backapacker

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-02-23, 20:55

Mają dwa zadania, wzmacniają główkę poprzez przewiązanie - tam są krótkie włókna bo główka jest wycięta z jednego kawałka. Druga funkcja to estetyczna, główka będzie miała nowy kształt i teraz mam materiał aby zrobić to co mi się podoba:) Zobaczysz jak nadam kształt.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: backapacker

Post autor: molu » 2019-02-23, 20:58

Popieram modyfikację główki bo ta wąska to szpetna okrutnie.

T.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-02-23, 21:06

Zobaczysz :) Wszystko jest przemyślane, nie ma niespodzianek:)
darek pisze:
2019-02-23, 21:05
Klucze lecą niemal w jednej linii wzdłuż prostej (prostackiej?)główki.
Co masz na myśli pisząc " prostej prostackiej"? Linie kluczy L i P są zbieżne, nie równoległe. Nic w tym prostackiego nie widzę. W wieeeelu bardzo ładnych gitarach występuje takie właśnie rozmieszczenie kołków.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-02-23, 22:06

Jasne, rozumiem, że "prostacka" odnosi się do główki, a nie do prostej rozmieszczenia kluczy:) Opacznie zrozumiałem - stąd pytanie. Mi się też ta główka nie podoba, chociaż nie jest najgorsza na świecie. Jest po prostu bardzo minimalistyczna. Ale jej wykonanie, pofazowane/zaokrąglone brzydko krawędzie i to jak z tyłu przechodzi w szyjkę - zgroza... nieee - trzeba przerabiać:)

A tu jaki fajny elektryk:)
http://soulaloneguitars.com/electricpacker2.htm
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: backapacker

Post autor: poco » 2019-02-24, 14:29

Jeżeli o mnie chodzi, to zaślepił bym istniejące otwory, nakleił obustronnie nakładki (paghead veneer), wyrobił kształt główki i dopiero powiercił otwory na klucze.
Wg mnie linia kluczy jest zbieżna, jak napisał PiotrCh - przecież to on tam walczy i nie nam na odległość wątpić w jego słowa. :-D
Ciekawe, jak to będzie brzmiało.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-02-24, 15:10

Ryszard, jasne. Jednak w tym przypadku otwory są w prawidłowych miejscach względem kształtu główki, który chcę widzieć w tej miotle 😀

Klucze są na liniach zbieżnych bo główka ma zbieżność zgodną z szyjką gryfu. Dlatego klucze zostają. Główka ma być mała bo to taki urok gitary, szeroka na dole wąska na górze:) To co mi nie pasowało to przejście główki w szyjkę jak płetwo-sztacheta. Do tego brak boczków uniemożliwia wieszanie za główkę na klasycznym wieszaku:)
Dlatego dokleiłem trochę mięsa i wyprowadziłem przejście w piętkę. Ostateczne dopieszczenie wszystkich kątów i powierzchni będzie miało miejsce jak dokleję płytki na dole i górze główki. Na teraz pokazuję jak jest bez pytek.
Profil szyjki już jest C:)
Załączniki
główka1.jpg
główka2.jpg
główka3.jpg
główka4.jpg
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: backapacker

Post autor: Waldzither9 » 2019-02-25, 07:48

Estetycznie instrument bardzo zyskał. Jedyne co mam problem sobie wyobrazić to przebieg strun, kiedyś zmieniając/korygując ich ustawienie kluczy wychodziło mi że musi być rozwarcie otworów a nie równoległość, (czyli otwory bliżej siodełka bardziej rozwarte, a te dalej siodełka mniej rozwarte) a to dlatego aby struny się nie ocierały o siebie. Zdjęcie potrafi zniekształcić z powodu soczewki, gdyby były struny wiedziałbym ile mam racji. Zmieniając klucze potrafi czasem ulec zmianie kąt nachylenia strun (ciekawe jaki tu jest kąt nachylenia ) do płaszczyzny główki, ale może wystarczy struny nakręcać jak najbliżej główki i będzie OK. Tak czy inaczej instrument i robota piękne, widać precyzję w każdym detalu, tylko założyć jak będzie płyta struny i grać.
https://seriousgas.com/wp-content/uploa ... 763530.jpg
na zdjęciu widać że otwory/klucze są równoległe do krawędzi bocznej, a gdyby nawet nie były równoległe to rozwarcie kluczy pomaga.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-03-02, 09:50

Dzięki, cieszę się, że się podoba.
Pokazuję dalej etapy. Główka zagruntowana szelakiem, zabrałem się za stopę.
Załączniki
stopa gryfu.jpg
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-03-02, 12:22

Wejście w szyjkę będzie wygładzane bo musi być docelowy profil szyjki, a jeszcze nie ma:) Zagruntowałem co by się nie brudziło mi przy dalszych pracach.
Dłutko jest superaśne, a zrobił je p. Jerzy z Białego;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-03-02, 14:45

Sprawdzę i Ci podeślę. Generalnie robi p. Jerzy dłuta od ok 40 lat.
Pokazuję kolejny etap - stopa i wklejki na ścianki pozostałe od czoła pudełka. Będzie jeszcze kapsel na piętce i zamykające bindingi. Wyprzedzam odpowiedź - jest zgrubnie, będzie jeszcze CNC (cała noc cyzelowania :D )

Tak kwadratowo sobie wymyśliłem, ładnie bindingi z tego samego drewna zamkną pudełko.

Edit:
zastanawiałem się jak te Martiny były belkowane, w sieci nie ma za dużo, oryginałów brak. Znalazłem dzisiaj film na YT z remontu takiego właśnie backpackera. Na fotkach wrzucam stopklatki. Jedna pokazujące skromne belkowanie oraz efekt tej skromności w postaci zapadniętego topu. Na drugiej mój plan rozmieszczenia belek. Może ulec zmianie bo zazwyczaj jak układałem belki na topie to intuicyjnie zmieniałem rozmieszczenie:)

Edit:
Top.
stary świerk.

Kolejna odsłona - belki.
Wszystkie belki są z odzysku z bardzo fajnych gitar akustycznych, niestety obie były zniszczone więc dały organy na odzysk:)
Pod most pójdzie wzmocnienie z takiego samego orzecha azjatyckiego co na główce jest doklejony.

Myślę taż o belkowaniu V-class by Taylor:)
https://www.youtube.com/watch?v=QYJQoCG4acQ
Załączniki
stopa gryfu2.jpg
stopa gryfu3.jpg
belkowanie oryg.JPG
belkowanie plan.JPG
top1.jpg
bwlki.jpg
v class.JPG
V-class by Taylor
v class mod.JPG
V-class by Taylor mod
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-03-25, 20:56

Właściwie mogę kleić top, ale jeszcze przeszlifuję tu i ówdzie przy świetle dziennym:)
Załączniki
belki.jpg
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-03-25, 22:00

Tak:)
Teraz mam ciemno w pokoju;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: backapacker

Post autor: Jan » 2019-03-27, 09:22

Piotrek to oryginalny sposób zbrojenia płyty czy twój pomysł?
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: backapacker

Post autor: PiotrCh » 2019-03-27, 10:37

To jest Janku V-class Taylora, ale ciut zaadaptowany do wąskiej płyty. W oryginale nie ma tej małej v-ki przy otworze, ale to miejsce chcę mieć sztywne więc wymodziłem takie beleczki. W oryginale V jest zamknięte poprzeczną belką przy otworze rezonansowym, na wąskiej płycie to się nie udał więc trochę modyfikacji jest. Żeby było dla wszystkich jasne - nie znam niuansów belkowania Taylora, zaadoptowałem jedynie rozmieszczenie (ideę główną) belek. To jak oni stroją takie belkowanie to ich słodka tajemnica :)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: backapacker

Post autor: popik10 » 2019-03-27, 12:11

Pytanie czy w ogóle stroją?
ODPOWIEDZ