Hardware > ogólnie

Mosty , klucze , progi , trussrody etc.

Moderator: poco

Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-13, 21:47

Wiem że ma kotwicę i nakrętkę
Wiem że się wygina się go skręca (gdy jest obustronnie zaczepiony) równoważąc tym samym siłę napięcia strun, zapobiega to odkształcaniu gryfu i tworzeniu się "banana"

Wyczytałem że rowek na pręt ma być głęboki i szeroki na 1/4"
Wiem że jest typu double-single action i że będzie miał 460mm długości. (Co wiem z pana postu http:/www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?t=69 ... 970a7980dd oraz sugerując się zdjęciami http://www.gmcbasses.co.uk/GMCBasses/BASS6Diary.htm
i porównując je do wyglądu pręta który zamierzam kupić http://guitarproject.pl/p/119/1529/pret ... nicze.html tylko wydaje mi się że ten jest "obudowany" bądź też izolowany)

Nie wiem gdzie go zaczepić w wypadku gdy head...stfu główka tworzy z gryfem jedną płaszczyznę i nie da się poprowadzić go klasycznie tylko trzeba wyfrezować otwór w dół gryfu. Proszę pana, gdyby to było takie oczywiste dla mnie nie było by żadnego z tych pytań, robię tyle ile jestem w stanie wymyślić jak szukać , czego szukać.

Problem jest taki , LEŻĄ TERMINY LUTNICZE po które MOŻNA BY sięgnąć szukając czegoś , nie ma się do czego odwołać i niestety tutaj elektronika wygląda duuużo lepiej pod względem jakiegoś FAQ czy poradników z zagadnieniami teoretyczno-praktycznymi jak na przykład na dzikie.net, czy też pracować powszechnie dostępną literaturą, schematami itp. No co, wstukam w te google truss rod sposób montażu , wyskoczy mi xyz wyników z czego 99% dotyczy klasycznego przypadku stratocastera albo les paula.
Jak zaczynałem z elektroniką było podobnie ale wszystko dało się szybko znaleźć. Tu tak nie ma, w dziale "Wykonanie i techniki" na temat pręta w tematach o pręcie nie ma nic co by mi mogło pomóc :
Mój błąd?
Zły dział?
Niepoprawne nazwy tematów może?


Skoro tak usilnie nie chce mi pan pomóc (rozumiem powody) to proszę chociaż o podanie jak nazywa się sposób montażu pręta na odwrót :-?

No i tak ja nie chcę i nie mam ochoty nikomu działać na nerwy ale też nie chcę bawić się w kotka i myszkę bo praktycznie od początku czy w tym czy w innym temacie pytam praktycznie o to samo, o nieszczęsny pręt. Inne problemy typu drewno jak widać rozwiązane . Dało się? Dało. Doczytałem, wyciągnąłem wnioski i postawiłem sobie założenie które zamierzam sprawdzić. Ale tu nie mam pola manewru przy debilnym kawałku metalu. Wskazówki , to wszystko... albo terminologia.
Ostatnio zmieniony 2012-01-13, 22:19 przez Macck, łącznie zmieniany 1 raz.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-13, 22:16

Nazywa się tak samo tylko montaż jest na odwrót :-D
Kotwicę mocujesz między 0 a 1 progiem gdzieś po środku.
Pręt z reguły ma średnicę 6 mm i gwintowany jest tylko na końcu. Od strony nakrętki ma podkładkę. Nakretka dla wygody może mieć nawiercane otwory żeby łatwiej było tegulować napięcie pręta, bo od pikupa który jest obok nie włożysz ani imbusa ani śrubokręta.
:mrgreen:
A w ogóle to zabawne to jest :lol:
Pozdrawiam
od strony nakrętki
Obrazek
od strony główki -
liche foto

Ty to jakiś ten... - pedant jesteś chyba nie??? ;-)
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-13, 22:25

Nie , to nie jest zabawne.

TAK! W końcu, Dokładnie o takie zdjęcie mi chodziło! Dziękuję! Widzę teraz że z pręt wypadnie z przyłożenia końcówki która będzie lekko wystawać.
czyli kotwicę sobie wyznaczę raczej bez problemu, w środku gryfu, jeden pręt centymetrów dalej od stopki gryfu.

To zdjęcie chyba dużo mówi, tu jest taki jakby walec z otworami :
Tak to jest rozwiązane w music manie

Obrazek

Obrazek

fotka z prętem :

Obrazek


Właściwie o takie coś jak na poz.2 mi chodzi. Tylko że do tej pory nie znalazłem prętów jak te na zdjęciu
http://www.ebay.com/itm/CHROME-PARKER-T ... 43ac0a27ac

Ebay mnie nie ratuje ...



Nie, nie pecośtam, po prostu lubię jakieś konkrety choćby najprostsze "poszukaj sobie o tym pręcie u użytkownika xxx bo robił coś takiego" - choćby jakiś przebłysk. Rozumiem że temat jest bardzo bardzo rozlegly, ale możecie mi wierzyć że szukam zanim napiszę ale na pałę też frezarką nie pójdę.
Mat-fizy tak mają ... wszystko fajnie ale nie obrażając nikogo takich długich dyskusji z których kwintesencję można by umieść w 2 zdjęciach i 4 zdaniach można się dostatecznie dużo w TV nasłuchać, czy to o krzyżu czy o smoleńsku czy co tam jeszcze ciągnie się od dłuższego czasu.

Kit-kat.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-14, 02:46

Macck. Pręt oferowany przez Guitarproject jest taki jak napisałeś czyli duble single action i nigdzie go nie kotwisz. On po prostu leży sobie w tym rowku i wszystko.Przyciskasz go podstrunnicą i możesz kręcić do woli. Ważnym jest jak go położysz, a zatem zawsze płaskownikiem do góry. Ta izolacja, to taki myk marketingowy i element separujący klej od trussa, gdyż on sam musi się móc swobodnie przemieszczać. Tak na dobra sprawę, to można go włożyć i wyjąć po przyklejeniu podstrunnicy. Oczywiście tą różnicę w odsadzeniu nakrętki regulacyjnej przez płaskownik uzupełniamy przed przyklejeniem podstrunnicy, aby ładnie wyglądało
Można tez najpierw wywiercić otwór o średnicy nakrętki, a potem wyfrezować kanał na pręt i pręt włożyć w kanał najpierw wkładając nakrętkę, a potem wciskając resztę w kanał. Pręt, którego zdjęcia załączyłeś jest typu vintage i konstrukcyjnie ma inna zasadę montażu ze względu na sposób działania. Dlatego musi być kotwiony na końcu i początku, a także musi być ograniczony tą płaską podkładka od strony nakrętki, bo inaczej nie będzie pracował zgodnie z przeznaczeniem. Dodatkowo musi być wstępnie wygięty przez wyprofilowanie kanału lub wklejenie łukowatego elementu-patrz przekrój. W tym z Twojej propozycji rolę wklejki lub frezowania kształtowego pełni ten płaskownik.Tak pierwszy jak i drugi mogą być montowane z nakrętką regulacyjna z dowolnej strony. Pręt taki można samemu wykonać z gotowych elementów handlowych- mowa o vintage.
Na forum nie ma panów, tylko koledzy i to niezależnie od wieku, stąd właściwą formą jest "Ty".
Kolega moderator kombinat zruga mnie za treść postu niekoniecznie związaną z tematem. Truss rody są omawiane w stosownych miejscach działu, bo robi się misz-masz tematyczny. Ewentualnie przeniesiony temat zostanie w inne miejsce hardwaru.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-14, 08:21

W zamian za ofiarowaną pomoc zbiorę końcową wiedzę którą otrzymam i w odpowiednim dziale postaram się np zrobić poradnik instalacji takiego pręta, tak żeby każdy ładnie mógł zobaczyć i nie było więcej takich tematów.

Ok czyli zrobię to tak jak napisałeś
wywiercę otwór , wyfrezuję rowek i wepchnę pręta (a raczej wyfrezuje rowek i nawiercę otwór bo chyba łatwiej dopasować otwór do rowka niż odwrotnie). Zaskoczyłeś mnie że nie trzeba go kotwić, no ale musi się opierać o koniec gryfu raczej bo by wypadł dlatego zrobię to tak :
Obrazek


Pozdrawiam , Maciej
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-14, 09:42

Rysunek dobrze obrazuje metode osadzania duble single action truss roda. Nie wypadnie, bo go klej i nawet minimalne ruch klucza zablokują. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-14, 12:58

Chyba przesadzasz odrobinę, szukam na skróty bo mam sporo innych rzeczy do roboty.

Poradnik? Chodzi mi że to co sam się dowiedziałem zbiorę w jedno miejsce, może jakieś zdjęcia z montażu itp.

_______________________________________________________________________
Nie kłóćmy się jaki ze mnie mat-fiz bo to dotyczyło tego że wszystko co my tu piszemy właściwie można streścić w kilku zdaniach. Na szczęście rozmowa trafiła na właściwy tor, potem postaram się to ułożyć w miarę czytelnie i udokumentować fotkami jak wkładałem pręt tego typu żeby każdy mógł sobie łatwo po tytule znaleźć słowami kluczami jakie pierwsze do głowy przychodzą. To odnośnie tego czasu, właśnie trafiła do mnie płyta główna laptopa którą też pasuje się zająć bo to są pieniądze, ok mam 16 lat ale niestety nie mam tyle czasu co moi koledzy którzy sobie tam po imprezach latają.
_______________________________________________________________________
Stratocastery owszem, podpowiedział mi to także Viceroy na innym forum ale szukając planów strata dobrałem się jedynie do zwykłych stratów a to mnie nie ratuje, istotną rzecz zrozumiałem i teraz już nie mam więcej pytań na razie więc właściwie wrócił bym do pierwotnych pytań czyli hardware.

Jak już ustaliłem
http://www.mayshop.pl/product-pol-1724- ... cznej.html

oraz

http://guitarproject.pl/p/45/1615/moste ... itary.html

wydają mi się sensownymi propozycjami za te pieniążki, aczkolwiek do tej pory używałem gitary z Floyd Rose Edge Lo-Pro który jest mostem rewelacyjnym, ze stałym mostem miałem do czynienia w gibsonie SG ale nie montuje defacto toma w gitarze. Warto dopłacać do tego droższego?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-14, 14:07

Ten tanszy mostek widzialem juz w naprawde dobrych gitarach lutniczych , jest calkiem niezly , cena rowniez rozsadna. Nie ma zadnych przeciwskazan. Ja rowniez go uzywam.
Jeszcze o precie , pamietaj , kanal musi byc na tyle waski , zeby trussrod w nim "nie latal". W razie luzow zablokuj go.
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-14, 15:42

Ok wobec tego ten tańszy. Frez palcowy w zestawie chyba jest taki jak potrzeba , zrobię to chyba tak że założę prowadnicę i po nieobrobionym klocku przejadę Tyko czy potem nie będzie komplikacji przy robieniu gryfu?
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-01-14, 16:31

Czemu miałyby być? Początek tworzenia gryfu to najrozsadniejszy moment na wyfrezowanie kanału na pręt. Oczywiście nieobrobiony to nie znaczy nierówny itd. :-P po prostu bez wykonanego profilu gryfu. Chyba o to Ci chodziło. Tylko uważaj, żeby Ci frezarka nie uciekła mimo prowadnicy. Najlepiej pocwiczyć wczesniej na jakimś kawałku nieużytecznym. Nie wiem czy jesteś doświadczonym użytkownikiem frezarki.
Ostatnio zmieniony 2012-01-14, 16:57 przez michau25, łącznie zmieniany 1 raz.
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-14, 16:53

Nie jestem raczej, choć bawiłem się nią już nieco na jakichś klockach.

Ok zrobię tak. Na razie nie mam więcej pytań, pewnie przyjdą jak już drewno będzie pocięte i pokejone.
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-02-01, 22:08

Ok muszę wrócić do tego obrazka

Obrazek


Ile mm drewna należy zostawić między końcem gryfu a początkiem rowka - 9 mm będzie ok?
Czy może kupić ten pręt wcześniej i przymierzyć ile nakrętki będzie wystawać? Bo tak coś mi świta ale może jest na to jakiś "złoty środek" nie wiem.

Mniejwięcej tyle mam od ostatniego progu do końca gryfu więc może to rozsądne rozwiązanie? O tyle ważny wymiar że teraz już wszystko co rysuję leci prosto na mahoń ..
Zanim kloc trafi pod taśmówkę zamierzam wykonać rowek na pręt.

Dość spory zastój mam bo czekam juz prawie 2 tygodnie na klej z art-renowacji , dziś dzwonię a on jeszcze nie wysłany. Paranoja.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 124
Rejestracja: 2011-09-02, 09:14
Lokalizacja: Wymysłów / Śląskie
Kontakt:

Post autor: Jacek » 2012-02-01, 22:33

Koniecznie kup ten pręt, a najlepiej cały osprzęt, pomierz dokładnie i wtedy frezuj, wierć itp. Pojedziesz 1mm nie w tę stronę, lub za głęboko i będziesz się wściekał, że cała robota na marne. Poza tym pręt to nie jest taki po prostu pręt - nakrętka jest trochę szersza, głębiej trzeba ten kawałek wyfrezować - lepiej to dobrze spasować.
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-02-01, 22:59

Ok. Tak zrobie , cały osprzęt to na razie pręt i mostek. Jak wiosło się uda (wymontuje klucze z jakiegoś badziewia na próbę i może pożyczę pickupy od kolegi) to dostanie klucze schaller m6 2000 które troche kosztują więc nie kupię ich od tak. Tak samo set dimarzio tani nie będzie , to wszystko na koniec.



Ok gadam z gościem posiadającym music mana Petrucci 7 BFR który życzliwie pomierzył mi różne części swojego gryfu, aktualnie piszę aby podał mi jeszcze te które zaznaczyłem grubymi liniami

Obrazek
ODPOWIEDZ