Gdzie kupić materiał na zaciski?

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Gdzie kupić materiał na zaciski?

Post autor: SebastianL » 2020-12-07, 23:31

Planuję wykonać kilka lub kilkanaście ścisków o długim wysięgu typu jak na załączonym rysunku.
Kupno płaskownika aluminiowego to pestka, problem ma jednak z drewnem.
zacisk.jpg
Te zaciski nie są z reguły mocno obciążane podczas pracy, jednak z uwagi na to, że zasada ich działania oparta jest na wyginaniu drewna, to chciałbym skorzystać z jakiegokolwiek drewna liściastego, a nie iglastego. No i tutaj zaczynają się schody, bo typowe działy drewniane w marketach budowlanych zdominowane są przez wyroby z sosny (nie licząc płyt mdf, sklejek itp.).

Może wiecie gdzie da się kupić drewno nadające się do tego typu konstrukcji? Ostatecznie kupię kilka progów do drzwi i z tego materiału to wytnę, jeśli nie znajdę nic innego. W internecie jest albo bardzo tania sosna, albo drewno ozdobne, które jest zdecydowanie za drogie by wykonać z niego serię zacisków.

Co do formy, to myślę nad tym, by zaciski te wykonać z listew o grubości 5 lub 6 mm, zamiast z litego drewna. W ten sposób chciałbym zaoszczędzić sobie frezowania otworu na krzywkę (na rysunku poniżej celowo krzywkę pomyliłem, ale będziecie wiedzieć o co chodzi).
laminat.png
popik10

Re: Gdzie kupić materiał na zaciski?

Post autor: popik10 » 2020-12-08, 05:21

Możesz to zrobić nawet ze sklejki
Kluczowe są i tak te dwa piny na których blokuje się górna szczęka.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Gdzie kupić materiał na zaciski?

Post autor: poco » 2020-12-08, 10:39

Ile tego drewna potrzebujesz, na ile ścisków? Nie wiem, czy opłaca się ciąć , a potem kleić listewki, skoro , jak napisał popik10 kluczowe są te stalowe kołki - jako materiał wykorzystaj hartowane gwoździe do betonu lub kołki rozprężne ( przykładowo https://lema-wozki.pl/ac-kolek-rozprezn ... 35-mm.html ). Kanał na mimośród, jak i na "żelazo" spokojnie natniesz pilarką wg posiadanego żelaza i mimośrodu, zamiast frezarką. Drewno można szukać u tych, którzy handlują opałem - potniesz, dosuszysz przy grzejniku. Najlepszy był by tu grab, ale spokojnie może być jesion, akacja, dąb, buk, jawor, brzoza. Rozejrzyj się wśród stolarzy robiących schody, bo u nich takie klocki, to często odpad na opał. Ja twarde kawałki drewna pozyskuję ze starych poziomic murarskich zakupionych za bezcen na targowisku - towar z "importu" z zachodu, a jest to najczęściej tek. Ja mam drewno na takie zabawki, ale pewnie koszty przesyłki będą większe niż jego wartość. W razie coś, to napisz na priv , może coś wspólnie wymyślimy. Poważnejszym problemem może być odpowiednia stal, bo zwykły płaskownik, to najczęściej taka glina. Mieszkasz wprawdzie w regionie, gdzie ze stalą nie powinno być problemu, bo u mnie, to bryndza.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Gdzie kupić materiał na zaciski?

Post autor: SebastianL » 2021-02-19, 08:56

Ostatecznie nie musiałem kupować żadnego materiału, bo przypadkiem schomikowane w domu znalazło się trochę buka i klonu z rozebranej kanapy. Z tego pierwszego postanowiłem zrobić zaciski. W sumie 16 sztuk o różnej długości. Na więcej nie starczyło, ale gdybym potrzebował to sobie materiał skombinuję. Zacisków potrzebuję aż tyle, ponieważ planuję za ich pomocą przyklejać żebra do płyt. Metoda ta zastąpi u mnie tyczki. Przekonam się jak mi bardziej pasuje.

Poniżej zdjęcia pierwszej gotowej, wciąż prototypowej sztuki. Pozostałe są prawie gotowe, tylko muszę łącznik, trzpienie i krzywki zamontować. Pierwsza sztuka była poligonem doświadczalnym, stąd trzpieni i otworów jest więcej niż potrzeba. Do produkcji użyłem również różnych odpadków, jak na przykład posklejane wafle na rozety, które przeznaczyłem jesienią na straty.

Z tej sztuki jeszcze tylko usunę wyciek kleju i tak zostawię. Działa.
zacisk (1).JPG
zacisk (2).JPG
zacisk (3).JPG
zacisk (4).JPG
zacisk (5).JPG
zacisk (6).JPG
popik10

Re: Gdzie kupić materiał na zaciski?

Post autor: popik10 » 2021-02-19, 09:19

Płaskownik to chyba nie alu?
I dobrze bo aluminium jest miękkie i mogło by się poddawać na kołkach.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Gdzie kupić materiał na zaciski?

Post autor: SebastianL » 2021-02-19, 09:43

Płaskownik jest stalowy, trzpienie mosiężne. Zacisk jest o wiele lżejszy niż się spodziwałem, więc zostanę póki co przy stali. Myślałem o użyciu drewnianej listwy, żeby obniżyć masę, lecz nie jest to w moich zastosowaniach konieczne, tak samo jak zwiększenie mocy.


W kolejnych egzemplarzach oś obrotu krzywki w ramie cofnę nieco do tyłu, jak pierwotny otwór. Obecnie siła docisku jest na krawędzi okładki bliskiej końca ścisku, zamiast na środku.
oś.png
oś.png (9.9 KiB) Przejrzano 3056 razy
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Gdzie kupić materiał na zaciski?

Post autor: poco » 2021-02-21, 05:26

Na trzpienie użyj najlepiej tulejek rozprężnych stalowych https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produk ... uerth-3111. Ostatecznie mogą być gwoździe stalowe. Dlaczego tuleja? a no dlatego, że zawsze będzie ciasno siedzieć w otworze, łatwo ją wymienić, Co do metody dokładania listwy sprężynującej w ten sposób , jak proponujesz, to nie jest to dobre rozwiązanie. Ta listwa zawsze będzie odrywana od podłoża, a zablokowana nitem , klamrą itp., pęknie w tym miejscu. Dlatego producenci np. Bessey https://profitechnik.pl/bessey/scisk-za ... y-hkl.html nacinają drewno w masie i wiercą otwór zabezpieczający przed pękaniem drewna. Ale zrobisz tak , jak Ci będzie wygodniej.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ