DIY końcówka do szlifowania papierem, do miniszlifierki

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

DIY końcówka do szlifowania papierem, do miniszlifierki

Post autor: Tanto » 2019-09-27, 09:18

Już od dawna irytował mnie brak sensownej możliwości zamontowania krążków papieru ściernego i szlifowania na 'płasko', owszem w zestawach bywają dodawane krążki papieru, ale praca nimi nie spełniała moich oczekiwań. Po różnych próbach, testach i rozczarowaniach, powstało coś takiego.
IMG_9739.jpg
IMG_9738.jpg
Średnica ok. 35 mm, tarcza wycięta z plastiku w którym była karta sim, przypuszczam że stara karta kredytowa też się sprawdzi, otwór na środku powinien mieć średnicę łba śruby. Krążek do którego mocowany jest trzpień to kawałek blaszki o grubości ok. 2 mm z otworem o średnicy takiej śruba. Na początku robiłem też z tworzywa sztucznego ale za szybko się rozlatuje. Całość w tym przypadku sklejona klejem do 'spawania na zimno'. Biorąc pod uwagę obroty itd. powinno się kleić czymś solidnym. Rzep jest przyklejony taśmą dwustronną.
Idealnie (chyba) by było gdyby duża tarcza była elastyczna na końcówkach jednak na chwilę obecną nie mam pomysłu jak to zrobić na tak małym narzędziu. Tak jak jest teraz trzeba bardzo uważać żeby nie porobić nierówności w szlifowanym materiale, niestety przez chwilę dociśnie się za mocno i jest problem :-(

Nie wiem czy ten patent sprawdzi się w zastosowaniach lutniczych, ale może komuś przyda się takie rozwiązanie, mi uratowało cztery litery przy zdzieraniu starej farby z okien i drzwi, gdyby nie szlifierka to pewnie do dziś bym się z tym grzebał ;-)
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: DIY końcówka do szlifowania papierem, do miniszlifierki

Post autor: Waldzither9 » 2019-09-28, 19:52

Do zdejmowania farby najczęściej pomaga opalarka. Takie jak twoje ustrojstwo jest uniwersalne i daje średni poziom precyzji, są dedykowane końcówki, ale niedokładne są szybkie, a dokładne powolne, coś za coś.
Ja cały czas szukam końcówki do frezowania rowków/slotów w 2mm łebkach/śrubach z INOXa o grubości szczeliny 0,5mm , czyli wąskiej tarczki o małym fi.
Są takie w Anglii dokładnie takie jak szukam, ale może w kraju gdzieś są podobne?
https://crtoolsuk.com/cutting-tools-she ... ting-saws/ to te angielskie T- SCREW SLOTTING SAWS HSS to BS
u nas widziałem tylko takie https://alco.com.pl/frez-tarczowo-pilow ... d1289.html ale nie jestem ich pewien.
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ