Pomysł na telecastera

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

kjas
Posty: 10
Rejestracja: 2012-12-23, 15:57
Lokalizacja: Kuźnia Raciborska

Pomysł na telecastera

Post autor: kjas » 2012-12-28, 23:21

Chciałem się z wami podzielić moim pomysłem na telecastera.
Chcę żeby był humbucker przy moście i jeden singiel pod gryfem. Mostek będzie typu tele, z ramką na pickupa. Na obrazku jest zwykły tremolo. Korpus będzie z jesionu, jak uda mi się załatwić. Gryf jakiś kupię na allegro. 2 gałki: volume i tone. i przełącznik może 2pozycyjny (humb albo singiel), albo 3(rozłączenie humba), ale to się jeszcze pomyśli. Tak to sobie wymarzyłem.

Ale mam parę pytań. Bo znalazłem parę planów telecastrów na forum, ale nie wiem jak z nich skorzystać. Mogę kształt korpusu odrysować.Ale rozmieszczenie przystawek jest inne niż w tych planach, w ogóle inne przystawki brane są pod uwagę. Czy ważna jest np. odległość między przystawkami, w jakiej odległości od gryfu musi być komora na singla. Jak wyznaczyć miejsce na mostek? I czy korpus z litego drewna będzie dobry? Czy z nakładką będzie lepszy?
Jestem kompletnie zielony w temacie, mam nadzieję na pomoc.
Dzięki i pozdrawiam :)
Załączniki
pomysl1.jpg
Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Esperal » 2012-12-29, 08:04

Na początek proponuję przeczytać forum. Tak od deski do deski.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomysł na telecastera

Post autor: molu » 2012-12-29, 09:37

kjas pisze: Ale mam parę pytań. Bo znalazłem parę planów telecastrów na forum, ale nie wiem jak z nich skorzystać. Mogę kształt korpusu odrysować.Ale rozmieszczenie przystawek jest inne niż w tych planach, w ogóle inne przystawki brane są pod uwagę. Czy ważna jest np. odległość między przystawkami, w jakiej odległości od gryfu musi być komora na singla. Jak wyznaczyć miejsce na mostek? I czy korpus z litego drewna będzie dobry? Czy z nakładką będzie lepszy?
Jestem kompletnie zielony w temacie, mam nadzieję na pomoc.
Dzięki i pozdrawiam :)
Moje propozycję są następujące...
zanim zaczniesz planować budowę, poczytaj forum, a oprócz tego polecam książki w temacie.
Na przykład takie: książka 1, książka 2. Tutaj jeszcze całkiem fajna lektura. Książki przy odrobinie chęci znajdziesz w wersjach pdf, oczywiście po przeczytaniu należy usunąć.

Kup wyposażenie do gitary - przetworniki, mostek, gryf, pickguarda. Jak już będziesz mieć osprzęt, to na wydrukowanym planie w skali 1:1 możesz go rozłożyć. Np. pozycję singla określisz po otworze w pickguardzie, podobnie możesz zrobić z humbuckerem. Położenie mostka na podstawie menzury, itp, itd. To wszystko jest proste, trzeba tylko mieć jakąś podstawową wiedzę. Poza tym poszukaj w necie zdjęć podobnej gitary jak sobie wymyśliłeś, podglądnij rozmieszczenie elementów.

T.

kjas - jeszcze jedno... według mnie warto podglądać innych przy pracy.. nie ma jak zobaczyć na filmie albo na zdjęciach pracę nad instrumentem. Na youtube znajdziesz sporo filmów.
Zajrzyj też na polecaną już przeze mnie na tym forum stronę - co prawda rosyjskojęzyczną, ale zdjęcia wystarczą. Wątki dotyczące budowy tele: link1, link2, link3, link4, link5, link6, link7. A tutaj masz forum poświęcone budowie telecasterów (głównie). Miłej lektury :)
Ostatnio zmieniony 2012-12-29, 20:36 przez molu, łącznie zmieniany 1 raz.
kjas
Posty: 10
Rejestracja: 2012-12-23, 15:57
Lokalizacja: Kuźnia Raciborska

Post autor: kjas » 2012-12-29, 22:52

Dzięki wielkie za materiały :)

A mam takie pytanie. Bo zaczynam kompletować osprzęt do mojej przyszłej gitary. i czy można zrobić tak że na początku zamontuję tylko humbuckera, a później dokupię singla i dołączę, czy muszę od razu zestaw pickupów zamontować? Zależy mi na dobrych przystawkach.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-12-30, 00:34

Możesz tak zrobić. Nie musisz od razu wszystkiego montować.
kryss
Posty: 29
Rejestracja: 2013-01-01, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: kryss » 2013-01-04, 09:06

kjas - ja będę budował teraz dwa telecastery to będą moje pierwsze gitary jakie zbuduje ...to będą moje "wymarzone" gitary. Tylko kształtem będzie przypominac telacastera, a też w jednej zamierzam zamontować dwa humby, a w drugim singla pod gryf, (zawsze poźniej można tego singla rozfrezować). Nie wiem jakie masz doświadczenie w graniu ale wiesz co ja myślę? Przeleciało mi przez ręcę spooooro gitar? I najważniejszy jest komfort gry, jak brzmieniowo gitara nie wyjdzie i ci nie będzie pasowało to zawsze możesz ją sprzedać a jak będzie dobrze zrobiona to i kupiec będzie zadowolony.
Można sobie czytać to i tamto ja też to forum przewertowałem ale daleko mam to i gdzie ma być zamontowany humbuking ...będzie zamontowany tam gdzie ja go przykręce. To będzie mój pierwszy projekt i trzeba dotknąć żeby się przekonać z czym się to je. Jak się rozczaruje to trudno nie pierwszy raz i pewnie nie ostatni.
Co do drewna jesionowego na korpus to mogę ci załatwić, (obie moje gitary będą jesionowe) zresztą jakby ktoś chciał to się odezwijcie. Bardzo dobrej jakości jesion można pewnie powiedzieć że rezonowane, 6-7 letnie, wysuszone jak ma być.
I'm a cowboy on steel horse I ride - John Bon Jovi
kjas
Posty: 10
Rejestracja: 2012-12-23, 15:57
Lokalizacja: Kuźnia Raciborska

Post autor: kjas » 2013-01-23, 14:08

Czy można przerobić główkę strata na kształt główki tele? Bo mam gryf od strata, a chciałem zamontować go do tele.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-01-23, 14:33

myśle,że da radę. główka od strata jest wieksza i mozna ten kształt zmniejszyc jak w tele. mniej wiecej bo wiadomo,że są już dziury na klucze i tego nie zmienisz
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-01-23, 14:58

Niestety nie można przerabiać, zakaz jest... ;))))))
No pewnie, ze można. Zajrzyj na stronę. Znajdziesz tam plik fender headstocks. W nim masz szablony różnych główek do tele. A na końcu dokumentu jest nałożona główka tele na strata.

T.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-01-23, 15:19

Ile razy sie komus "omskło" przy robocie tyle razy namalowali główkę do Tele hahaha
Róznice naprawdę znikome. (nie licząc szerokości szyjek i siodełek)
kjas
Posty: 10
Rejestracja: 2012-12-23, 15:57
Lokalizacja: Kuźnia Raciborska

Post autor: kjas » 2013-01-23, 23:28

Ok dzięki za odpowiedzi

Szukam jakiegoś dobrego mostka, ale nie wiem czy TEN będzie dobry. Chciałbym kupić możliwie jak najtańszy mostek, i możliwie jak najlepszy na tą cenę.
Zmieniłem też plany co do mojej gitarki. Będzie miała 2 single.

wklejaj linki poprzez URL
Ostatnio zmieniony 2013-01-24, 08:07 przez kjas, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-01-24, 08:07

Jeżeli chcesz tego typu to będzie dobry.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-03-26, 12:58

Darek - od czegoś trzeba zacząć. Masz wzór do naśladowania, masz na tacy podanie niektóre rozwiązania. Poprzeczka postawiona wysoko, do czegoś trzeba dążyć, nie? :)

T.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-03-26, 13:19

To są dobrze wykończone normalne gitary, żadne arcydzieła.
Ktoś ma taki podpis na forum - "podstawa to dokładność", niech każdy robi tak dokładnie na ile potrafi a osiągnie taki efekt.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-03-26, 22:13

Spokojnie dasz radę ;) Też się bałem, a teraz .. to jakbym miał taki warsztat i sprzęt jak ten ukrainiec to ho ho... zatem do dzieła.
ODPOWIEDZ