Plany do gitarolutni

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Marcin93
Posty: 25
Rejestracja: 2015-10-03, 18:13
Lokalizacja: Olsztyn

Plany do gitarolutni

Post autor: Marcin93 » 2015-11-09, 19:59

Miałem bardzo duży problem, ze znalezieniem planów do gitarolutni,
niestety nie otrzymałem takowych ani z internetu ani od twórców takich lutni ze ZPAL.
Natknąłem się natomiast na grafikę dobrej jakości przedstawiającą takie plany, brakowało mi jedynie skali, którą dopasowałem poprzez znajomość długości menzury w standardowych rozmiarach tejże lutni + wymiary gotowej lutni. Po skalowaniu w programie i złożeniu tych planów do kupy udało mi się uzyskać w miarę dokładny plan. Moje pytania brzmią:
1. Czy z tych planów da się wykreślić dokładny kształt listew składających się na pudło rezonansowe? (a jeśli tak, to w jaki sposób).
2. Jak wykreślić listwę spajającą tył lutni, na dole?
3. Czy wybór drewna:
-gryf i listwy pudła: klon
-płyta wierzchnia: świerk
-podstrunnica, siodełko i podstawek: palisander.
To dobry wybór?

Plany załączam poniżej
Załączniki
lutnia4.jpg
oczywiście posiadam te plany w dużo wyższej rozdzielczości
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: Jerzy S » 2015-11-09, 22:15

Co do kształtu listew to jest pewien sposób.. Zrób sobie model pudła np z pianki w sprayu lub ze styropianu, następnie naklej nań papier i dokładnie wyrysuj linie płatków pudła. Odkleisz papier i będziesz miał kształt modułów.
Jeśli chodzi o drewno, to wybór ok (taki gitarowy :)), kiedyś Ci przesłałem strony o lutniach - tam masz podane specyfikacje poszczególnych instrumentów, wystarczy jak dobrze poszukasz. Mam u siebie w lutni mostek z palisandru i wydaje mi się zbyt miękki jak na tę cześć. Struny z owijka się wgniatają. Lepszy byłby heban.
Awatar użytkownika
Marcin93
Posty: 25
Rejestracja: 2015-10-03, 18:13
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: Marcin93 » 2015-11-09, 23:28

Dziękuję Pięknie.
Nie rozumiem tylko samego sposobu naklejania papieru na model,
w jaki sposób mam to zrobić? Pokryć cały model papier mache i wycinać płatki? Boję się, że to może być strasznie niemiarodajne :/
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: Jerzy S » 2015-11-09, 23:41

Pokryj model dość cienką warstwą papieru i po rozrysowaniu wytnij. Ten sposób da Ci dość mocno przybliżone wymiary i kształt płatków, oczywiście i tak podczas przygotowywania deseczek będziesz musiał je wszystkie dopasować. Bardzo przydaje się również w tym momencie (podczas dopasowywania) kopyto odwzorowujące kształt pudła.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: poco » 2015-11-09, 23:55

Mając taki plan możesz sobie wykreślić kształt listewek pudła z dowolną dokładnością, ale musisz znać rysunek techniczny i zasady geometrii wykreślnej związane z rozwinięciami płaszczyzn złożonych.
Nie wiem, czy nie ma gotowych programów komputerowych pozwalających tworzyć takie konstrukcje.
Jurbassteck podał techniczny sposób uzyskania takich listewek, taki "na pniu' , ale wymaga to dokładnego wykonania tzw. "kopyta". Na nie nakleić można może nie papier, bo nie da się tak łatwo odwzorować jego kształty do kopyta i lepszym sposobem będzie zrobienie masy papier mache, którym odwzorujesz kształt bardzo dokładnie, a po narysowaniu linii , ponumerowaniu i wycięciu masz to , co chciałeś.
Podejrzewam, że na tym samym kopycie da się dokonać montażu pudła
Na rysunku są zaznaczone wzmocnienia poprzeczne i według nich , w tym samym miejscy rozmierz rozstaw tych 'listków' na papier mache. Możesz tych poprzecznych wzmocnień narysować sobie więcej, to wtedy dokładność kształty będzie większa.
pamiętać należy, że to nie jest powierzchnia płaska, a sfera, gdzie przestrzeganie zasad stereometrii jest warunkiem podstawowym uzyskania stosownego efektu.
Nie zmienia to faktu, że przy wykonywaniu samego pudła będziesz i tak korygował kształt tak, aby nastąpiło równe połączenie. Ale to już z jurbasstkiem dogadasz sobie.
Nie mam wiedzy n/t ilości tych listków, czyli, czy jest jakiś wzorzec min-max, czy można sobie dowolnie podzielić, bo im więcej elementów, tym dokładniejsze odwzorowanie.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: PiotrCh » 2015-11-10, 10:07

Marcinie,
Na czymś musisz układać wygięte lamele więc potrzebujesz formy/kopyta. Mając takie kopyto możesz już odwzorować kształt lameli. Co Ci da wykreślenie tych lamelek z planu skoro nie masz formy? A tak mając kształt - robisz element pod ten kształt. Ciągłość/gładkość powierzchni klejonej z pasków uzyskujesz przez szlifowanie

O teorii napisał Ryszard - zwrócił uwagę na najważniejsze rzeczy. Jednak natrudzisz się przy odwzorowywaniu powierzchni na płaszczyznę a niewiele Ci to da w praktyce. Zrób kopyto. Jak umiesz działać w programach CAD to wrzuć tam plany i pomierz je dokładnie, pozaokrąglaj, powyrównuj, zrób przekroje do wzorników i twórz kopyto. Jak jednorazowa zabawa to zrób prowizorkę, jak chcesz mieć formę na lata to zrób ją porządnie.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Marcin93
Posty: 25
Rejestracja: 2015-10-03, 18:13
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: Marcin93 » 2015-11-10, 12:40

Dziękuję Pięknie za pomoc, nie pozostaje mi nic innego, jak wziąć się do pracy.
Mam jeszcze pytanie, czy kopyto najlepiej robić z drewna (tak jak większość kopyt jakie widziałem) czy np. mogę (znając się na materii) zrobić do drewnianego szablonu model z gliny modelarskiej, następnie odlać negatyw i pozytyw z gipsu? Czy gipsowe kopyto (wzmocnione kazeiną) nadawałoby się na takowe kopyto?
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: PiotrCh » 2015-11-10, 13:16

Hmm - ja nie wiem, nie miałem do czynienia z czymś takim. Obmyśl sposób dociskania lamelek do kopyta, albo podpatrz lepiej na YT i sam oceń czy taki gips nie będzie zbyt ryzykowny, zawsze może upaść;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: molu » 2015-11-10, 16:08

Od razu zaznaczam, że specem od grafiki 3d nie jestem. Moja wiedza jest dość ograniczona, ale ostatnio jakieś próby modelowania czynię. Być może Marcin siedzi w tym głębiej. Alternatywą do kopyta jest wymodelowanie całości w jakimś programie i dokonanie rozkroju na płaszczyznę. Tak na szybko moja próba w Rhino. Kształt jest tylko zbliżony do tego, który jest na planie, ale chodzi o ogólną zasadę. Przy pomocy krzywych i łuków stworzyłem "szkielet", na którym zbudowałem powierzchnię. Takie kliny jak w balonach na ogrzane powietrze. Później taki klin można rozwinąć na płaszczyznę. I to wsio.. masz gotowe kształty paneli.

Obrazek

T.
popik10

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: popik10 » 2015-11-10, 16:33

"Tak to wkrada sie technika nocą do akademika"
P
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Plany do gitarolutni

Post autor: Jerzy S » 2015-11-10, 21:14

Kopyto, jak mi się wydaje może być (przynajmniej w jednorazowej produkcji) z gipsu ponieważ i tak będzie służyło tylko do ustawienia lamelek względem siebie. Nie wiem jak jest w lutni romantycznej (gitarolutni), ale teorby i lutnie renesansowe posiadają od strony gryfu drewniana wstawkę która trzyma lamelki na miejscu. Ponadto lamelki są sklejone bokami, oraz od wewnątrz podklejone taśmą (powinna być z pergaminu, ale papier też zda egzamin).
Tu masz ciekawie rozwiązane kopyto wprawdzie na podstawie budowy OUD, ale może Ci pomóc https://www.youtube.com/watch?v=tsAvBXUOKvw
Tu masz inny sposób https://www.youtube.com/watch?v=aMBMGRcRbG0
ODPOWIEDZ