Gitara skrzypcowa

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Gitara skrzypcowa

Post autor: PiotrCh » 2018-11-16, 23:29

Cześć
Zakładam nowy temat odnośnie gitary jaką aktualnie wykonuję.
Założenia są takie, żeby było nietypowo, oryginalnie.
Założenia:

Kształt i wizualny efekt zaczerpnięty z estetyki instrumentów smyczkowych, a zatem i wykończenie na spirytusowo, kolory bursztynowe, brązy itp.
Brzmienie łagodne, a zatem krótka menzura 660 mm, humbucker przy gryfie.
Drewno - jak to w smyczkowych - jawor. Żeby ocieplić ciut - gryf z czereśni, podstrunnica z amazaque.
Długie wybrzmiewanie - wklejony gryf pod kątem do płaszczyzny korpusu. Korpus - ultracienki (w najgrubszym miejscu ok 30 mm).

Do projektu wykorzystuję tylną płytę od dużej altówki, którą w stanie surowym odziedziczyłem po pewnym amatorze lutnictwa. Płyta zaczęta na tyle, że miałem kształt, a nie skończona na tyle, że ślady dłuta trzeba było wygładzić.

Wiele godzin dumania, rysowania, szukania proporcji, masa wariantów w cadzie itp... faza zakończona w mojej opinii sukcesem, proporcje nie rażą, krótki gryf zrekompensował węższy niż standardowo korpus (długość jak w telecasterze). Jawor zakupiony od lutnika, pozyskany w słowackich lasach, sezonowany, dźwięczny i niebrzydki całkiem.

Hardware - bez szaleństwa, ale nie lipa. Klucze Grover, pikap Gibson 490 - standard. Potencjometry porządne, również kondensator i okablowanie. Zawieszenie strunociągu na lince dynema 2mm - cholernie wytrzymała i ładna - splot włókien bez oplotu:)

Wrzucę kilka zdjęć z prac. Głównie ręczna robota, dłuta, noże i cykliny, nie frezowana, bez szablonu, tak lubię i tak mi się podoba ;)

Może komuś się spodoba, jak nie - to wystarczy, że jednemu - mnie :D
Załączniki
back carved scrapped viol.jpg
back carving.jpg
viol guitar.jpg
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: Andrzej » 2018-11-17, 00:35

PiotrCh pisze:Cześć
... a zatem krótka menzura 660 mm, humbucker przy gryfie.
:D
Przecież 660 mm to 25,98 cala, toż to prawie baryton ;-)
przy Gipsonowskim 24,75 cala i 628 mm.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: PiotrCh » 2018-11-17, 04:14

:)
miało być 610 mm :)
dzięki - chochlik drukarski się wkradł:)
Grubość korpusu też podałem nie do końca zgodnie z prawdą bo top doda prawie 20 mm w środkowym pasie.

Cieszę się, że jest już jeden kibicujący - dzięki - będę wrzucał kolejne fotki zatem.
Wybrane drewno na top główki to jawor - sezonowany pod futrem sierściaka;)
Załączniki
headstock top.jpg
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: Andrzej » 2018-11-17, 16:34

Ja osobiście lubię takie kształty w stylu rokokoko czyli Ludwik kilkunasty :-D A nie korciło Cię, żeby dać gryf ze ślimakiem ?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: PiotrCh » 2018-11-17, 20:28

Komuś pękła ta główka ;)
Tak, kombinowałem ze ślimakiem, ale poległem w fazie projektu. Nic mi się nie podobało, wszystko wychodziło pokracznie i dziwacznie jak ten kurzy łeb na zdjęciach powyżej :(
To samo próbowałem z korpusem, top miał być rozklejony i poszerzony... jednak wszystkie rysunki po dłuższej kontemplacji gryzły..wniosek jest taki, że albo kształt skrzypiec (proporcje) jest optymalny, albo tak zakorzeniony w świadomości, że wszystko co odstaje staje się potworkiem. Zostałem przy typowym kształcie z dodanym małym katełejem dla lepszego dostępu do wyższych pozycji.

Tak więc korpus dostał kształt zgodny z płytą altówki - przeznaczonej na top gitary.
Załączniki
corp top.jpg
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: Andrzej » 2018-11-18, 22:34

PiotrCh pisze:Komuś pękła ta główka ;)
Tak, kombinowałem ze ślimakiem, ale poległem w fazie projektu. Nic mi się nie podobało, wszystko wychodziło pokracznie i dziwacznie jak ten kurzy łeb na zdjęciach powyżej :(
.
:shock: Ten kurzy łeb na zdjęciu zrobił jeden z największych lutników William Wilkanowski.
https://reverb.com/item/1180796-wilkano ... tar-c-1938
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: Andrzej » 2018-11-18, 23:52

Oj tam, oj tam, z boku ta główka bardziej przypomina pastorał mikołaja ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: PiotrCh » 2018-11-19, 09:13

:) I właśnie dlatego - odnośnie główki - zdecydowałem się na ukłon w stronę gitary, nie skrzypiec czy sań św. Mikołaja.
pozdrowienia
Piotr
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: michqq » 2018-11-19, 20:25

Można też sobie wyobrazić główke podobną do klasycznej skrzypcowej, z komorą kołkową na sześć kołków zamiast czterech, i z kluczami/maszynkami udającymi kołki skrzypcowe.

Mam na myśli tego rodzaju:

https://fiddlershop.com/products/perfec ... gJj6_D_BwE

Szukać w googlach pod hasłem: "Planetary Geared Pegs"
Ale to droga sprawa.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: poco » 2018-11-19, 22:03

Fajny patent, ale obawiam się, że mechanicznie nie wytrzyma naprężeń strun gitary. No i przełożenie 8:1, przy gitarowym np. 14:1 !
Nie zaprzeczę, że wygląd byłby super, no i te możliwości tworzenia nowych rozwiązań projektanckich!
Z drugiej strony, gdyby to była alternatywa dla gitar, to pewnie znalazło by zastosowanie. Chyba, że już jest.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: PiotrCh » 2018-11-19, 23:00

Koledzy - super pomysł, ale powaga - rozbiłem się w fazie projektowej, rysowałem różne warianty ślimaków pionowych, poziomych - wszystko potworkowate wychodziło. Spróbujcie narysować coś scrollowatego na główce gitarowej - sami zobaczycie, że to jazda po bandzie bez trzymanki. Poza tym takie gitary (bo są w necie przykłady) zamieniają się w mutanty skrzypiec/wiolonczeli - takie mutanty-giganty, zdeformowane karykatury. Miałem silną ciągotę na główkę scrollowatą, ale już nie mam.
pozdrowienia
Piotr
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: michqq » 2018-11-19, 23:32

poco pisze: gdyby to była alternatywa dla gitar, to pewnie znalazło by zastosowanie. Chyba, że już jest.
Pozdrawiam, Ryszard
Nie szukałem głęboko, ale ta strona:

https://perfectionpegs.twofold.com.au/peg-gallery/

Sugeruje że są wersje dla "ukulele and flamenco guitar".
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: PiotrCh » 2018-11-20, 08:43

Bo w ukulele i w gitarach flamenco klucze kołkowe są jak najbardziej typowe.
Gitara, która powstaje nie jest ani flamenco, ani ukulele - to elektryczna gitara na metalowe struny. Klucze, które kupiłem Grover - są świetne i estetyczne zarazem.

Prace nad gryfem są zaawansowane - wrzucam (słabej jakości póki co) fotkę. Główka klejona po skosie, top z jawora falistego (ten spod kota) - przypasowane klucze Grover - mam identyczne w parlorze i są po prostu znakomite jak za taką kasę.
Załączniki
headstock.jpg
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara skrzypcowa

Post autor: PiotrCh » 2018-12-16, 13:14

Temat zamknięty - gitara skończona:)
pozdrowienia
Piotr
Zablokowany