U- ściski dla forumowiczów

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

popik10

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: popik10 » 2019-10-03, 06:19

Jak waży za dużo szkoda obciążać płytę. Ja mam ścisk alu typu c z dociskiem trzypunktowym. Bardzo łatwo to ustawić i docisnąć.

Coś takiego kiedyś zrobiłem, bardzo dobry patent.
viewtopic.php?f=27&t=2801&p=26686&hilit ... isk#p26686

Było to robione dość dawno, teraz do akustyków też zrobię podobny bo bardzo dobrze się sprawdził.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: Waldzither9 » 2019-10-05, 19:00

Bardzo fajne U-ściski, mnie tylko dręczy pytanie czym jest nawiercany ten stalowy płaskownik?
Normalne wiertło do metalu, dodatek oleju i małe obroty?
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Mirek Sadowski
Posty: 200
Rejestracja: 2019-08-05, 13:51
Lokalizacja: Brzeg

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: Mirek Sadowski » 2019-10-05, 22:16

Do pierwszych ścisków kupiłem zupełnie niepotrzebnie płaskownik ze stali nierdzewnej (na ostatnim zdjęciu najwyżej) i miałem problem, na pierwszym otworze spaliłem trzy ganz neue wiertła z Chin. Na szczęście znalazłem stare zardzewiałe wiertło po ojcu i bez problemu skończyłem robotę. Płaskownik ze zwykłej stali bez problemu przewiercisz nawet marketowym wiertłem jeśli nie będzie miało ujemnych kątów :).Oczywiście płyn do wiercenia mile widziany, ale nie obowiązkowy, jeśli nie doprowadzisz do wiertło do czerwoności :)
Przy okazji moje doświadczenia z chińskimi tanimi wiertłami niech będą ostrzeżeniem dla potomnych. Nadeje się co 5 i to do drewna najwyżej, bo krzywe i miękkie. Są i chińskie dobre ale w cenie podobnej do naszych.
pozdrawiam Mirek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: poco » 2019-10-06, 08:23

Kupujcie wiertła kobaltowe, a nie będzie problemu. Są dosyć drogie, ale opłaca się. Olej,każdy dostępny maszynowy bądź silnikowy -jadalnego nie testowałem!- do wiercenia mile widziany, nie woda, czy inne płyny (emulsja chłodząca, takie białe mleko, jest szkodliwa dla zdrowia, a głównie kości). Olej ułatwia także cięcie twardych metali np. blachy transformatorowe piłką do metalu -tylko wolno i równo :-D .
Co do wiercenia stali nierdzewnej, to powiem, że jest to wredny materiał! Niby miękki, ale bardzo ciągliwy i tutaj raczej obroty małe. Zresztą , ja generalnie stosuję do wszystkich metali obroty na poziomie 500-850. Wysokie, to tylko do drewna. Dodam jeszcze, że staram się wiercić stopniując średnice. Nigdy na gotowo - wyjątek, to żeliwo i drewno. ;-)
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Mirek Sadowski
Posty: 200
Rejestracja: 2019-08-05, 13:51
Lokalizacja: Brzeg

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: Mirek Sadowski » 2019-10-06, 09:36

Właśnie te tanie chińskie mają robić za kobaltowe, a właściwie mają wyglądać na kobaltowe - mają żółty nalot i to jdyne podobieństwo z kobaltowymi :).
Stopniowanie jest ok , ale dla otworu 3mm gdy się ma jedno wiertło , które jako jedyne nawiązało walkę nie wchodzi w grę :)
pozdrawiam Mirek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: poco » 2019-10-06, 12:49

Tu się mylisz w opisie, albowiem kobaltowe nie są żółte ( https://allegro.pl/oferta/dewalt-dt5419 ... 1LEALw_wcB) . Te żółte, to właśnie takie lisy farbowane z napisem lub przypiętą łatką, są podobno tytanowe, ale to jest badziew. Tak wyglądają https://allegro.pl/oferta/wiertla-do-me ... rlEALw_wcB
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Mirek Sadowski
Posty: 200
Rejestracja: 2019-08-05, 13:51
Lokalizacja: Brzeg

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: Mirek Sadowski » 2019-10-06, 14:41

Załączniki
Bez nazwy.png
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: Waldzither9 » 2019-10-06, 17:13

Dzięki za bardzo praktyczne informacje. Mam niezłą kolekcję połamanych wierteł do metalu które kupowałem za poradą sprzedających, nie sprawdziło się żadne. Fakt że mam węża w kieszeni, ale bez przesady, nie jest wielki ;-).
Ponad miesiąc temu byłem na giełdzie samochodowej przy której zwyczajowo sprzedawane są "hardware'y" z kraju i zagranicy (Ukrainy) przy stoisku wielu oglądających, jeden z klientów zapytał o wiertła z węglików spiekanych, a gdy sprzedawca mu podał zestaw wierteł, to klient zaczął się śmiać i zapytał co to jest, po czym dodał że jako wykładowca z wyższej uczelni technicznej wie jak one wyglądają i ile ważą, co powinien czuć w dłoni i że sprzedawca "leci w qlki". Oglądałem potem te wiertła i powiem że łatwo kogoś okiwać kto nie ma w dłoni wagi a i na kolorach średnio operuje. W zeszłym wieku znajomy mechanik dorabiał mi część samochodową i odwierty robił mu uczeń wiertarką w statywie z napędem na rękę , bo podobno wolne obroty są skuteczniejsze. Może i uczeń się lekko pocił, ale szło mu sprawnie. Moje próby po latach powtórzenia podobnych wierceń były okupione potem i mnóstwem przekleństw oraz połamanych wierteł. Nad drewnem panuję nad mosiądzem zdarza się panować, ale stal , a szczególnie INOX, to mordęga, a to z powodu wierteł, mam nadzieję teraz to zmienić dzięki Waszym poradom.
Pozdrawiam Andrzej
popik10

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: popik10 » 2019-10-06, 18:48

A nie można użyć płaskownika aluminiowego?
Awatar użytkownika
Mirek Sadowski
Posty: 200
Rejestracja: 2019-08-05, 13:51
Lokalizacja: Brzeg

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: Mirek Sadowski » 2019-10-06, 20:15

Prawdopodobnie szybko porobily by się w nim wgłębienia od nacisku tych rurek 3mm.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: Waldzither9 » 2019-10-24, 07:53

Przykład zastosowania U-ścisków przez Lutnika
https://www.specimenproducts.com/repair ... -mandolin/
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Mirek Sadowski
Posty: 200
Rejestracja: 2019-08-05, 13:51
Lokalizacja: Brzeg

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: Mirek Sadowski » 2019-10-24, 08:00

Tylko skąd wziąć taki sweterek Versace ?
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: U- ściski dla forumowiczów

Post autor: Waldzither9 » 2019-10-24, 18:19

No to wyszło ukryte lokowanie produktu z metką na literę "H" :-) . Sam używam koszulek spod pralki, tzn do prania, kostny w praniu łatwo schodzi.
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ