste. To drewno musi skrystalizować.
Edit
Olcha nie jest taka znowu droga, myśl co robisz a będzie dobrze.
Awatar użytkownika
milocha
Posty: 241
Rejestracja: 2019-06-12, 12:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: milocha » 2019-07-26, 12:14

Materiał będę zamawiać tu http://sekowski.com.pl/dla-lutnikow Sosnę wycenili mi 140 zł podpytam się jeszcze o olchę. Sosna jak się trafi ładny kawałek to też może wyglądać ciekawie :-)
Projekt jeszcze poprawiam, troszkę z gryfem pomotałem ale już jestem na dobrej drodze ;-)
perials
Posty: 9
Rejestracja: 2018-05-10, 07:55

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: perials » 2019-07-26, 12:46

I za 140 zł. to ma być tania sosna? A jaka to formatka? Bo ja za lipę 230x38x5cm ( na co najmniej 4 wiosła) zapłaciłem 80pln.
Awatar użytkownika
milocha
Posty: 241
Rejestracja: 2019-06-12, 12:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: milocha » 2019-07-26, 13:24

perials pisze:
2019-07-26, 12:46
I za 140 zł. to ma być tania sosna? A jaka to formatka? Bo ja za lipę 230x38x5cm ( na co najmniej 4 wiosła) zapłaciłem 80pln.
Formatka na jeden korpus 2 szt 20x55x5 cm, to poproszę o namiary bo widzę że coś drogo mnie liczą ;-)

Poprawiony projekt w załączniku i wizualizacja kolorystyczna
ME-Bass.jpg
Załączniki
ME-Bass.pdf
(39.34 KiB) Pobrany 196 razy
popik10

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: popik10 » 2019-07-26, 13:51

Mam jesiona sezonowanego. Mogę odstąpić 2 kawałki do klejenia. Jak był byś zainteresowany to szczegóły na priv.
perials
Posty: 9
Rejestracja: 2018-05-10, 07:55

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: perials » 2019-07-26, 15:04

LEGRAND-WOOD. Fakt mają raczej wielkie kłody, ale cenowo wychodzi ciekawie.
Awatar użytkownika
milocha
Posty: 241
Rejestracja: 2019-06-12, 12:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: milocha » 2019-07-26, 18:41

perials pisze:
2019-07-26, 15:04
LEGRAND-WOOD. Fakt mają raczej wielkie kłody, ale cenowo wychodzi ciekawie.
Dziękuję za namiary, jak byś kiedyś zmawiał to daj znać, może skusze się na pół drzewa ;-)

Mam pytanie natury projektowej, jak jest lepiej ułożyć klucze na gryfie, tak jak idą struny w linii prostej od mostka przez siodełko do kluczy - różowa linia, czy równolegle do siebie tylko od siodełka - linia niebieska? Czy ma to jakieś duże znaczenie?
struny.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: PiotrCh » 2019-07-26, 18:48

Ja się na basach nie znam, nie gram, nie robiłem, no może ciut przy gryfie do jazza - ale w 100% zgadzam się z opinią co do sosny - ze świeżej bym nie robił - szkoda narzędzi, czasu i efektu, którego nie będzie. Jeśli będziesz korpus ciął na cnc - to zrób z docelowego drewna. Nie wiem z jakiego, musisz rozeznać się w klasyce tematu, co jak brzmi w basie.

Edit - ja głosuję za przedłużeniem strun przez siodełko do kluczy - jedna linia.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
milocha
Posty: 241
Rejestracja: 2019-06-12, 12:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: milocha » 2019-07-26, 19:02

Dzięki za opinie, też myślę że przedłużenie będzie lepsza opcja, nie jest też tak że idealnie na przedłużeniu strun da się zrobić ale to raptem około 0,7 mm struna będzie sklecać do góry. Chciałbym też zachować równe rozłożenie kluczy w rzędzie.

Co do drewna na korpus to głownie widzi się olchę i jesion, czasami lipę. Ale jak dobrze pójdzie to może zrobię z jesionu. Będę raczej robić korpus "ręcznie" CNC tylko mostek wytnie :-)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: PiotrCh » 2019-07-26, 19:11

No wiadomo, że potem namotana struna schodzi z linii, ale możesz założyć, że każda struna na przedłużeniu wpada stycznie na trzpień kołka. Oczywiście jeśli otwory mają być w równych odstępach - to na siodełku musi być równy osiowo rozstaw strun.

basy tez widzi się w egzotycznych gatunkach.

edit:

ups - zapomniałem o zbieżności strun:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: popik10 » 2019-07-26, 20:07

Ja też bym robił tak jak radzi Piotr.

Ale hmmm jeszcze jedna uwaga. Nie wiem ile masz lat i czy lubisz grać na stojąco. Ale można też zrobić komory ulżeniowe. Tylko to się wiąże z większą ilością pracy no i jakąś doklejką. Z przodu bądź tyłu.

Edyta.
Odgapił 😁 mostek będzie robił👍
Hmmm w sumie ja też😉 pierwszy był kossimon.
Ale podrzucę Ci pomysł.
Jak będziesz robił most. To pomyśl o dodaniu do niego piezo. Co prawda sam nie mam pomysłu jeszcze jak, ale też główkuje jak to zrobić.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bass - pierwszy projekt

Post autor: PiotrCh » 2019-07-26, 20:36

Przemyśl jeszcze raz główkę. Wejście w szyjkę gryfu, te załomy, może być problem z obrobieniem tych załomów. Z drugiej strony - gniazdo nie za płytkie? Czemu nie wpuścisz tego gryfu solidnie, na 5 wkrętów. Nie widzę też siodełka gryfu. Kolejna sprawa to odległość skrajnych strun od krawędzi gryfu - nie za wąsko to wszystko wyszło? Nie będą struny spadać? Masz jakieś typowe wymiary - odległości na których się wzorowałeś?
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ