Przymiary...przymiary...

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Przymiary...przymiary...

Post autor: Piniu » 2015-06-22, 07:23

Hej ;) Długo za mną chodziły te przymiary, szukałem, kminiłem, aż... zebrałem się w sobie i zrobiłem sam :) Projekt w Corelu, resztę opanował kolega na swoich drukarkach i laserach :)
Jak ktoś bawi się w serwis to te zabawki są nieodzowne :)
Zapodaję temat gdyż jest możliwość zrobienia większej ilości. Ceny na razie nie zapodaje, gdyż nie wiem czy będą chętni i ilu :)
Załączniki
przymiary1.jpg
przymiary2.jpg
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Przymiary...przymiary...

Post autor: Jerzy S » 2015-06-22, 10:26

Ja jestem zainteresowany :)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Przymiary...przymiary...

Post autor: poco » 2015-06-22, 11:08

Piniu. Z jakiego materiału są zrobione te wzorniki, bo jeżeli z poliwęglanu, to mogą okazać się za kruche i za wiotkie./ przy podnoszeniu w górę końce będą opadały w dół i mogą fałszować pomiary/
Tak, to pomysł bardzo dobry i myślę, że będą chętni.
Też rozważałem zlecić wykonanie takich wzorników z blachy mosiężnej 0,5-0,8, ale póki co, to się wstrzymałem, bo rozważam także wykonanie dla siebie metodą domową za pomocą gięcia płaskownika 1-1,5 mm / Al, Mo, stal/ na wzorniku drewnianym - frezarka GW jako cyrkiel, a uchwyt byłby jeden do wszystkich.
Jeżeli jednak Wasz pomysł okaże się skuteczny i trwały, to jednak skuszę się na niego. :-D
Przedpłaty lub zgłoszenia, to gdzie? :-D Żeby się durna skarbówka nie przyczepiła do tych groszy i zamiast pomocy , kłopoty.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Przymiary...przymiary...

Post autor: Piniu » 2015-06-22, 18:05

Jakie podnoszenie? O czym ty piszesz Rysiu? To są przymiary do przykładania od spodu strun i sprawdzania i regulacji ich radiusa na mostku. Tu się nic nie podnosi na siłę tylko przykłada i sprawdza :)

Jest jeszcze inna sprawa, a mianowicie wszystkie dostępne przymiary w necie są szerokości 60mm co jest trochę dziwne, bo przy 7 i 8 - kach są za krótkie. Ja zaprojektowałem 8cm,zeby starczyło na rózne gitary.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Przymiary...przymiary...

Post autor: poco » 2015-06-23, 07:40

Chciałem dobrze, a wyszło jak zwykle. :-D
W tym, co napisałem chciałem zawrzeć to, że regulując promień odruchowo ciągnie się w górę, aby zobaczyć ile jeszcze w górę-w dół, a tworzywo ma to do siebie, że nie lubi takiego obchodzenia się, zwłaszcza, że jest to cienki element.
Głównie temat dla mnie wydaje się ważny, bo tę operacje wykonujemy najczęściej przy mostku, gdzie struny się nie poddają, a ja mam ciężką rękę i na bank złamię przymiar. Nie poradzę nic na tę przypadłość i zdarza się, że płacę frycowe. :oops:
Dobra. Godajcie kamrat do rynki, bo jak nie to puloka wom urwia i wyciepia na chasiok. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Przymiary...przymiary...

Post autor: Piniu » 2015-06-23, 09:55

Zrobimy z grubszej plexi i się zobaczy. Może jeszcze jakieś pomysły na laser?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Przymiary...przymiary...

Post autor: poco » 2015-06-23, 15:54

Pomysły? Leżą i czekają. Ot chociażby szablony pod kieszenie i osprzęt gitar, szablony wnęk i pokryw otworów pod elektronikę, wzorniki do nacinania progów - listwy z nacięciami wg określonej menzury, wzornik pod klucze różnych modeli gitar, markery z abalonu, macicy perłowej, drewna lub innego tworzywa typowe lub wg własnego wzoru twórcy. Wystarczy dodatkowo podpatrzeć u Stewmaca. Możliwości mnóstwo.
Nie wiem jaką jakość powierzchni daje laser na krawędziach, to i stąd tylko takie mam "pomysła".
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ