Skrobanie orzeszka - czyli kolejny projekt.

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Skrobanie orzeszka - czyli kolejny projekt.

Post autor: Piniu » 2014-06-02, 21:58

Wszyscy skrobią drewno - skrobię i ja! :-D
Z przebudowanym warsztatem, nowymi narzędziami a przede wszystkim z zupełnie nowym podejściem i nowym "Ja", pamiętającym wszystkie swoje poprzednie babole i niedoróbki ;-)
Projekt to nic specjalnego - ot kolejny "stolarski wyrób" ( :lol: ) typu telecaster.
Na początek szyjka - oczywiście one piece (a jakże by inaczej). Drewno jak widać - klon dość ładny, wysezonowany i przycięty jak trzeba (nie nie.. to nie ten od ciebie Kibic, ten czeka na coś innego).

Zatem do roboty. Wycięcie kształtu, frezowanie i gładzenia (ach jak mi brakowało tego miziania cykliną). Swoją drogą muszę wam zdradzić,że uzbierane blaszki z od listów świetnie pełnią rolę cykliny (oczywiście odpowiednio naostrzone of course).
Załączniki
1.jpg
Wyrównywanie na blacie.
2.jpg
I wuala. Pierwszy etap zakończony.
Ostatnio zmieniony 2014-08-04, 08:36 przez Piniu, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-06-02, 23:48

Piniu,

super, przede wszystkim warsztat wygląda zawodowo, może nie jest tak przestrzennie, ale za to lutniczo:)

zdradź no jakieś szczegóły, jaka koncepcja przyświeca tym razem?

hehe, ja to myślałem, że dziwak jestem, że te blaszki zbieram, a tu proszę :D:D
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-03, 07:19

PiotrCh pisze:może nie jest tak przestrzennie, ale za to lutniczo
Spodobałoby ci się. Blat mam zainstalowany wysoko, co by się schylać nie trza było i w ogóle wygodniej przy ręcznych pracach. No i kameralnie :) Skrobałbyś :mrgreen:

Szyjka się skrobie, koncepcja się obmyśla :) Chciałbym coś naprawdę extra zrobić.
donkirk24
Posty: 253
Rejestracja: 2010-04-18, 15:31

Post autor: donkirk24 » 2014-06-03, 10:16

To widzę, że nie tylko ja zbieram te blaszki :D
Ja je wykorzystuje np na płytki pod jack'a :) Powodzenia przy budowie i tak jak każdy czekam na kolejne fotki z postępów :)
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-03, 10:28

No blaszki są wyrąbane. Można z nich wiele rzeczy zrobić :) Niestety już mi tylko kilka zostało :(
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2014-06-03, 11:08

Też zbieram blaszki :-D Czym je ostrzyłeś?
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-03, 12:19

Szlifierką stacjonarną.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-06, 07:43

Szlifierką stacjonarną z podpórką. Ustawiam pod odpowiednim kątem i ostrzę.

Wczoraj się główka wyfrezowała i trochę wypindraczyła papierami i cykliną :)
Teraz troszkę przerwy bo trzeba na truss-a poczekać ;)
Załączniki
g2.jpg
g1.jpg
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-06, 10:20

He he... Czekałem aż ktoś zada to pytanie :mrgreen: ... Nie nie - łuk jest bardzo dobry :) Inny niż w oryginale ale tak ma być :) czy gdzieś jest napisane, że plany są święte?

Łuk będzie trochę niższy jak wyfrezuje radius na szyjcie. Zejdzie jeszcze jakieś 5mm materiały z góry :)
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-06, 14:26

Tak. Dobrze zrozumiałeś :) Deska ok 30mm i będę nacinał progi po radiusowaniu :) Czy to cos ykhm.. dziwnego? :-) Jest przyrznia, jest przymiar do niej - wszystko jedno czy nacinam sloty przed czy po radiusowaniu ;)
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2014-06-06, 22:25

Piniu... napisz no coś więcej na temat gitary. Jaki korpus, czy z bindingiem, efami, jakie przetworniki.. kolory, czym wykończysz.

T.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-07, 18:52

Może to dziwnie zabrzmi, ale jeszcze nie wiem.Szukam inspiracji. na pewno bez efów, bo to decha będzie, co do przetworników to mam taki customowy set od Darka i kusi mnie,zeby go założyć, ale wtedy będzie to ciemny tele (tak les-paulowo trochę). Ciągle się zastanawiam jakie by tu drewno dać do tych przetworników ;) Co do kolorów i wyglądu to coś mi po głowie chodzi ale nie powiem ;) Wykończenie pewnie będzie nitro chociaż chodzi mi po głowie od dawna olejowanie.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-22, 17:39

Skrobie się dalej :) Osadził się truss i zrobiłe się drewniana tulejka ozdobna na jego końcu :) W sumie pierwszy raz robiłem sam drewnianą tulejkę. Wykorzystałem rurkę metalową cieniutką. Poszarpanie końcówki pilnikiem sprawiło,że wchodziła w drewno jak w masło. Potem już tylko nawiercenie otworu w środku i wuala. Na fotce już wklejone , oszlifowane i cała główka delikatnie pociągnięta lakierem co by brudu nie łapała podczas dalszej obróbki. Oczywiście całość będzie jeszcze dopieszczana po wyfrezowaniu radiusa i częściowego profilu szyjki. Zrobiłem też sobie przystawkę do zrobienia zmiennego radiusa. Tak jak pisałem w topicku o radiusach - tak zrobiłem. Długa sztywna prowadnica dla frezarki, na końcach założone różne radiusy (9,5 / 12"). Prowadnica będzie jeszcze zablokowana tak, aby można było poruszać nią tylko w poprzek , radius będzie frezowany wzdłużnie. Nie wiem jeszcze jak to rozwiązanie się sprawdzi - jutro zrobię test na jakimś kawałku, pomierzę i będę mógł więcej spostrzeżeń napisać.
cdn.
Załączniki
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2014-06-23, 01:57

Piniu. Jak będziesz frezował wzdłuż, to nici z tego radiusa. Jeżeli już, to tylko frezowanie poprzecznie.
Z tą tulejką, to nieźle wykombinowane. jedna tylko uwaga, że musisz mieć wtedy wiertło o średnicy wewnętrznej rurki, aby pasowały do siebie oba detale.
Łatwiej jest się uniezależnić robiąc odwrotnie, czyli najpierw otwór wewnętrzny na nakrętkę trussa, a potem zamocować ten kawałek drewienka w wiertarce i "toczenie" po wierzchu do wymaganej średnicy.
Tym samym unika się 'celowania' wiertłem w oś detalu wyciętego wcześniej tym domowym wiertłem cylindrycznym :-D , no i operowanie takim drobnym detalem łatwiejsze.
Myślę, że zbyt wcześnie oceniasz końcowe brzmienie. Może się okazać lepsze niż sądzisz.
Powodzenia , bo początek niezły. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-06-23, 07:48

poco pisze:Jak będziesz frezował wzdłuż, to nici z tego radiusa. Jeżeli już, to tylko frezowanie poprzecznie.
Hmm.. czy ja wiem.. zawsze frezuję wzdłuż (wzdłuż szyjki) stały radius więc zmienny chyba też można. Jakby nie patrzeć to wzdłuż jadę po tworzącej. Hmm.. zrobię ten testowy bloczek dzisiaj to pogadamy bo teraz do końca sam nie wiem :)
poco pisze:Łatwiej jest się uniezależnić robiąc odwrotnie, czyli najpierw otwór wewnętrzny na nakrętkę trussa, a potem zamocować ten kawałek drewienka w wiertarce i "toczenie" po wierzchu do wymaganej średnicy.
W taki sposób właśnie robię otwór w wyciętym i oszlifowanym walcu. Mocuje go we wrzeciono i nawiercam wiertłem zamocowanym i w imadle idealnie w linii wrzeciona :)
poco pisze:Myślę, że zbyt wcześnie oceniasz końcowe brzmienie. Może się okazać lepsze niż sądzisz.
Brzmienia nie oceniam, to tylko takie spekulacje spowodowane tym iż przetworniki te miałem / testowałem w poprzednim telecasterze - stąd mniej więcej wiem jak się zachowują. Zostawiłem je sobie z myślą o kolejnym tele.
ODPOWIEDZ