Klocki radiusowe

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Klocki radiusowe

Post autor: Witek » 2016-04-20, 06:17

A gdyby zrobić klocki radiusowe z kartonu usztywnionym klejem z wodą? Wyjdzie jak kamień, a bardzo proste do wykonania Co o tym uważacie?

Pozdrawiam
Witek

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Klocki radiusowe

Post autor: poco » 2016-04-20, 06:37

Kolego. Prosta, to jest konstrukcja cepa. ;-)
Przedstaw swój pomysł w strawnej i zrozumiałej formie, bo hasło, to tylko hasło i nic za sobą nie niesie.
Drugie primo, to gdyby było proste, a przede wszystkim użytkowo właściwe, to dawno by ktoś na to wpadł.
Trzecie primo, to kawałek drewna w pracowni zawsze się znajdzie, a papier już niekoniecznie - pomijam pozostałe aspekty.
Zważ, że jeszcze prostsze jest wykonanie na wtryskarce, z tworzywa sztucznego, a jednak się nie robi - chociaż może?
Jakieś względy przemawiają za takim, a nie innym klockiem radiusowym, czyli drewnianym lub aluminiowym.
Ale każdy ma prawo do własnej koncepcji.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Re: Klocki radiusowe

Post autor: Witek » 2016-04-20, 15:04

Racja. Jak tylko będę miał chwilkę czasu, to spróbuję c: I okażę efekty i sposób pozyskania. Okazało by się to dużo tańsze niż klocek za 90 złotych a jeszcze prostsze w wykonaniu. Same plusy
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Klocki radiusowe

Post autor: poco » 2016-04-20, 22:53

Poszukaj na forum, a znajdziesz wszystko o klockach radiusowych i to bez wydawania pieniędzy.
http://www.stewmac.com/Luthier_Tools/To ... locks.html to oferta stewmaca dla porównania z cenami np. z guitar project http://guitarproject.pl/p/129/8386/blok ... ictwo.html. - podwójny. Inna opcja http://www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R40 ... k&_sacat=0
Wybór jest i zależy od zasobności kieszeni.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Klocki radiusowe

Post autor: Piniu » 2016-04-21, 22:55

Poszukaj tematu o jig-u do radiusów. Ja juz dawno olalem klocki.

Wysłane z Tapatalk.
Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Re: Klocki radiusowe

Post autor: Witek » 2016-04-21, 23:34

Znalazłem Tylko, że nie mam frezarki... Mam Dremla i całą masę narzędzi, a frezarka nie była mi do tej pory potrzebna. Można spróbować jakoś dremla podpiąć. Albo taśmówke, tylko wtedy pytanie; czy drewno się nie przypali, albo zbytnio nie nagrzeje? Mam pomysł jak to zrobić na taśmówce. W wolnej chwili to rozrysuję
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Klocki radiusowe

Post autor: Victor » 2016-04-21, 23:36

Witek pisze:A gdyby zrobić klocki radiusowe z kartonu usztywnionym klejem z wodą? Wyjdzie jak kamień, a bardzo proste do wykonania
Nie specjalnie to rozumiem. Nigdy nie robiłem takiego "myku" z kartonem, ale wyobrażam sobie, że łuk nadajemy po usztywnieniu kartonu. Czyli przygotowujemy karton i go frezujemy (?) lub wycinamy kawałek klockam i go frezujemy... ja bym wybrał to drugie.
Tak poza tym to Piniu ma rację, jig jest najlepszym rozwiązaniem.
Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Re: Klocki radiusowe

Post autor: Witek » 2016-04-21, 23:48

Usztywnienie kartonu jest z dziedziny modelarskiej Zacząłem prototyp robić, ale chciałem bardziej profesjonalnie podejść do rzeczy c: Roztwór wodny wikolu da nam taki efekt. Jak zrobię część bloczku, to podeślę. Robienie w kartonie ma być uniknięciem zakupienia frezarki. Nikt nie docenia tego materiału. Najpierw wycinamy, sklejamy i delikatne namaczamy wodnym roztworem wikolu.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Klocki radiusowe

Post autor: poco » 2016-04-22, 07:12

Witek. Coś zaczynasz tworzyć i wymyślać proch.
Nie wiem jakim cudem wikol będzie twardy jak skała ( to jest klej na bazie polwinylów i ma inne zadanie niż być twardym jak skała), ale to Twoje zdanie - gdyby to był kostny, to i owszem, zgoda.
Kształt krzywizny musi skądś pochodzić, czyli musisz mieć "kopyto" do formowania na nim papieru lub obrabiać skrawaniem, a tu już papier taki spolegliwy nie będzie, no i narzędzia skrawające będą w użyciu.
Ale. Jak masz dużo wolnego czasu, to czemu nie masz się przekonać o zbędnym jego roztrwonieniu ?
Kupna frezarki nie unikniesz, jeżeli chcesz poważnie zająć się sprawną obróbka drewna. Co nie oznacza, że ręcznymi narzędziami tego się nie da zrobić, co frezarką.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Klocki radiusowe

Post autor: Piniu » 2016-04-22, 07:13

Witek pisze:Robienie w kartonie ma być uniknięciem zakupienia frezarki.
Jak chcesz robić gitary to frezarka jest nieodzownym narzędziem, jak nie chcesz kupować frezarki to rób całe gitary z kartonu - po co się ograniczać do klocków :) :) :)
ODPOWIEDZ