[truss rod] Stalowa linka zamiast pręta?

Mosty , klucze , progi , trussrody etc.

Moderator: poco

OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

[truss rod] Stalowa linka zamiast pręta?

Post autor: OlseNN » 2012-01-21, 15:46

Czołem panowie.

Chodzi mi po głowie taki pomysł, by eksperymentalnie w gryfie zamiast typowego truss roda zamontować stalową linkę. Byłaby to linka w koszulce PCV, położona w kanale takim, jak do prętów typu vintage, dodatkowo zalanym parafiną, żeby nie wibrowało to zanadto. Naciąganie linki przy pomocy śruby, tak jak w przypadku prętów.

Po co to? Chodzi o masę - zacząłem też robić coś w rodzaju gitary "cigar box" i pręt w gryfie powodowałoby nurkowanie jak cholera. Linka jednak lżejsza.

Plusy:
-masa
-mniej wybranego drewna
-łatwe zakotwiczenie

Wątpliwości:
-przypuszczam - konieczność wygłuszenia, żeby to nie wpadało w jakiś dziwny rezonans - stąd ten pomysł z parafiną
-wytrzymałość linki... No według danych znalezionych w sieci, powinien być spory zapas przy lince o przekroju 4 mm (a nawet 3 mm!)

Czy ktoś eksperymentował? Rozważał? Google ogólnie milczy, z wyjątkiem jednego człowieka, który tworzył klasycznego cigar boxa i chciał w roli trussa wykorzystać grubą strunę i naprężać ją zwykłym kluczem gitarowym. :) No ale to rzeźba i prowizorka.

Rozumiem, że obecnie masowo wykorzystywane pręty to najlepsze, co przez lata się udało wypracować, ale z drugiej strony, skoro teoretycznie dałoby się zrobić coś, co będzie lżejsze i będzie wymagało mniej frezowania, dlaczego by nie spróbować?

Pozdr., ol.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-21, 15:55

Pomysł mi się podoba :-D
Ale jak wyglądał by kwestia zakotwiczenia i naciągu??
Trzeba by to kończyć i tak stalowymi końcówkami a to już mocno komplikuje sprawę.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-21, 17:48

Marne szanse ;-) , jak by powiedział Francuz. Po pierwsze jak napisał kolega, kotwienie. Na końcu trzeba by było metodą spawania wykonać połączenia z elementami kotwy; po stronie śruby trzeba wykonać kwadratowe lub prostokątne prowadzenie , aby się linka nie kręciła w koło i tym samym nie można by było kręcić nakrętką-potrzebna by była kontra. Jak by się chciał w to bawić , to można , wykorzystując pomysł przedstawiony na fotografii przez Zenka przy okazji mowy o trusach z włókna węglowego. Klocki ustalające tego truss roda można wykonać z aluminium. Schematycznie wykonałem taki poglądowy rysunek bez wymiarów zewnętrznych. Myślę, że szczegółów nie potrzeba wyjaśniać. Kanał łączący oba "klocki może być średnicy linki, a przedni klocek musi mieć spory luz dla dociągania śruby regulacyjnej. Najlepiej zrobić trusa z pręta fi 4 mm i będzie spokój. Pozdrawiam, Ryszard
PS w międzyczasie dorozumiałem jeszcze pomysł z napinaniem linki w sposób podobny jak w rowerze linki hamulcowe
Załączniki
linka truss.xls
(15 KiB) Pobrany 197 razy
via vita curva est
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2012-01-21, 19:08

Dzięki za odzew. :)

Co do kotwienia, nie jest to żadna filozofia wbrew pozorom - dostępne są fantastyczne podłużne zaciski do linek - rozmiar takiego zacisku to mniej więcej 2x1 cm, no i wysokość w zależności od średnicy liny.

Co do schematu (dzięki, Poco), to myślałem bardziej nad drugim rozwiązaniem, o którym wspomniałeś - a więc takim czysto rowerowym. I tu też jest największy problem. Pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to specjalna podkładka - wykonana np. z kawałka aluminiowego ceownika, w której osadzona by była linka.
sczmur
Posty: 115
Rejestracja: 2010-04-23, 16:15

Post autor: sczmur » 2012-01-21, 19:51

Jak dla mnie to nie będzie działało bo cały bajer z prętem polega na tym że on się wygina przy skręcaniu, linka się nie wygina więc ew. mogła by być zamiast pręta tego gwintowanego linka ale ceownik aluminiowy i tak musiałby być. Bez niego dokręcanie linki pogłębiało by tylko krzywiznę.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-21, 20:21

OlseNN. Rozwiązań na pewno jest wiele, a ja uchwyciłem tylko ideę. Strona techniczna pozostaje do rozwiązania użytkownika.
Sczmur, zadaniem pręta w truss rodzie tradycyjnym nie jest wyginanie się, a prostowanie. Stąd naciąganie na krzywiźnie będzie powodować wyginanie. Porównaj działanie truss roda typu vintage. Jedynie w trussrodach duble musi być sztywna konstrukcja, ponieważ jeden z prętów wykonuje pracę za to wykrzywienie stosowanie w Vintage i duble wkładasz w rowek o krawędziach równoległych, a vintage nie. Rozkmiń to na spokojnie, to mechanika. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 124
Rejestracja: 2011-09-02, 09:14
Lokalizacja: Wymysłów / Śląskie
Kontakt:

Post autor: Jacek » 2012-01-21, 23:07

Sposób kotwienia linki można by zastosować taki, jaki funkcjonuje z powodzeniem w windach: dwa kołki (szpule). Ze strony nieregulowanej stały kołek z nawiniętymi kilkoma zwojami, a z drugiej rzeczywiście coś w rodzaju klucza gitarowego do regulacji - też nawiniętymi kilkoma zwojami. Te kilka zwojów, które nigdy nie będą rozwinięte powoduje, że unika się momentu szarpnięcia i możliwości zerwania linki.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-21, 23:52

Jacek, Za dużo miejsca to zajmie. Rachunek zysków i strat. :mrgreen: Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2012-01-22, 11:46

Ha! Dzięki bardzo za zainteresowanie. Cieszę się, że jak na razie nikt właściwie nie podał żadnego powodu, dla którego cała taka zabawa byłaby zupełnie bezcelowa. Być może więc, warto próbować.

@Szmur - gwoli ścisłości, linka nie będzie się obracać. Będzie zakotwiczona z dwóch stron, przy czym z jednej strony "na sztywno", a z drugiej kotwica będzie przesuwała się na gwincie.

@Jacek - bardzo dobry pomysł z tą szpulą, tylko że Poco ma niestety rację - to by musiałoby być naprawdę miniaturowe, żeby miało jakąś wyższość nad zwykłym prętem.

W tym tygodniu kupię taki zacisk, który wykorzystam jako stałe zakotwiczenie i wrzucę fotę. Na dniach będę kleił gryf i będzie trzeba się zdecydować, czy uderzać w eksperyment, czy zamontować normalny pręt.
sczmur
Posty: 115
Rejestracja: 2010-04-23, 16:15

Post autor: sczmur » 2012-01-22, 22:09

Hmm... Chyba mnie nie zrozumiałeś. Chodziło mi o to że jeśli struny wygną gryf i ty chcąc wyprostować go skrócisz linkę, gryf wygnie się jeszcze bardziej. A jeśli poluzujesz to prawdopodobnie linka będzie luźna i nic więcej. W pręcie zaś jeśli skracasz jego długość ceownik wygina się przeciwnie niż gryf i gryf się prostuje. Jeśli mówię źle to popraw mnie.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-22, 22:27

Szczmur ... Tak nie bedzie bo linka bedzie miala ta sama funkcje jak pret "Vintage" , bedzie wiec prostowac gryf. To powinno zadzialac , ale oprocz tego , ze sie wybierze mniej drewna z szyjki nie widze plusow...
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2012-01-22, 22:32

@Szmur: linka powinna być poprowadzona w takim kanale, w jakim są umieszczane pręty typu vintage. Czyli przy siodełku i w okolicach stopy blisko podstrunnicy, a koło środka gryfu na tyle daleko od niej, na ile się da. Wtedy siła naciągu linki powinna równoważyć siłę naciągu strun. To, o czym piszesz, stałoby się, gdyby linka była umieszczona równolegle do podstrunnicy, tuż pod nią.

ed. O, Zenek mnie uprzedził.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-22, 22:39

Szczmur, pooglądaj jeszcze raz rysunki i zdjęcia z prętami vintage, albowiem z Twojego postu wynika, że nie do końca rozkminiłeś działanie truss rodów. Piszesz o prętach stosowanych w Matrinach -pręt w ceowniku aluminiowym, a odnosisz to do naciąganej linki, nic bardziej mylnego. Jedno nie ma nic wspólnego z drugim poza nazwą. W ostatnim poście OlseNN oględnie wytłumaczył gdzie popełniasz błąd rozumowania. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ