Instrument lutniopodobny.

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Instrument lutniopodobny.

Post autor: Jerzy S » 2013-08-30, 17:43

Tak jak już wcześniej pisałem postanowiłem zabrać się za budowę czegoś lutniopodobnego.
Instrument z założenia ma być zbudowany z laminatu (żywica plus włókno szklane). Zdaję sobie sprawę, że urażę lutników materiałem, ale lubię różne eksperymenty, więc proszę o wyrozumiałość :)

Może o samym instrumencie:
1. Zarówno korpus z gryfem jak i płyta rezonansowa będzie wykonana z wyżej wspomnianego laminatu.
2. Instrument będzie miał konstrukcję quasi monolityczną sklejoną z dwóch części - dolna część korpusu będzie przechodziła w gryf, płyta rezonansowa w podstrunnicę. Ddatkowo instrument nie będzie symetryczny.
3. Ilość strun 10 - strój późnorenesansowy (g1, d1, a, f, c, G, D - zamiast F,) jednak inaczej niż w lutni struny będą pojedyńcze i trzy struny diatoniczne (C, B, A,).
4. Menzura - 650mm, oraz dla strun diatonicznych 700mm.
5. Siodełko, mostek plus strunociąg będzie zrobiony z orzecha.
6. Użebrowanie płyty sosna.
7. Klucze najprawdopodobniej od gitary klasycznej ale pojedyńcze.
8. Finalnie będzie jeszcze do niej zaprojektowana elektronika zbudowana z pickupów piezo lub co bardziej prawdopodobne z mikrofonów elektretowych plus preamp.


Na początku pokażę pierwszy etap, czyli budowę kopyta i matrycy, a także to co wyszło.

Przy podglądzie zauważyłem, że zdjęcia są w odwrotnej kolejności niż powinny (brak opcji automatycznej segregacji wg daty), ale nie mam siły by je wklejać jeszcze raz..
Załączniki
JSJS8636-2.JPG
Tak to wygląda już po odcięciu nadmiaru tkaniny. Teraz zaczynam szlifowanie i wyrównywanie powierzchni.
JSJS8590-2.JPG
I wreszcie po ciężkiej pracy z żywicą i tkaniną szklaną, oraz po kilku godzinach schnięcia coś, co zaczęło przypominać lutnię ukazało się moim oczom :)
JSJS7271-2.JPG
Pokrycie matrycy gruntem, malowanie lakierem, woskowanie, pokrycie warstwą silikonu w sprayu.
JSJS7269-2.JPG
Matryca została wykonana z gipsu, zaprawy cementowej, a po wyschnięciu odwrócona właściwą stroną do góry i wszystkie puste przestrzenie wypełniłem pianką montażową.
JSJS7266-2.JPG
Przygotowanie formu do odlewu matrycy.
JSJS7265-2.JPG
Ułożenie na płaskiej powierzchni, zabezpieczenie łączenia, woskowanie i nałożenie warstwy silikonu w sprayu.
JSJS7263-2.JPG
Po wyszlifowaniu szpachli nadszedł czas na malowanie kopyta.
JSJS7246-2.JPG
Teraz pora na warstwę szpachli gipsowej.
JSJS6948-2.JPG
Dorobiona główka i wyszlifowane kopyto.
JSJS6945-2.JPG
Nowy już był lepszy, ale główka ciut za wąska.
JSJS6943-2.JPG
Pierwotny gryf okazał się za delikatny (pękał w rękach), więc trzeba było poczynić nowy.
JSJS6941-2.JPG
Nałożenie warstwy gipsu budowlanego i kreowanie kształtu.
JSJS6940-2.JPG
Pokrycie pianki bandażem gipsowym, jak się okazało był to kiepski pomysł.
JSJS6933-2.JPG
JSJS6912-2.JPG
Pianka montażowa jako podstawa do wykonania kopyta.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-08-30, 20:11

Kibicuję ale nie wróżę niestety efektów.
Obawiam się że bez vacuum to tylko będzie dudnić. Albo chociaż płytę rezonansową zrób w próżni.
Ja akurat jestem fanem takich materiałów więc cały projekt bardzo mi się podoba.
W ogóle na korpus jak już użył bym kompozytu szklano węglowego, a na top tylko węgla.
Ale to ja, ty rób po swojemu.
Laminat węglowy bardziej przypomina drewno, jest bardziej kruchy ale wytrzymały, szkło jest bardziej plastyczne. Jakiej żywicy i utwardzacza używasz??

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-08-30, 21:01

Żywicy poliestrowej i utwardzacza MEKP, czyli prawie najtańszej.
Co do topu, to jeszcze się zastanawiam, zrobienie go z tego samego laminatu co korpus to był jeden z pomysłów. Myślałem też o wykonaniu go z drewna, ale brak mi warsztatu.. Co do kompozytu węglowego, też rozważałem ale w grę wchodziły fundusze.
Pierwotnie płyta miała być bez użebrowania, ale właśnie przez wzgląd na niską twardość włókna postanowiłem takowe dopisać do projektu.
Oczywiście sosna to najtańsze i najłatwiej dostępne z rozwiązań, ale na dzień dzisiejszy widzę, że lutnia będzie powstawała dość długo, więc kto wie co się jeszcze zrodzi :)
popik10

Post autor: popik10 » 2013-09-02, 08:37

Żywicy poliestrowej i utwardzacza MEKP, czyli prawie najtańszej.
No to wybrałeś najgorsze rozwiązanie :-(
Płytę wierzchnią zrób z klony z belkowaniem pod spodem.
Taka płyta jest do ogarnięcia potrzebny Ci tylko stabilny stół i ostry dobry strug.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-09-09, 12:27

Wezmę to pod uwagę.
Na chwilę obecną jestem na etapie szlifowania i gładzenia korpusu, a że czasu mało to i efekty jak po gruzie :)
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-11-01, 16:04

Szlifowanie i wygładzanie wstępne zakończone już jakiś czas temu :)
Praca idzie jak po gruzie, ale jednak posuwa się do przodu.

Już kilka błędnych decyzji za mną, ale o tym za chwilę.

Ze względu na brak warsztatu i pieniędzy oraz możliwości zdobycia w miarę taniego drewna rezonansowego (jako, że ma to być instrument eksperymentalny i ćwiczebny dla potrzeb budowy) postanowiłem zamówić sklejkę lotniczą 2mm, czterowarstwową brzozową (koszt) WIELKI BŁĄD - jest bardzo delikatna i miękka.
Wycinałem tarczą zamontowaną na miniszlifierce, efekt zadowalający.
Załączniki
JSJS9189-2.jpg
JSJS9188-2.jpg
JSJS9190-2.jpg
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-11-01, 16:11

Przepraszam za post pod postem, ale chciałem rozdzielić poszczególne etapy.
Następną rzeczą było wycięcie kerfingu (wzorem gitar).
Drewno - sosna - podejżewam, iż może zacząć pękać pod obciążeniem, jest dość delikatna (kolejny błąd). Oczywiście wycinałem ręcznie co jak się okazało nie jest aż takie męczące, ale za to mocno pracochłonne :(
Cały nstrument będzie klejony Distalem. Nie jest to aż taka straszna herezja przy tym tworze, gdyż i tak jest zrobiony z laminatu szklanego.
Załączniki
JSJS8783-2.jpg
JSJS8785-2.jpg
JSJS9265-2.jpg
JSJS9269-2.jpg
Ostatnio zmieniony 2013-11-02, 22:47 przez Jerzy S, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-11-01, 16:19

Kolejna część - projekt rozetek (będzie ich trzy, każda mniejsza od poprzedniej i jednocześnie o innym wzorze) i naniesienie go na płytę.
Rozetkę wymyśliła moja narzeczona za co jestem Jej wdzięczny :)
Oczywiście przy projektowaniu wziąłem pod uwagę moją cierpliwość i zdolności.
Do ich wykonania używam pilników iglaków, nożyków snycerskich, dremela i papieru ściernego.
Załączniki
JSJS9270-2.jpg
JSJS9271-2.jpg
JSJS9272-2.jpg
JSJS9274-2.jpg
JSJS9331-2.jpg
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2943
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-11-02, 22:50

ciekawe ciekawe... czekam na ciąg dalszy ;)
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-11-03, 11:09

Najbardziej pracochłonne są rozetki - pierwszy raz coś takiego robię.
Na dobrą sprawę myślę, że nie licząc brzmienia (i czy w ogóle będzie toto grało) dobrze wybrałem materiały, przynajmniej jesli okaże się to przysłowiową lipą, czegoś się nauczę a o to przede wszystkim tu chodzi :)
Cały czas myślę o użebrowaniu. Pierwotnie chciałem dać tylko belki poprzeczne wzorem lutni, później coś a'la użebrowania w gitarach klasycznych, ale ze względu na niską twardość i dość dużą elastyczność sklejki zdecydowałem się na użebrowanie podobne do tych jakie stosuje się w gitarach akustycznych (oczywiście z pewnymi modyfikacjami).
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-11-27, 14:43

Kolejny etap.
Rzeźbienie mostka - materiał orzech.
Ciężka praca, zwłaszcza że robiłem to w głównej mierze nożem. W prawdzie używałem też miniszlifierki i dłut do drewna oraz papieru ściernego, ale nóż jednak sprawdzał się najlepiej.
Załączniki
JSJS9459-2.jpg
JSJS9460-2.jpg
JSJS9461-2.jpg
JSJS9469-2.jpg
JSJS9462-2.jpg
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-11-27, 14:55

Teraz proszę lutników o zamknięcie oczu :P
Mianowicie będzie kilka zdjęć z użebrowaniem.
Wzorowałem się trochę na gitarze akustycznej, trochę na gitarze barokowej Stradivariego i trochę na wynalazku pewnego producenta o którym było kiedyś na forum - tworzącego "użebrowanie pancerne".
Załączniki
JSJS9464-2.jpg
JSJS9472-2.jpg
JSJS9473-2.jpg
JSJS9475-2.jpg
JSJS9474-2.jpg
JSJS9476-2.jpg
Ostatnio zmieniony 2013-11-27, 15:07 przez Jerzy S, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-11-27, 15:01

Płytę rezonansową postanowiłem ozdobić i jednocześnie nałożyć podstrunnicę z tej samej sklejki co płyta. Obawiam się niskiej wytrzymałości na ścieranie, ale ten instrument nie będzie raczej koncertował, więc dla celów ćwiczebnych uważam, że można zaryzykować :)

Po wstępnym złożeniu wszystkiego nałożyłem jedną strunę (nie mogąc się doczekać brzmienia) i zaobserwowałem taką rzecz. Lutnia nie brzmi głucho, a wręcz szkliście. I teraz mam nadzieję, że w trakcie dalszej pracy wpadnę na pomysł jak dodać jej trochę dołu.
Załączniki
JSJS9477-2.jpg
JSJS9479-2.jpg
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Post autor: Makowy » 2013-11-27, 17:43

Mało dołu, bo zablokowałeś pracę membrany topu wzdłuż.
Spróbuj skrócić, odelżyć, przerobić jakoś wzdłużne żebra, zwłaszcza to środkowe, długie.

Teoretyzuję oczywiście. Naturalnie. :mrgreen:

PS. Projekt mi się bardzo podoba, czekam z zapartym tchem co z tego wyjdzie.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-11-27, 18:11

Bardzo to wszytko ciekawe :-D
Pancerne belki są rzeczywiście pancerne. :-D
Błędem jest również jednakowa grubość całej płyty, ale rozumiem trudno stroić sklejkę :-)
Ożebrowanie powinno usztywniać w części środkowej, przy bokach płyta powinna być cieńsza.
Żeby stworzyć coś w rodzaju membrany głośnika.
Środek jest membraną a cienkie krawędzie zawieszeniem.

Po skończeniu poproszę koniecznie próbki :-D
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ