Truss rod domowej roboty - czy ma prawo zadziałać?

Mosty , klucze , progi , trussrody etc.

Moderator: poco

maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Truss rod domowej roboty - czy ma prawo zadziałać?

Post autor: maslownica » 2011-04-26, 17:21

Jakiś czas temu postanowiłem zabrać się za budowanie własnego basu. Pierwszą czynnością jaką chcę wykonać jest zrobienie sprawnego truss roda.

Kupiłem:

- ceownik aluminiowy
- pręt gwintowany 6 mm
- dwie nakrętki 6 mm
- śruba imbusowa 6 mm

Po kolei:

- przyciąłem ceownik do 60 cm, pręt do 61,5 cm.
- włożyłem pręt do ceownika
- jeden koniec pręta zablokowałem w ceowniku przy pomocy wkręconej na kleju nakrętki
- na drugi koniec nakręciłem nakrętkę, następnie wkręciłem na kleju krótką (3 mm) śrubę imbusową
- pręt wyskakiwał przy napinaniu, więc zablokowałem jego oba końce brutalnie bijąc aluminium

Teraz pytanie - czy to ma prawo wytrzymać?

http://img689.imageshack.us/i/p2604111817.jpg/
http://img560.imageshack.us/i/p2604111818.jpg/
http://img838.imageshack.us/i/p2604111819.jpg/
http://img580.imageshack.us/i/p260411181801.jpg/

I jeszcze jedna rzecz: jeśli mocno napnę pręt ceownik zaczyna się spiralnie wykrzywiać (oczywiście tylko minimalnie). Czy to normalne dla trussa nieosadzonego w gryfie?

Aha, jeszcze coś: czy ceownik ma całkowicie sztywno siedzieć wewnątrz gryfu? Domyślam się, że nie powinien ruszać się na boki, ale czy ma mieć wolną przestrzeń w pionie?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-04-26, 19:36

To nie będzie prawidłowo działać, jest źle wykonane. Poszukaj na forum, a znajdziesz wszystko co jest niezbędne. Na temat truss rodów napisałem spory post, a na you tubie jest mnóstwo informacji na ten temat łącznie ze sposobem wykonania. Do czego ten trus ma być zastosowany? Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Post autor: maslownica » 2011-04-26, 19:50

To ma być truss do basu czterostrunowego. Spędziłem godziny na przeszukiwaniu internetu, ale nie znalazłem praktycznie żadnych informacji. Odnoszę wrażenie, że to temat tabu wśród lutników. Większość z nich na pytania odpowiada "I tak nie zrozumiesz". W końcu doszedłem do wniosku, że nie pomoże mi ani żywy człowiek, ani internet. Czy posiada ktoś jakąś kompletną instrukcję jak od zera zrobić taki pręt?

A mógłby mi ktoś to wytłumaczyć krok po kroku? Czytałem wszystkie tematy na forum, ale wciąż nie potrafię sobie tego wyobrazić.

Moje założenia co do gryfu są takie:
- jest dosyć gruby i szeroki
- do budowy użyłem klejonego mahoniu, więc jest dosyć sztywny

Jaka najprostsza konstrukcja sprawdzi się w tym przypadku? Jak ją wykonać?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-04-26, 20:17

Dla zobrazowania tematu i zrozumienia zasady działania truss roda polecam you tube i temat w wyszukiwarce pt. Truss Rod. Potem obejżyj tytuły "How a truss rod works"; "Making a guitar truss rod": "Truss rod installation an fingerboard glueup-....Neck team." Po tej lekturze będziesz wiedział o czym jest mowa. Na forum w dziale HARDWARE znajdziesz po polsku wyjaśnione co z czym. Pozdrawiam Ryszard.
via vita curva est
maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Post autor: maslownica » 2011-04-26, 20:33

Naprawdę, ludzie, uwierzcie. Dla was to może się wydawać banalne, ale ja nie mam pojęcia o co tu chodzi. Trudno coś zrozumieć z ekspresowych filmów przy nikłej znajomości angielskiego. Naprawdę, dochodziłem już do dziesiątej i dwudziestej strony w google. Wiem, że na forum są takie tematy, ale nigdzie nie jest wytłumaczone krok po kroku o co chodzi. Z samych zdjęć trudno się czegoś domyślić.

Czy ktoś byłby tak miły i wytłumaczył mi bez linków jak łatwo zrobić truss rod? Jakikolwiek, byle działał.
maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Post autor: maslownica » 2011-04-26, 21:56

Wykonałem go niechlujnie, ponieważ pręt przy pierwszej próbie wystrzelił jak z procy rozwalając zagięcia ceownika na końcu. Musiałem tak zrobić. I tak już nic z tego nie będzie - zrobię nowy. Podkładki to jest to, czego mi potrzeba.

Cały truss trzeba unieruchomić w gryfie przy obu końcach ceownika?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-04-27, 01:21

Nie mogę zrozumieć, coś się tak przypiął do tego ceownika?! Tego typu trusy robi Martin do swoich gitar, a tyle innych konstrukcji można jeszcze wykonać. Zrób trusa na pręcie gwintowanym, czyli tradycyjny i będzie po kłopocie. Na you tube jest pokazane jak Abel krowie na rowie jak wykonać taki truss rod jak Twój i jak powinien wyglądać taki jak Ci proponuję. Prościej i jaśniej się nie da. Tak na marginesie, to nie lepiej jest kupić gotowy lub popytać może ktoś Ci zrobi taki jaki ma być?Pogadaj z kolegami, pokaż im filmy, a skumają o co biega i znajdziecie rozwiązanie. Zawsze tak było, że co go we dwa, to go nie jeden.Pozdrawiam Ryszard.
via vita curva est
maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Post autor: maslownica » 2011-04-27, 20:26

Nie mogę zrozumieć, coś się tak przypiął do tego ceownika?!
Ponieważ jedyna metoda, którą jako tako pojmuję jest oparta na ceowniku.

http://img585.imageshack.us/i/p2704112113.jpg/
http://img847.imageshack.us/i/p2704112114.jpg/
http://img232.imageshack.us/i/p2704112116.jpg/

Nic nie wyskakuje. Te okrągłe podkładki pójdą pod ostrze. Koniec pręta trzeba jeszcze przyspawać do kotwicy.

Czy poza tym wszystko jest wykonane prawidłowo (jeśli coś jest źle to chciałbym wiedzieć co)?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-04-27, 22:46

No dobrze. Teraz zrobiłeś to prawie poprawnie. Teraz musisz wyfrezować kanał na trusa taki, aby ten ceownik wszedł w niego ciasno- śruba musi być na dole a na górze powinno być jeszcze miejsce na wklejenie zaślepki drewnianej o grubości ok 3-4 mm, gdyż ceownik nie powinien stykać się z podstrunnicą. Podkładkę zeszlifuj od góry tak, aby zrównała się z ceownikiem, Na dole śruba nie może mieć za dużo luzu, bo wypadnie z ceownika i będzie po zawodach. Zatem wzajemne położenie pręta i ceownika nie powinno ulegać zmianie w trakcie kręcenia w gryfie. Wyginał się będzie tylko ceownik i tym samym gryf. Teraz musisz pomyśleć o sposobie zablokowania w gryfie nakrętki przeciwnej do śruby imbusowej, żeby spełniała swoją rolę. W wersji oryginalnej rolę tej nakrętki pełni inny rodzaj nakrętki z pazurkami samoblokującymi nakrętkę w ceowniku. U Ciebie będzie pracować układ dwu nakrętek, a zwykle pracuje jedna, no chyba, że zablokowałeś tą ze śrubą imbusową. Zablokuj dobrze ten "imbus" w nakrętce, bo będzie się wykręcał z nakrętki utrudniając możliwość regulacji kluczem imbusowym gdyby trzeba było luzować truss. Istnieje jeszcze jedno niebezpieczeństwo utraty możliwości regulacji w sytuacji, kiedy pręt będzie się tylko wkręcał w tylną nakrętkę , a w momencie luzowania będzie się wykręcała nakrętka przednia. Może przy którejś próbie braknąć gwintu z przodu i będzie konieczność wykręcenia pręta. aby mógł spełniać swoją rolę. Dlatego najlepiej jakby pracowała tylko jedna z nakrętek, a druga była zablokowana z prętem gwintowanym. Jeżeli nie chcesz tego robić i zadecydujesz o pracy obu nakrętek, to pręt gwintowany od strony imbusa natnij poprzecznie pod wkrętak płaski, który pomoże wykręcić go w razie potrzeby. Wybór opcji należy do Ciebie. Teraz do dzieła! i pochwal się postępami:D Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Post autor: felix0 » 2011-04-28, 13:49

Ostatnio zmieniony 2012-01-07, 18:06 przez felix0, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Post autor: maslownica » 2011-04-28, 14:27

Czy przyspawanie pręta do nakrętki, a nakrętki do blaszki blokującej zda egzamin?

Aktualnie mam jeszcze większe zmartwienie, przyszła przesyłka z częściami. Właściwie każdy element jest inny niż się spodziewałem, a stolarz tnący drewno również nie pojechał dokładnie po planie i urąbał trochę główki. Efekt - muszę ekstremalnie ścisnąć klucze by nic nie wystawało. Do tego mostek jest za wąski i będę musiał prawdopodobnie go wymienić.

Najlepsze, że duże różnice względem planu zauważyłem dopiero teraz, w trakcie obróbki.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-04-28, 17:31

Jeżeli obejrzysz proponowane linki do truss roda, to będziesz wszystko wiedział. Co do pytania o spawanie, to w Twojej wersji z prętem powinna być zblokowana nakrętka ta bez śruby imbusowej i zablokowana w gryfie ( na zdjęciach Zenka masz taka nakrętkę kwadratową i ten kwadrat powoduje blokowanie przed obróceniem się w gryfie). Imbus powinien być odcięty od strony gwintu do 5mm od łba , wkręcony i przyspawany do nakrętki. W żadnym wypadku nie spawaj nic do podkładki no i czasem nie wkręć nakrętki do końca gwintu, bo nie będzie regulacji.( W nakrętce , która ma chyba 18 mm długości powinno być5-7 mm luzu na ruch pręta przy ściskaniu trusa). Ona będzie służyć jako blokada od strony główki (chyba?) gdzie będziesz regulował gryf. Zenek podał też "patent" do wstępnego wygięcia trusa ułatwiające rozpoczęcie wyginania ceownika. W tamtym materiale filmowym ceownik styka sie z podstrunnicą, co wg mnie nie jest właściwe, ze względy na to, że podstrunnica powinna być wyginana przez gryf , a nie odwrotnie gdyż tym samym musi być bardzo mocno sklejona z gryfem, stąd moja uwaga o wklejeniu w kanał nad ceownik 3-4 mm listewki, która będzie stanowić jedną całość z gryfem. Nie jest to krytyczne i można nie robić tego, ale może po jakimś czasie podstrunnicę odklejać od gryfu, ale nie musi :D . FelixO podał też inny rodzaj trusa tzw. Duble action, duble way, który nie wymaga kotwienia w gryfie i wygina się w obu kierunkach przy regulacji.
via vita curva est
maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Post autor: maslownica » 2011-04-28, 18:29

Jako że nie mam doświadczenia w klejeniu na pewno wkleję kilka milimetrów drewna między podstrunnicę a ceownik.

Gdzie można kupić taką kwadratową nakrętkę/zakrętkę jakiej użył Zenek? Nie widziałem takiego czegoś w castoramie.
ODPOWIEDZ