Test (opis) Most Wilkinsona

Mosty , klucze , progi , trussrody etc.

Moderator: poco

Zenek_Spawacz

Test (opis) Most Wilkinsona

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-05-08, 19:46

Obrazek

Caly czas brakuje mi profesjonalnych (lub chociaz tylko dokladnych) opisow elementow uzywanych do budowy instrumentow. Mam na mysli mostki , klucze stroikowe , pickupy , progi , itd itd. Dobrze by bylo miec taka baze danych do dyspozycji.
Forum lutnicze wydaje mi sie jak najbardziej adekwatnym miejscem do takiego przedsiewziecia.
Ostatnio bylo kilka wolnych dni i sprobowalem sklecic opis hardware wlasnie w taki sposob aby byl on przydatny dla kogos kto buduje instrumenty i chce miec pod reka wszystkie potrzebne dane .Chetnie uslysze od Was jak mi sie udalo , czego w opisie brakuje , czy rzecz bedzie pomocna i jak to byc moze mozna zrobic lepiej.
Na pierwszy ogien idzie mostek Wilkinsona.
Uzywalem tego elementu w jazz basie (warmoth) przez kilka lat. brzmienie bylo bardzo "funkowe", metaliczne i pelne a atak byl bardzo szybki , zreszta to wcale nie jest dziwne bo plytka na ktorej sa umieszczone wozki (zaczepy) strun jest z aluminium.

Obrazek

Widzialem ten most rowniez u kilku amerykanskich basistow "funkowych". Taki mostek umiescilem rowniez w basie , ktory zbudowalem dla Antonia z forum WD.

Obrazek

Teraz chce wcisnac takie mostki (tym razem szesciostrunowe) do dwoch instrumentow , ktorych budowa rozpocznie sie jeszcze w tym roku.
Pierwsze zdjecie opisowe pokazuje mozliwosci regulacji. Rozstaw , wysokosc i dlugosc struny sa w pelni kontrolowane i w tej dziedzinie nie widze zadnych mankamentow. Regulacje rozstawu i menzury sa poza tym blokowane.

Obrazek

Mostek pozwala zaczepic struny na dwa rozne sposoby. Tylni zaczep wydaje mi sie nieco za wysoki i przy nizszych ustawieniach struny moze pojawic sie deficyt w docisku struny do wozka (ewentualne brzeczenia). Na zdjeciu widac to dokladnie. Osobiscie nigdy tego wariantu nie stosowalem.

Obrazek


Drugi sposob jest rowniez nie pozbawony malego mankamentu. przy zakladaniu struny , czesto owija sie ja dookola stroika i ulega ona skreceniu. Zalozona na sztyft (widac na zdjeciu) nie moze swobodnie obracac sie w osi wzdluznej.I w takim wypadku nie bedzie brzmiala prawidlowo.

Obrazek

Wedlug informacji na opakowaniu rozstaw otworow na sruby jest taki sam jak w standartowych mostkach fendera wiec w razie zamiany nie ma koniecznosci dodatkowych wiercen. Zdjecie samej plytki bez wozkow ponizej.Jak juz wczesniej wspomnialem jest to aluminium , oksydowane czarno. mostek jest sprzedawany w trzech wersjach , zlota , chromowana i czarna co dotyczy jedynie koloru wozkow , plytka podstawowa jest zawsze taka sama.Na spodzie , zeby ulatwic styk kabla masy z mostem zostawiono miejsce nieoksydowane. Przydatna rzecz...


Obrazek


Przy montowaniu urzadzonka nalezy zwrocic uwage na niesymetryczne polozenie strun na wozkach , koniecznie trzeba to uwzglednic. Widzialem ten mostek juz zle zamontowany. skrajne srubki leza blisko krawedzi wiec jest co zepsuc.
Wymiary:
grubosc plytki - okolo 2.5 mm
szerokosc plytki - okolo 82,5 mm
glebokosc plytki - okolo 63,5 mm
maksymalny (sensowny)rozstaw strun -67,2 mm (4 struny) i 98mm (6 strun)
minimalny rozstaw strun -15 mm
minimalna wyskosc struny - 11mm
maksynalna wys struny - 16,6 mm

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W wypadku posiadania kilku mostow tego typu mozna z czterostrunowgo zrobic pieciostrunowy dodajac jeden wozek a z szesciostrunowego - siedmiostrunowy. Jak to wyglada mozna zobaczyc na zdjeciach...

Obrazek

Obrazek


Po kilku latach uzywania w miejscach gdzie srubki regulujace wyskosc struny stykaja sie z plyka powstaly na czarnej powierzchni nieladne rysy, mi osobiscie one w niczym nie przeszkadzaly ale estetyznie to nie wygladalo.Mosty mozna nabyc u Rockingera w niemczech i cena ich jest naprawde przystepna.
Trudno jest mowic o upodobaniach w zakresie brzmienia ale ja chetnie ten mostek zamontuje w swoim nastepnym instrumencie. Wszystkie braki w opisie urzadzenia chetnie uzupelnie a za uwagi na temat testu bede wdzieczny. Pytajcie i krytykujcie bez ograniczen!
Ostatnio zmieniony 2012-04-27, 04:59 przez Zenek_Spawacz, łącznie zmieniany 1 raz.
scar1192
Posty: 172
Rejestracja: 2010-01-28, 22:04
Lokalizacja: Toru

Post autor: scar1192 » 2011-05-15, 12:39

Nareszcie ktoś sie tym zajął ! Kurde, planując budowe wiosła, natykałem sie na mase hardware ala wilkinson, mings, artec... nawet na zagranicznych forach o nich cicho ... przez co ludzie boją sie je wsadzac do instrumentów ... no moim zdaniem pomysł jest świetny. Chociaz zeby bylo tylko kilka uwag odnosnie jakosci wykonania, czy floyd trzyma stroj, czy przetwornik nie ssie i juz mamy bardzo przydatne dane . Jestem za !
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-07-10, 23:01

Doskonale! Dzięki za taką robotę. Tego brakuje amatorom lutnictwa - opisu tych tańszych zabawek, od których się zaczyna przygodę.

Przy okazji. Godna uwagi jest możliwość dołożenia wózka. Jeśli uda mi się sklecić swoją gitarę i jeśli efekt będzie zadowalający chcę zbudować bas - przy takim mostku można sobie przetestować czy 4 czy 5 strun (zbudować 5tkę a ewentualnie usunąć jedną strunę :-) )
ODPOWIEDZ