LP59

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

LP59

Post autor: PiotrCh » 2019-06-17, 20:52

Cześć,

długo się broniłem, ale pograłem sobie na kilku gibsonach i się zachciało:)
Ceny tych gitar są ciut wysokie więc chyba trzeba wystrugać:)

Chodzi mi coś takiego po głowie: https://i.pinimg.com/originals/e9/3b/59 ... 50f0fa.jpg

I od razu kilka założeń:

1) korpus lity bez reliefów, a co - i tak gram na siedząco;)
2) Materiał oryginalny odpada, nie mam ochoty przepłacać za coś czego się nie da odróżnić gołym okiem ani gołym uchem. Wybór padł na tiamę - podobne do sipo, sapele i khaya - w zależności od deski wszystkie wyglądają tak samo:)
3) top z klonu, z lekką falą,
4) pikapy... mam jedną 490, coś muszę dokupić, nie wiem co,
5) most i strunociąg, tu nie chcę szajsmetalu, musi być dobry osprzęt, nie mam pomysłu, nie znam się,
6) lakier - taki jak umiem - politura, nie chcę inaczej bo nie mam warunków, chyba, że gdzieś zaniosę i mi koledzy pomogą,
7) główka scarf joint. Gibson nigdy przenigdy nie kleił główek, ale to nie gibson będzie robił i napisu gibson nie będzie. Sklejona główka ma dwie zalety - nie pęka tak łatwo i mniej materiału na gryf pójdzie:)
8) podstrunnica - pewnie jakiś palisander, może cocobolo, może inny, nieistotne, i tak żadna Pd. Ameryka nie wchodzi w grę.

Mam plany z netu, sporo rysunków krąży, coś się z tego wyciśnie.
Wiem, że jest więcej chętnych na LP - zapraszam do wątku. Popik10 to już prawie skończył tylko nie pokazuje - łobuz.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: LP59

Post autor: kossimon » 2019-06-17, 23:52

Pewnie z czasem się podłączę, założenia będę miał bardzo podobne.
Kibicuję.
popik10

Re: LP59

Post autor: popik10 » 2019-06-18, 05:31

Iiiiii tam zaraz łobuz ;-)
Skończył jak skończył, powoli do przodu. Partacka robota to nie ma co pokazywać ;-)
Ja to bym, na Twoim miejscy te wybrania zrobił, bo gitarę będzie Ci ciężko dźwignąć z podłogi. :lol:
U mnie wygląda to tak
Obrazek
A waga zamkniętego korpusu to prawie 2,5 kg, dojdzie reszta klamotów to pewnie będzie z 5 kg.
LP to generalnie ciężkie gitary, a jeszcze ten łoryginalny mahoń jest chyba lżejszy od sapeli czy innych.
No i ja też robiłem to z jednej deski, i dzięki temu jest mniej podatna na wygięcie.
Przemyśl temat bo może warto. ;-)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: LP59

Post autor: PiotrCh » 2019-06-18, 11:39

No i w końcu zaczął pokazywać:)

Będę ważył korpus, nie chcę wieszać sobie 6 kg na karku, ale chcę mieć pełną dechę:) Czy tak się da? Pewnie tak, ale może nie w moim przypadku...przecież jeszcze nie mam mahoniu na stole więc nie wiem ile będzie ważył. Mam natomiast klon na top:)
Ten artykuł rozwiewa wiele wątpliwości i wprowadza sensowną systematykę - lektura obowiązkowa:

http://gibzone.pl/artykuly/komorowany-czy-lity/

A tu trochę o wadze. Myślę, że to waga całej gitary bez rozbierania;)
https://www.lespaulforum.com/forum/show ... -a-1959-LP
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: LP59

Post autor: popik10 » 2019-06-18, 13:19

Czytałem.
Tylko co z tego wynika?
Dla mnie osobiście nic. Nie mam presji oryginału.
U mnie to tylko wariacja lp. Zawsze mi się Gibson podobał, brzmieniowo również.
Miałem kiedyś kopię prs-a całą z mahoniu. I dla mnie była zbyt ciężka brzmieniowo. Tu liczę na zrównoważenie. A relief korpusu ma gitarę dostosować do moich preferencji wagowych. Bo pełną gitara na pewno będzie ważyć dużo. Toż to grubas. I pickupy jakby podwójne. Most i strunociąg też podwójny.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: LP59

Post autor: PiotrCh » 2019-06-18, 14:02

Ja też nie mam presji oryginału:) Dla mnie z tego artykułu wynika, że rozrzut wagi w LPkach jest spory i nie tylko komorowanie wpływa w istotny sposób, ale i gęstość materiału. Więc ważne jest co waga pokaże. Jak będę miał deskę na stole to znając objętość kształtu LP oszacuję masę samego korpusu. Potem oszacuję masę reszty i będę wiedział czy aby osiągnąć 4 kg (4.5 max) muszę komorować czy nie muszę. Wolałbym nie - bo mniej roboty:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: LP59

Post autor: popik10 » 2019-06-18, 14:05

Ja mam teraz korpus niespełna 2,5 kg. Ale podejrzewam 4,5 będzie jak nic.
Jutro z ciekawości poważę wszystkie klamoty.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: LP59

Post autor: molu » 2019-06-18, 16:35

Bardzo ładną gitarę podałeś jako wzór. Zwróć uwagę na ślad po mostku bigsby. Chyba, że to w miarę współczesna gitara i tylko ma "udawany" ślad słabiej wyblakłej bejcy.
Co do mostków - polecam takie coś
Całkiem przyzwoite. No i są w wykończeniu "nikiel" a nie chrom.
Tam też kupisz potencjometry, przełącznik, markery, klucze, pickguard, ramki.

Będę tu zaglądać :)

T.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: LP59

Post autor: PiotrCh » 2019-06-18, 17:54

Dzięki molu,

ten mostek mi nie dawał spokoju bo na allegro sam szajs.
Gitara piękna - to prawda.
Powiedz co myślisz o scarf joint w LP?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: LP59

Post autor: molu » 2019-06-18, 18:21

Nie widzę problemu. W zasadzie to może przeszkadzać purystom, którzy muszą mieć wszystko zgodne z "oryginałem".
W przypadku LP, scarf joint jest poniekąd dobrodziejstwem :). Znikają problemy łatwo łamiącej się główki. Od frontu będzie i tak niewidoczny, przykryje go fornir.
Tak się zastanawiałem w temacie drewna na korpus. Wymieniłeś sapeli. Ja bym chyba sobie darował sapelkę. Z jednej strony to chyba jedyny łatwo dostępny u nas mahoniowaty, ale z drugiej - ciężki. I to bywa, że konkretnie ciężki. I jeszcze twardy. Poszukałbym czegoś innego - khaya, spanish cedar. U nas może nie kupisz, ale za sapelę u nas i tak Cię złupią więc za niewiele większe pieniądze zakupisz poza PL. Przyczaj się tutaj, bywają fajne egzemplarze. Tutaj też bywają fajne. Khaye znajdziesz tutaj

T.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: LP59

Post autor: PiotrCh » 2019-06-18, 19:47

Super, dzięki.
Dziś będę wiedział jaką gęstość ma tiama, którą planowałem kupić w Gdańsku. Jest raczej sporo lżejsza od sapele. Ale pukałem ostatnio w sapele i w khayę - sapele dzwoni ładniej:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: LP59

Post autor: popik10 » 2019-06-18, 20:40

Z sapeli robi się dużo akustyków. Nie bez powodu. Poza tym Tomek demonizuje jej cenę 😉
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: LP59

Post autor: PiotrCh » 2019-06-18, 20:48

https://uses.plantnet-project.org/en/En ... se_(PROTA)
https://uses.plantnet-project.org/en/En ... ei_(PROTA)
https://uses.plantnet-project.org/en/Sw ... la_(PROTA)
https://uses.plantnet-project.org/en/Ca ... ii_(PROTA)

Już sam look na gęstość drewna w różnych gatunkach mówi, że rozrzut jest duży i nijak nie da się w ciemno upolować lekkiej deski. Jak trafi mi się cięższa niż lżejsza - to wytnę otwory, będę pilnował, aby w stringach miała ok 4-4.5max kg żywej wagi :)

Ja kupię tarcicę, więc będzie taniej niż ostrugana deseczka gotowa pod cięcie na taśmówce:)
Z kumplem na dwie gitary kupujemy materiał:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: LP59

Post autor: popik10 » 2019-06-18, 22:44

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: LP59

Post autor: PiotrCh » 2019-06-20, 19:46

Robiłem przegląd drewna na korpus/gryf. Płacić za deskę na korpus od 200-400zł tylko dlatego, że obcięta i przestrugana to trochę drogo. Nie to, że mam węża w kieszeni, ale idę raczej na wariant tarcicy. Trzeba nawiedzić Gdańskie Składy Drzewne.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ