Pierwszy basik - własny projekt

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Aaron Rose
Posty: 19
Rejestracja: 2015-06-26, 22:58

Pierwszy basik - własny projekt

Post autor: Aaron Rose » 2015-09-24, 11:16

Witam. Chciałbym przedstawić swój autorski bas. Robiłem już kiedyś jednego elektryka, i trochę już doświadczenia miałem, ale jeszcze spooro przede mną. Była to bardziej zabawa i test niż poważny projekt, ale wyszło całkiem nieźle. Na tyle nieźle, że gdybym miał co zainwestować to kupiłbym porządne drewno i zrobił wszystko jak należy.

Zaczęło się od projektu w Corelu.
Obrazek
Coś w międzyczasie musiałem schrzanić bo zaszło pewne niedopatrzenie i gdy zamówiłem już mostek okazało sie że.. wystaje poza korpus (facepalm). Ale nie ma tego złego.. wyszło w końcu na dobre jak zaraz zobaczycie. W projekcie też widać nietypowy kształt szyjki. Kiedyś gdzieś przeczytałem o takim "trapezowatym" rozwiązaniu i jako, że ta gitara to był projekt eksperymentalny - musiałem spróbować. Po tygodniu prób gry na tym eksperymencie stwierdziłem że nie jest fajny i doprowadziłem szyjkę do normy ;)
Jak widać nie ma potencjometrów. To zamierzone. Zepsułoby to smukły wygląd. Dorobię później specjalną przystawkę z nimi, która będzie pomiędzy wyjściem z gitary a resztą...

Było kilka niedopatrzeń i błędów podczas budowy, ponieważ dopiero się uczę. Nie widać wszystkiego na zdjęciu. (np. lekko krzywa komora na przetwornik)
Uwaga..
Tadam!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać nie jest jeszcze skończona. Studiuję i dość rzadko jestem w domu (w warsztacie). Pozostało mi jeszcze
a) zwęzić jeszcze trochę szyjkę
b) wyszlifować wszystko na cacy
c) polakierować - na biało z czarnymi ozdobami, w tym taka panda jak mam w obrazku pomiędzy przetwornikiem a gryfem.

Kilka technicznych spraw:
-> Ciemne drewno - mahoń
-> Jasne drewno - yyyymmm buk (facepalm), ale wyschnięty, leżał jakieś 20 lat
-> Podstrunnica - kupiony gotowiec (to ciekawe, bo jak wbijałem progi to okazało sie że rowki są cholernie duże! Nie polecam. Niektóre progi trzymają się chyba na "może nie wypadnie". Pogłębiałem je piłką japońską i rowki które ja robiłem były dwa razy węższe)
Trust me, i'm an engineer !
popik10

Re: Pierwszy basik - własny projekt

Post autor: popik10 » 2015-09-24, 11:57

Zasadności doklejki mahoniowej nie rozumiem, jeśli już kwestia estetyki to trzeba to było zrobić wzdłuż włókien. Trzeba już było też modelować krawędzie albo równo albo frezarką. Tarnikiem ciężko to dobrze zrobić.
Sam projekt jeśli się autorowi podoba to trzeba się tego trzymać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy basik - własny projekt

Post autor: PiotrCh » 2015-09-24, 12:05

No i fajnie - gra gitarra:) Jeszcze trochę pracy przy niej masz jak sam napisałeś. Widzę spore odstępstwa od projektu w kształcie - głównie górny róg. Ale jak poszalejesz z pilnikami, papierem ściernym i cykliną to wygładzisz ten kształt jeszcze. Nie była ona frezowana od szablonu prawda? Jeśli nie to tym bardziej zabawa z pilnikiem czeka;) Ale fajnie, że działasz, czekam na finalne fotki:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Aaron Rose
Posty: 19
Rejestracja: 2015-06-26, 22:58

Re: Pierwszy basik - własny projekt

Post autor: Aaron Rose » 2015-09-24, 12:35

Doklejka mahoniowa jest właśnie dlatego że przy pierwszej próbie mostek mi wystawał poza gitarę, dlatego dokleiłem co miałem - wzdłuż, bo tylko tyle miałem :)

Kształt - nie wiem czy będę dużo jeszcze zwężał ten wystający cypel - nie chce żeby to koślawo jakoś wyglądało i żeby sie też nie złamało :)

W każdym razie - trochę papieru ściernego jeszcze pójdzie.
Zapomniałem jeszcze wspomnieć że przetwornik też muszę wymienić, ten jest tymczasowy - kupiony za dychę - dosłownie :)
Trust me, i'm an engineer !
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy basik - własny projekt

Post autor: molu » 2015-09-24, 13:25

Niektóre progi trzymają się chyba na "może nie wypadnie".
Trzeba było wkleić progi, a nie zostawić na "może nie wypadną".

Tak dyplomatycznie - gitara nie w moim typie, wolę klasyczne kształty.
Takie mam skojarzenia ;)
Obrazek

T.
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Pierwszy basik - własny projekt

Post autor: Victor » 2015-09-24, 18:48

No cóż, mnie przede wszystkim razi brak proporcji deski, za mało na dole w stosunku do góry. Główka wygląda jak z innej gitary i w ogóle nie podoba mi się jej kształt (choć może gdyby komponowała się z resztą... no nie wiem).
Całość, wygląda jak nożykiem wystrugany instrument ludowy. I to wykończenie, a raczej jego brak zdaje się to potwierdzać. Wiem, wiem, chcesz to jeszcze doszliwować i polakierowć, zobaczymy wtedy...
Generalnie najważniejsze, że wykonałeś jakiś projekt i jesteś z niego zadowolony. A jak nie, to przynajmniej będzie nauka na przyszłość.
Następna będzie lepsza. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Pierwszy basik - własny projekt

Post autor: Piniu » 2015-09-25, 08:41

Wykonałeś projekt i on lepiej wygląda niż sama gitara. A szkoda, bo mogło być ciekawie.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Pierwszy basik - własny projekt

Post autor: Andrzej » 2015-09-25, 14:26

Kształt jakby nawiązywał do gitar Jerry Auerswald-a na których gra Prince.

Obrazek
ODPOWIEDZ