Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
TeEn
Posty: 133
Rejestracja: 2013-07-16, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: TeEn » 2016-09-23, 23:31

darek pisze:TeEn Dziękuję.
Rozumiem , ze zostałeś pozytywnie nastrojony do podjęcia dalszych wyzwań...
I o to chodziło :-D
Dokładnie ... i o tym gadaliśmy z Piotrkiem. Ale u mnie nie będzie to szybko. Nie teraz.
Zdroof
Tomek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: PiotrCh » 2016-09-23, 23:36

a może szybciej niż myślisz? kto to tam wie:) A ja powklejałem trójkąciki i belki i idę sprzątać, o:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: Piniu » 2016-09-24, 15:29

PiotrCh pisze:Piniu - jak chcesz połączyć komory z aluminiową folią to wystarczy przykręcić małą śrubkę z kabelkiem zakończonym oczkiem. Kontakt mechaniczny jest tak samo skuteczny jak lut.
Hmm... w sumie masz rację :) , moze sie przerzuce na amelinium... tyle,ze nie pomalujesz....

Wysłane z Tapatalk
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: poco » 2016-09-26, 07:09

Ponieważ jest temat telecastera, to dołożę jeszcze plan fendrowski związany z truss rodem i geometrią jego kanału w gryfach tego producenta. A jest ona nie taka oczywista i prosta. Źle wykonana krzywizna może spowodować w trakcie regulacji wyginanie gryfu nie tak, jak życzył by sobie lutnik. :-(
Rozkład sił działających na gryf w trakcie naprężania preta został tak skompensowany geometrią , żeby "łódka" (banan) robił się tylko tam, gdzie powinien. :-D
Załączony link darka do tych "dżigów" jest ciekawy, ale wymagają one sporej wiedzy technicznej, aby je przenieść na grunt domorosłego konstruktora, bez rysunków i na podstawie tylko zdjęć.
Mam tylko uwagę do wykorzystania łożysk jako elementów toczących się po bieżni, na którą sypią się trociny. Powinna być ona osłonięta od góry i najlepiej, gdyby zamontować dodatkowe szczotki czyszczące przed łożyskami. (szczotki czyszczą bieżnię np. koła dolnego pił taśmowych)
Okucie bieżni kątownikiem aluminiowym jeszcze korzystniej wpłynęło by na płynność ruchu, czystość , no i brak "kocich łbów" na drodze łożysk. Ale to taka luźna uwaga techniczna, ale chcąc podnieść jakość i dokładność, to niestety koszty oprzyrządowania muszą być spore. I dlatego niestety gitary lutnicze muszą być dużo droższe od tych seryjnych , przemysłowych.
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
StratNeckBlueprint.jpg
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: Piniu » 2016-09-26, 09:35

No trochę pojechał koleś z tymi jigami :) Ale jak lubi to kto mu zabroni :) Ja mam takie samo korytko do pręta jak Darek i uważam,ze w zupełności wystarczy.
popik10

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: popik10 » 2016-09-26, 10:38

A mię się owe jigi pana z linka podobają.
Widać że koleś ma głowę na karku i myśli co robi. Dodam tylko że jak każdy normalny człowiek owe jigi traktuje jako elementy obróbki wstępnej.
Zarzut z zaśmiecaniem bieżni jest trochę dziwny ponieważ frez znajduje się zdecydowanie niżej niż w/w. Dodatkowo są tam ścianki oddzielające a urobek spada na dno jiga.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: PiotrCh » 2016-09-26, 14:55

seryjna produkcja to nie fura jigów a CNC. Jak ktoś się nie zgadza - to nie ma racji;)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: popik10 » 2016-09-26, 15:02

I cnc moze nie byc seryjne
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: PiotrCh » 2016-09-26, 15:28

Tak, cnc pomimo, że to nowinka - to praktyczna do bólu. Grałem niedawno na barytonowej gitarze elektrycznej 7strunowej z pięknego drewna black limba...Gitara przepięknie wykonana, wygłaskana olejem... i zrobiona cała (gryf i korpus) na frezarce cnc. I ktoś by mógł powiedzieć eee to nie lutnictwo. To ja mu powiem - to weź maszynę i zrób taką gitarę. Chłopak sam ją zaprojektował, oprogramował maszynę wyciął i złożył do kupy perfekcyjnie ustawiając struny. CNC to nie stoliczku nakryj się, tak samo trzeba mieć wiedzę i umiejętności jak w tradycyjnej metodzie, a kto wie czy nie więcej.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: popik10 » 2016-09-26, 16:45

Niestety. I ta metoda ma swoje wady.
Utrata kontaktu z materiałem. I o ile stosuje sie cnc jako obróbkę wstępna wydaje sie byc sprawa ok, ale...
Instrumenty elektryczne w wykonaniu cnc to juz standard i tu wchodzi w grę tylko szlif.
Natomiast przy akustycznych cnc to jest tylko kolejne narzędzie. Szczegolnie przy płaskich gitarach. Niewiele tam z cnc mozna podziałać.
Pamiętać nalezy o sensownosci użycia narzędzia. Szybciej splanujesz deskę na grubosciówce niz cnc
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: PiotrCh » 2016-09-26, 18:50

Jestem za tym, żeby odśmiecić darka wątek o telecasterze z Polaków rozmów nocnych;)
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: poco » 2016-09-26, 22:18

Popiku. To obejrzyj zdjęcia w linka darka, a zobaczysz , gdzie "wskoczyły" okruchy drewna. To właśnie to zdjęcie dało asumpt, aby napisać o tym "odkurzaniu" bieżni. ;-)
Zgadzam się co do stwierdzenia, że cel uświęca środki, a reszta wychodzi na końcu dzieła. :-D
Oby sukces go wieńczył.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: popik10 » 2016-09-27, 06:52

Prosze Cie Rysiu. Ten okruch nawet jak tam wpadnie działa in plus. Nie robi krzywdy obrabianemu elementowi. Toz to obróbka mocno wstepna. Potem jeszcze glaskania i pieszczenia kilogramy. Nie dajmy sie zwariować. Nikt z takiego jiga nie wyjmie gotowego elementu. Tego nawet cnc nie gwarantuje. To po co sie czepiać?
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: Piniu » 2016-09-27, 09:38

darek pisze:STOP!
Temat dotyczy telecastera ...
Mile widziane linki , opisy różnych sposobów wykonania detali , jigów , jakieś ciekawe fotki ...
Dokładnie. Zatem najprostszy jig do kanału na jaki się natknąłem zupełnie przypadkowo szukając czegoś innego.
Niestety można nim frezować kanał tylko wtedy , kiedy ma się niewycięty gryf i to jeszcze w szerokiej desce :shock:
TrussChannelJig.jpg
RoutingTrussRodChannel.jpg
A tu chyba najprostszy sposób na wywiercenie prosto otworu w główce
Building_A_One_Piece_Neck.jpg
Widać,ze koleś lubi proste rozwiązania :) http://www.tdpri.com/threads/building- ... eck.79699/
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaworowy tele czyli najłatwiejsza forumowa gitara

Post autor: molu » 2016-09-27, 10:39

Czyli co? Chcesz aby do Twojego wątku wrzucać wszelakie linki w temacie pomocnym w budowie tele? Zaraz wrzucę w gugla telecaster guitar build i będę wklejał po kolei :)

T.
ODPOWIEDZ