Ukulele blueberry burst

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-07-19, 17:10

Skończyłem mostek:
poprzedni, oryginał, najnowszy
Obrazek
jednak z tą dziurą na wylot to nie był najlepszy pomysł. Ten najnowszy jest robiony dłutem.
ObrazekObrazek
Ż czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nie lubię obróbki aluminium.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-07-19, 20:54

Stopy twarde są do frezowania nawet ok. Ale jak trafisz miękki to jest masakra. To prawda. Najbardziej dostępne są niestety właśnie te miękkie. Dla tego ja chcę zrobić z mosiądzu. Dzisiaj nawet robiłem przymiarki. Ale niestety miałem za mały kawałek. Muszę kupić nowy. Na Twój mostek był by w sam raz.😉 Chociaż jak porównuję na zdjęciu z oryginałem to sam nie wiem. Jaki masz rozstaw siodełek?
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-07-20, 07:58

Rozstaw 15mm.

Potwierdzam, że miękkość powodowała problemy: wyginanie się od ciepła cięcia kątówką, lekkie naciśnięcie dłutem nie w tą stronę i już wybrzuszenie z drugiej strony, nawet nabicie punktakiem miejsca wiercenia robiło bąbel dookoła. To zejście wiertła z osi wiercenia też mam wrażenie, że od nierównej gęstości materiału. Na szczęście mam to już za sobą.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-07-25, 17:06

Jeśli mogę mały off.....
Jeszcze nie skończony, ale zaczyna przypominać mostek, z tym że jednak do gitary.
Załączniki
img-20190725-173031_1.jpg
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-07-28, 22:16

Pięknie Ci to wyszło - jak najbardziej on-topic. To mosiądz? byłem przekonany, że mosiądz jest brązowy. Jak to wycinałeś - pytam o frezy i narzędzia. Ja się nie podejmuję kolejnego mostka robić, chyba że mosiądz się pięknie obrabia.

Ja ze swoją biżuterią udałem się do galwanizatora (czy jak się ten zawód nazywa) i usłyszałem - stówka za sztukę (mostek i strunociąg) i około tygodnia czasu.
Jak zacząłem dopytywać o szczegóły to faktycznie brzmiało to na skomplikowane i czasochłonne, ale efekt był by lustro (widziałem przykłady). Spytałem o domowe sposoby - najlepiej szlifować - 250 > 500 > 1000 > 2000 > 3000 > 5000 i na koniec lakier (z utwardzaczem), żeby się nie utleniło i nie zmatowiło spowrotem.

Tymczasem wróciłem na chwilę do drzewa i zacząłem budować bas - założę osobny wątek.

Z pozostałych przy ukulele prac zacząłem się zastanawiać nad główką gryfu ( bo poprzednia mi średnio się podobała) i najpierw narysowałem: ObrazekObrazek
Kierowniczce spodobało się to z serduszkiem to dorysowałem resztę (reszta rodziny każdy co innego wskazał)
Obrazek




Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-07-29, 13:25

To mosiądz, ale mosiądze też są różne.
Frezowanie na mojej maszynie frezem 2 mm.
Główką ma pasować do gitary 😁
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-01, 20:45

Gryf powoli nabiera docelowego kształtu Obrazek

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-08-01, 21:44

Tzw adidas 😁
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-07, 22:16

Wyciąłem kanał na przewód (bez prowadzenia) dlatego nie wyszedł za piękny.
Obrazek

Wyszlifowałem też profil gryfu - z tego jestem zadowolony.
Obrazek

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-07, 23:14

Nie będzie go widać więc luz. Ale jedna rzecz mi się nie podoba, nie masz narysowanej osi gitary. Oś jest najważniejsza, musi być zdefiniowana, oznaczona, to od niej wszystko pozycjonujesz, kształt, komory itd. Druga sprawa. Gryf. Wyprowadź kształt szyjki, wejścia w główkę i wejścia w stopę. Jeśli to pozycja wyjściowa i teraz zamierzasz to robić to ok, ale nie zostawiaj tak.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-08, 08:45

PiotrCh pisze:
2019-08-07, 23:14
Nie będzie go widać więc luz. Ale jedna rzecz mi się nie podoba, nie masz narysowanej osi gitary. Oś jest najważniejsza, musi być zdefiniowana, oznaczona, to od niej wszystko pozycjonujesz, kształt, komory itd. Druga sprawa. Gryf. Wyprowadź kształt szyjki, wejścia w główkę i wejścia w stopę. Jeśli to pozycja wyjściowa i teraz zamierzasz to robić to ok, ale nie zostawiaj tak.
Odnośnie kanału - wiem, że nie będzie widać - dlatego jakoś mocno się nie spalałem.
Oś - mam ją na szablonie sklejkowym i na nim wszystko zaznaczam i odmierzam od krawędzi, ale faktycznie było by dokładniej jak by odmierzać od prostopadłej odległości punktu od osi (i odległości tej prostopadłej do krawędzi body). Dzięki za wskazówkę.
Gryf - chyba nie rozumiem sugestii - możesz rozwinąć ? Przejście gryf-stopka, gryf-główka jest płynne (może nie widać tego za dobrze na tym zdjęciu).
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-08, 08:53

Nie ma co rozwijać:) Kształt przejść jest nijaki, nie ma tam żadnego wzorca, pomysłu. Tak jak wyszło tak jest, brakuje symetrii i gładkiego przejścia. Pooglądaj dobrze go z każdej strony. Wygląda jakby stopa właziła na 1/3 gryfu. Pióro wpustowe jest niedopracowane, jakiś ząb po prawej stronie - będzie utrudniał pasowanie elementów. A oś ma być na gitarze, a nie tylko na projekcie - przenieś ją bardzo wyraźnie na korpus bo strzelisz babola prędzej czy później.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-09, 23:34

Męczyło mnie sumienie i wyprostowałem ten kanał (przy okazji narysowałem też oś):
Obrazek
Pooglądałem gryf i nie widzę w nim nic zdrożnego - może zdjęcie z innej perspektywy pokaże więcej:
Obrazek
Zacząłem polerować strunociąg (powinno się udać zrobić ładny blask):
Obrazek
I wyciąłem wstępnie nakładkę na główkę gryfu:
Obrazek
aż się boję wycinać w tym dziury...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-08-10, 00:00

Czegoś nie rozumiem, z rysunków widać, że masz plastyczny zmysł... Popatrz na wejście główki w szyjkę, podumaj nad płynnością, nad kształtem. Popatrz przykładowo tutaj: https://massstreetmusic.com/products/co ... rt-uke-koa
https://www.theukulelesite.com/auction- ... ustom.html

zaobserwuj jak boczne powierzchnie zbiegają się w piętce, jaka jest tu dbałość o gładkość linii. Na początku to jest bardzo trudne do załapania, a co dopiero do wykonania. Niemniej jednak lutnictwo na tym polega, że wykonuje się instrumenty z pasją, nie tak jak trzonek do kilofa. To na zachętę, a nie po to, żeby krytykanctwo uprawiać. Dopracuj tę główkę od spodu, ale najpierw przeanalizuj fotki i zrozum filozofię główki:) Potem podumaj nad stopą gryfu:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-08-10, 09:07

No to teraz rozumiem co miałeś na myśli też wcześniej. Mam nadzieję, że to doping a nie złośliwość :)
Nie wiem, czy dokładnie takie ... trójkątne zejście bym chciał - zakładam, że to zabieg czysto estetyczny, bo ma pod ręką dobrze leżeć. Pooglądam zdjęcia w necie.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ