Plan gitary

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2014-05-05, 22:23

Piotrze, dzięki za propozycję... wleźliście mi na ambicję i staram się zwalczyć problem samodzielnie, tym bardziej, że nie będę wysyłać na forum każdego kształtu, z którym mam problem :) Jak nie w C to będę się doktoryzował z innego programu. Jakiego.. jeszcze nie wiem. Może cad online, bo darmowy jest. Lubię inkscape, ale nie mam pewności, że można z niego wypluć sensownego dxfa. Popełnię jakieś testy.


T.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-05-08, 12:25

Witam, mały tutorial cadowy dla chętnych.

Polecam darmowy świetny odpowiednik AutoCAD:

http://www.dobreprogramy.pl/DraftSight, ... 20332.html

w polskiej wersji językowej, darmowy, jest sporo funkcji.


Teraz w kilku krokach rysunek szablonu, który zamieścił molu

1) Wklejam rysunek poprzez funkcję wstaw z głównego menu. Rys.1 Rys. 2

2) Wyznaczam kierunki główne jako linie przecinające się. Używam funkcji Rysuj - linia z menu albo z ikonki. Rys. 3

3) Odcinam zbędne przedłużenia funkcją przytnij (ikonka z nożycami). Robi się to w dwóch etapach. Pierwszy - zaznaczamy obiekty do przycięcia, czyli nasze linie. Drugi - po kliknięciu prawym przyciskiem myszki - klikamy na te przedłużenia, które chcemy odciąć. Rys. 4

4) Wyokrąglamy załomy. Promień dobrałem eksperymentalnie (w kilku prubach) Na tym rysunku wszystkie promienie wydają się być sobie równe. Wartość promienia zmienia się klikając podkreśloną literkę (M) w słowie proMień, które pokazuje się na pasku komend na dole ekranu po wybraniu funkcji ZAOKRĄGLIJ z menu MODYFIKUJ. Również w dwóch fazach - pierwsza wskazujemy linie do zaokrąglenia, druga po prawym guziku myszy zaokrągla nam załom. Rys. 5

5) rysuję łuk wklęsły. Odcinam fragment prostej od kreski do kreski, które sobie narysowałem wcześniej. Odcinam funkcją z nożyczkami (przytnij). Łuk rysuję funkcją ŁUK od punktu skrajnego przez środkowy do końcowego. Środkowy punkt wyznaczyłem rysując linię prostopadłą do cięciwy tego łuku przechodzącą przez środek cięciwy, którą narysowałem na niebiesko. Atrybut prostopadłości wybieramy poprzez kombinację klawisz ctrs+shift+prawy kl. myszy - wybieramy prostopadłość. Rys. 6

6) Obrysowuję polilinią cały kształt. Polilinia ma możliwość zmiany charakteru z prostej na łuk. Zmian dokonuje się poprzez klikanie podkreślonych liter (L - linia) (Ł- łuk) po rozpoczęciu rysowania polininią. Gdy rysujemy łuki, można zmienić kierunek promienia (potrzebne było w przypadku łuku wklęsłego). Rys. 7

7) Wybieram funkcję odsuń równolegle. Definiuję odsunięcie, wskazuję obiekt (polilinię) i pokazuję kursorem czy na zewnątrz czy do wewnątrz. Rys. 8

i to tyle.

Oczywiście moją polilinię trzeba przeskalować, ale nie znam żadnego wymiaru. Skasować wszystko poza interesującą nas polilinią, zapisać i koniec.

Kwintesencja pracy w cadowych programach to czytać to co program do nas pisze w pasku komend na dole.

Przepraszam administratorów za duże rysunki, ale niech będzie widoczne to co trzeba;)
pozdrawiam
Piotr
Załączniki
1.jpg
1.jpg (63.43 KiB) Przejrzano 7837 razy
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
pozdrowienia
Piotr
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-08, 12:56

DraftSight wygrywa tym że jest darmowy

A tu wersja ilustratora - 3 kroki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-05-08, 13:36

Oglądam sobie screany z ilustratora i widzę, że jest to program również do grafiki rastrowej. Więc w zależności od zaawansowania funkcji do grafiki wektorowej może być fajnym narzędziem do naszych zastosowań. Powiedz, jak szybko i wygodnie stworzyłbyś polilinię na tle rastrowego obrazu (u mnie punkty 1-6) na kształcie szablonu mola? Bo sam offset działa jak widzę super - bez niespodzianek. A to jest na prawdę rzadko spotykane w darmowym sofcie.

Offset to bardzo skomplikowane algorytmy w grafice wektorowej. Nie znam ich, ale wiem, że tylko proste kształty przekształcają się w proste kształty. Tam gdzie prosta pozostaje prostą, albo gdy łuk kołowy pozostaje łukiem kołowym tylko o zmienionym promieniu. Dlatego w tym darmowym sofcie nie było kłopotów z offsetem kształtu mola, bo ta polilinia składała się tylko z odcinków prostych i łuków kołowych. Ale żeby nie zaróżowić, soft ten nie poradzi sobie z obiektami o zmiennej krzywiźnie. Jeszcze z elipsą sobie radzi, ale wynikiem offsetu nie jest oczywiście elipsa, bo nie może nią być (geometria), za to zamieniona zostaje na wielowęzłową krzywą (rys. 9), podejrzewam, że 3go stopnia sklejaną. Tej krzywej nie odsuniemy już ani w darmowym sofcie, ani nawet w AUTOCADZIE Autodesku. Ale za to w Autocadzie odsuniemy proste spliny (rys 10), a w darmowym niestety nie. I taka jest przewaga komercyjnych softów nad darmowymi w kwestii OFFSETU. Więc dopóki operujemy stałymi krzywiznami (proste i łuki kołowe) to podany przeze mnie soft darmowy jak widać daje radę znakomicie. Jak chcemy krzywe sklejane o zmiennej krzywiźnie (spliny) - to tylko dobry soft, raczej komercyjny, choć będę szukał darmowego, który i to przełknie.

Sprawdź Piotrze jak ilustrator poradzi sobie z taką dowolną bulbą jak u mnie na rys. 10.
pozdrawiam
Piotr
Załączniki
9.jpg
10.jpg
pozdrowienia
Piotr
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-08, 13:53

Też trzeba poprawić bo niektóre fragmenty nie są zgodne ale mimo wszytko wydaje się lepiej
Obrazek
Dodam że kształt nie jest idealny z Twoim - zrobiłem na szybko, a odsunięcie 15 mm przy 5 wyglądało znacznie lepiej

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-05-08, 14:15

Wygląda na to, że programy komercyjne to jedyna opcja dla nieregularnych kształtów;)
pozdrowienia
pozdrowienia
Piotr
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-05-08, 16:25

Piotr, zastanawia mnie jeden punkt z twojego opisu
"6) Obrysowuję polilinią cały kształt...."
Ten program nie ma opcji przetworzenia innych obiektów w polilinię i połączenia ich w jedną całość?
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2014-05-08, 17:51

Tanto pisze:Piotr, zastanawia mnie jeden punkt z twojego opisu
"6) Obrysowuję polilinią cały kształt...."
Ten program nie ma opcji przetworzenia innych obiektów w polilinię i połączenia ich w jedną całość?
Jak się wrzuci zwykły obrazek do CADa to tło razem z linią jest jednym obiektem, więc nie ma co przetwarzać. Ja wrzucałem szablon 1:1 w pdf do CADa, żeby go zmodyfikować po swojemu i też obrysowywałem. Nie wiem, czy dla pdfów jest jakaś różnica.
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-05-08, 18:19

Jeśli wrzucimy bitmapę (obraz rastrowy) do programu wektorowego, a takim jest Autocad, Corel i Illustrator, to zawsze konieczne jest jej obrysowanie żeby uzyskać obiekt wektorowy. Można to zrobić automatem np. w corelu, ale nie polecam takiego rozwiązania. Autocad PDFy traktuje jako oddzielny obiekt podobnie jak bitmapy. Chcąc przenieść PDFa do cada najlepiej otworzyć go w illustratorze i wyeksportować do dwg.
W kwestii PDFów trzeba pamiętać że obiekty znajdujące się w nich mogą być zarówno wektorowe jak i rastrowe, czyli nie w każdym pdfie znajdziemy proste do modyfikacji linie.

Pytanie zadałem bo dziwi mnie to że Piotr najpierw narysował kształt liniami, łukami itd., a potem jeszcze raz narysował to polilinią. W autocadzie te elementy składowe kształtu (w zasadzie) bez problemu można przekształcić w jedną polilinię.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-05-08, 19:54

Tanto,

jutro sprawdzę, czy ten program darmowy przekształca zbiór obiektów w polilinię. AUTOCAD daje taką możliwość, ale fakt, tu nie pomyślałem o tym, chciałem pokazać jak szybko narysować polilinię, którą można potraktować offsetem.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-05-09, 08:28

Właśnie sprawdziłem, bardzo podobnie jak w AUTOCADzie czyli opcja edytowania polilinii. wpisujemy w pasku komend editpoliline. Dalej postępujemy tak jak pasek komend poprowadzi. Pojawia się sporo opcji, a w tym Połącz. Gdy wpiszemy P (jak połącz) możemy wskazać obiekty, które dołączamy do wybranego obiektu lub polilinii. Na koniec CZ jak zakońCZ i gotowe.

Panowie, licencja autocada to grube pieniące dla wielu z nas. Ten darmowy program daje wiele możliwości i pracuje się w nim bardzo podobnie jak w autocadzie, bo to jego darmowy klon. Ja akurat w pracy mam autocada na swoim kompie (w domu zresztą też legalnie), ale na potrzeby tworzenia planów gitar można o nim zapomnieć, bo to armata na komara. Nie umniejszam gitarom, bo projekt ładnej i ergonomicznej gitary to wysoka szkoła jazdy, ale wszystkie potrzebne funkcje są w darmowym sofcie, chociażby w tym wspomnianym.

Wątek ten właśnie po to założyłem, żeby przybliżyć używanie programu wektorowego do sporządzania planów tym, którzy chcą spróbować. Preferuję definiowanie kształtu, a nie "rysowanie" splinem po rastrze. Lepiej pomiędzy przecinające się proste wstawić trzy łuki o zmiennym promieniu niż rysować wielopunktowego splina, zawsze ładniej wyjdzie, ale przede wszystkim rozsądniej. Na tym polega projektowanie, że definiujemy kształt, a nie na pałę;) Dla wielu jest to zbędny element i nie upieram się, gitarę można przecież wyrzeźbić tak jak serce-głowa-ręka-oczy kierują, a plan to może sobie wisieć na ścianie. Mi osobiście faza projektu zawsze pomaga, lepiej widzę co chcę zrobić, lepiej rozumiem.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2014-05-09, 13:19

PiotrCh pisze: 3) Odcinam zbędne przedłużenia
Piotr
Ten punkt jest niepotrzebny jeżeli używamy funkcji zaokrąglij.

T.
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2014-05-11, 19:35

Nie chce zakładać osobnego tematu, więc tu zapytam. Mam problem przy eksportowaniu projektu z CADa do pdf. Wybieram skalę 1:1 a w pdfie wychodzi większe - przykładowo 76mm to około 86 w pdf. Co z tym zrobić?
Załączniki
CAD.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-05-11, 21:57

Problem może leżeć po stronie programu do pdf. Jak sprawdzasz, że miara się nie zgadza? W programie, czy mierzysz na wydruku? Jeśli mierzysz już na kartce to sprawdź czy drukowanie z pdf na papier nie ma włączonego skalowania (może być ukryte we właściwościach zaawansowanych).

pozdrawiam
Piotr[/code]
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2014-05-12, 00:10

Sprawdzałem w programie. Będę jednak musiał wydrukować i się temu przyjrzeć.
Zmierzyłem to teraz miarką w programie, która tam jest jak się okazało ;-) i chyba jednak będzie ok przyjmując jej dziwny przelicznik.
Trochę głupio myślałem, że to powinno być na ekranie w tym samym rozmiarze :oops: :oops: :oops: :-P
W każdym razie dobrze, że zapytałem, bo przynajmniej uświadomiłem to sobie ;-) Dzięki.
ODPOWIEDZ