Gitara - reaktywacja - tym razem się uda!

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gitara - reaktywacja - tym razem się uda!

Post autor: piotrkol7 » 2016-12-28, 22:04

Nie za cienkie te deski?
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara - reaktywacja - tym razem się uda!

Post autor: PiotrCh » 2016-12-28, 23:51

Uwierzyłbym tytułowi gdybyś pokazał jakiś plan, rysunki, projekt. Tak to może się jednak nie udać. Gitara bądź co bądź to przemyślana i zaprojektowana konstrukcja.
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Gitara - reaktywacja - tym razem się uda!

Post autor: poco » 2016-12-29, 00:09

Idąc za tokiem myślenia darka, co do podstrunnicy ,( dodatkowo jeszcze top doklejany! :shock: ), to radził bym Ci wykonać gryf osobno, jeżeli koniecznie chcesz wykorzystać ten materiał.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Gitara - reaktywacja - tym razem się uda!

Post autor: molu » 2016-12-29, 08:23

Nic nie pisałeś na temat konstrukcji samego gryfu. Chyba nie planujesz jednoczęsciowego gryfu z tej deski?
Napisałeś w specyfikacji - płaska podstrunnica, ale radius, który tam zapodałeś to wcale płaski nie jest.. 20" owszem, można uznać za płaską podstrunnicę, ale zdecydowanie nie 13,5" ;)

T.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Gitara - reaktywacja - tym razem się uda!

Post autor: molu » 2016-12-29, 10:30

Pośpiech jest złym doradcą. Proponuje byś odłożył wszelkie prace z drewnem do momentu zakupu osprzętu, stworzenia planów i szablonów. Przemyśl wszystko, rozplanuj kolejność prac, zrób sobie nawet listę czynności, po kolei. Nic wielkiego się zapewne nie stanie jak rozpoczniesz klejenie drewna za tydzień czy dwa. Ale przynajmniej nie wpakujesz się w sytuację wymuszającą zakup nowego materiału.

T.
venn
Posty: 224
Rejestracja: 2015-05-28, 08:44
Lokalizacja: Sperrebotn, No

Re: Gitara - reaktywacja - tym razem się uda!

Post autor: venn » 2016-12-29, 18:16

Nie żebym się wymądrzał. Poczekaj na cały osprzęt. Rysunki mogą się z deka różnić od stanu faktycznego. Możesz się rozczarować, że coś potem nie pasuje do wyciętej kieszeni lub coś jest szersze lub węższe lub za bardzo wystaje nad coś. Wiem co mówię. Ja przed startem miałem skompletowane wszystko do ostatniej śrubki, łącznie z szablonami itp., a i tak podczas prac wychodziły kwiatki.
Gitara jest w trakcie wykańczania (mnie również, już nie wiem ile tys. kółeczek machnąłem papirem z olejem)
Ja chciałem szybko, ale koledzy mnie przystopowali i za to wielkie dzięki bo efekt jest fajowy i cieszy jak wychodzi.
Tych rad które obnażają Twoją niewiedzę na temat budowy instrumentu słuchaj też, nie obrażaj się . Tutaj co niektórzy mają taki styl podpowiedzi i motywacji do ruszenia bańką ;-)
poco pisze:Idąc za tokiem myślenia darka, co do podstrunnicy ,( dodatkowo jeszcze top doklejany! :shock: ), to radził bym Ci wykonać gryf osobno, jeżeli koniecznie chcesz wykorzystać ten materiał.
Pozdrawiam, Ryszard
Czy do takiej konstrukcji nie za wąskie będą te dwie boczne deseczki na korpus?
Ostatnio zmieniony 2016-12-29, 18:29 przez venn, łącznie zmieniany 1 raz.
venn
Posty: 224
Rejestracja: 2015-05-28, 08:44
Lokalizacja: Sperrebotn, No

Re: Gitara - reaktywacja - tym razem się uda!

Post autor: venn » 2016-12-29, 19:22

kondziusob pisze: Nie będą za wąskie, na pewno
Pytam, bo jeśli zrobisz gryf osobno jak sugeruje popik10 to odpada Tobie deska środkowa. Biorąc jako przymiar widoczne kółeczko od czegoś tam ca. szerokość 5cm to deska ma 15cmm x 2 daje 30 to chyba mało na korpus PRS? Chyba, że małe krawieckie doklejki.
Jeszcze tak pomyślałem o tym NTB. Jeśli planujesz gryf 5 częściowy to możesz środkową deskę przeciąć na 3 równe części i w pion(przedkładki mahoń pomiędzy) co przy szerokości deski 15cm na 3 części daje Tobie grubość gryfu 5cm. Wtedy bez problemu wyjdziesz podstrunnicą na top przy grubości korpusu 42mm.
popik10

Re: Gitara - reaktywacja - tym razem się uda!

Post autor: popik10 » 2016-12-29, 19:48

4 centymetry materiału wystarczy żeby zrobić "samolot"
Chłopaki dobrze prawią, 3 razy pomyśl, raz zrób.
No chyba że robiłeś już wielkokrotnie, ale to znaczy, że wielokrotnie/wielokrotnie myślałeś :)
ODPOWIEDZ