siodełko gryfu z regulacją wysokości.

Mosty , klucze , progi , trussrody etc.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

siodełko gryfu z regulacją wysokości.

Post autor: molu » 2017-01-18, 10:50

Zastanawiam się nad siodełkiem do gitary rezofonicznej (tej co teraz strugam). Gitara ma służyć do grania paluchami i techniką slide. Do slide przydała by się wyższa akcja strun. Mogę ją uzyskać zmieniając kąt gryfu lub/i podnosząc wysokość strun na siodełku gryfu. Zmiana kąta gryfu jest mniej zachęcająca jeżeli gitara nie jest wyposażona w regulację śrubką - trzeba wykręcić gryf, itp. Dlatego celuję raczej w siodełko (chociaż nie wykluczam dorobienia śrubki regulacyjnej, tzw tilt, np przy pomocy nakrętki pazurkowej).
Owszem, są nakładki na siodełko, specjalnie pod slajda, ale rozwiązanie z siodełkiem wydaje mi się bardziej eleganckie. No i zawsze to jakieś wyzwanie :)
Znalazłem kilka możliwości.

Mosiężne siodełko ze śrubkami. Niestety każda struna regulowana osobno.

Obrazek

Regulowane siodełko stosowane przez Gibsona. No to już lepsze, ale na zdjęciu wygląda, że zostaje szpara pod siodełkiem..

Obrazek

Regulowane siodełko Warwicka. Są w wersji mosiężnej i tusqu.

Obrazek

Co sądzicie o takich rozwiązaniach? Ja osobiście bym zrobił wersję podnoszoną śrubkami, ale z dodatkowymi podkładkami dystansowymi, które wg mnie zapewnią stabilność, powtarzalność podnoszenia (np o 1mm, 2 mm, w zależności od grubości takiej podkładki), no i być może będą lepiej przenosiły drgania z siodełka niż 2 śrubki (i dodatkowe piny stabilizujące) plus powietrze.

T.
popik10

Re: siodełko gryfu z regulacją wysokości.

Post autor: popik10 » 2017-01-18, 13:01

A co z wybrzmiewaniem??
Jak to wpływa na długość dźwięku??
Ja nie wiem ale chyba bym uśrednił i zrobił na stałe.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: siodełko gryfu z regulacją wysokości.

Post autor: PiotrCh » 2017-01-18, 13:16

Ja też byłbym za znalezieniem właściwej akcji na siodełku testowym i zrobieniem siodełka na stałe. To jest elegancja gdy wszystko działa i niczym nie trzeba kręcić. Kwestia przyjętej filozofii, te rozwiązania są pewnie poprawne i działają.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: siodełko gryfu z regulacją wysokości.

Post autor: popik10 » 2017-01-18, 20:19

Zrugać muszę Kolegę za barłożenie w cudzym wątku :-)
I takim samym stylem odpowiedzieć :-D
Wyjszło Szydło z worka, tudzież inne ekstrementa.
Zgodnie z prawem polskim łódkę przedałem (podatek opłacony).
I trza było pokazać prawdziwą twarz, a że prapradziadek w milicji - to tak mi zostało ;-)
Ale nie zaśmiecajmy wątku Mistrza Mola :-D
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: siodełko gryfu z regulacją wysokości.

Post autor: Jerzy S » 2017-01-18, 22:42

Mam w basie to warwicka, daje radę i nie ma problemu z sustajnem, choć moja wersja (grafit/tusq) po 15 latach się trochę ukruszyła.. lepszy mosiądz, choć myślę, że sporo bym stracił na brzmieniu (oczywiście w moim przypadku)
popik10

Re: siodełko gryfu z regulacją wysokości.

Post autor: popik10 » 2017-01-19, 06:54

A to ciekawe, bo po wszelkich przerwach, łączeniach, tudzież innego rodzaju regulacjach spodziewał bym się słabszej jakości dźwięku. Choć w sumie nie wiemy jak było by ze stałym siodełkiem ;-)
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: siodełko gryfu z regulacją wysokości.

Post autor: molu » 2017-01-19, 11:08

Pytanie - czy spadek jakości jest przez 90% grających zauważalny? Czy można się spodziewać aż takiej degradacji dźwięku? Nie biorę tutaj pod uwagę zmiany materiału siodełka, a wyłącznie podnoszenie. Może trzeba się przekonać samemu.. najwyżej w piach pójdzie kilkadziesiąt zł na tateriał... nie trzeba nic przerabiać by zamocować takie siodełko.

T.
ODPOWIEDZ