Piłki taśmowe

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Piłki taśmowe

Post autor: palisander » 2012-10-29, 10:20

Witam.

Jak w temacie , który dotyczy taśm tnących do małych pił taśmowych.
Wielu z Was posiada pewnie piły taśmowe zakupione w marketach. Wcale nie trzeba się tego wstydzić bo to urządzenie bardzo poręczne i wręcz niezbędne do wielu prac na cienkim materiale. Ja swoją piłę ,,marketową " nabyłem dawno temu w Makro całkiem przypadkowo. Byłem tam na zakupach i zauważyłem ,ze stoi tam piła ,,Fireline" z opisem jako uszkodzona i przeceniona na 100 zł brutto. Obejrzałem ją dokładnie i stwierdziłem, że chyba spadła tylko taśma tnąca z kół prowadzących. Poszedłem więc do ,,opiekuna " tego działu i zacząłem pytać. Stwierdził, że w takim stanie przyszła i że on nie ma czasu ani kompetencji żeby się tym zajmować. Taka przyszła od producenta więc przecenili za jago zgodą maksymalnie.
Co było robić...? Kupiłem. Okazało się , że moje przypuszczenia były trafne. Spadła tylko taśma. Reszta była ok. Do rzeczy jednak.

Piłki takie choć nie są maszynami z wysokiej półki chodzą latami całkiem porawnie ... zwłaszcza przy lżejszych cięciach i niezbyt grubych materiałach. Piętą achillesową są w nich taśmy tnące. Te marketowe z reguły długości 1425 mm nie nadają się nawet jako taśmy do pakowania. Są cienkie, rozgięcie zębów nieregularne , szybko się tępią i rozkalibrowują, jeszcze szybciej pękają i niestety podczas wykonywanie cięć ,,błądzą' na boki w rezultacie czego płaszczyzna cięcia jest nie dokładna. No i nie są wcale tanie...

Wszystkim , którzy posiadają takie piły w swoich ,,samotniach " proponuję od razu wymianę taśmy tnącej na tańszą i dobrą. Zapewniam , że przy odpowiednim wyregulowaniu po założeniu takiej piłki taśmowej praca będzie o niebo przyjemniejsza, mniej stresująca i duuużo dokładniejsza. Link podany niżej to namiar do sklepu gdzie ja się zaopatruję i zakładam piłki do swojej marketówki o szerokości od 6mm do 10 mm . Ceny są bardzo przystępne, a piła przy wycinaniu obrysu płyt, stóp gryfów itp. od lat pracuje bez zarzutu. trzeba ją tyko odpowiednio wyregulować.

http://allegro.pl/pila-tasmowa-stolarsk ... 24684.html


Podrawiam.
podstawa to dokładność
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2012-10-29, 14:06

Jaką to ma moc, przejdzie przez mahoń 52mm?
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-10-29, 14:11

Przy powolnym posuwie i bez pośpiechu wycinam stopy gryfów na wysokość cięcia 83 mm. w drewnie mahoniowym lub klonowym. Ktoś zapyta jeszcze jedną rzecz... hahahaha... jak ten głupek tnie 83 mm na piłce która ma wysokość cięcia 75 mm...? Ano tak , że zaraz po zakupie w cholerę odkręciłem blaszaną osłonę od zespołu prowadnicy górnej i prześwit jaki jest teraz to 10 cm.
podstawa to dokładność
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2012-10-29, 15:13

a moc ma tu coś do rzeczy? bo nie ukrywam, że poluję teraz na jakąś taśmówkę używaną na allegro i nie wiem na co patrzeć
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-10-29, 15:25

Oczywiście, że ma... im większa tym lepiej. Mowa jest jednak o małych piłkach do krótkich i nie wysokich cięć. Pamiętać należy o tym , że cięcie na każdej maszynie tępym lub marnym jakościowo narzędziem skrawającym to jak jazda po lodzie na tępych łyżwach. Nie da się nawet najlepsi nie ustoją tylko nogi im się będą rozjeżdżać na boki... Ot taka mała metafora tak to nazwijmy... W ten sposób można zniechęcić się nawet do drogiej i dobrej maszyny. Nieważne czy to będzie piła stołowa, piła taśmowa , frezarka czy coś innego. Kiepskie narzędzie będzie ,,zarzynać" maszynę , palić drewno, zakleszczać się i blokować. Jak hebla ręcznego nie naostrzysz i nie ustawisz też sam się ,,zarżniesz" , wylejesz pot i zniszczysz materiał. To chyba oczywiste... prawda?
podstawa to dokładność
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2012-10-29, 16:09

tak, to jest oczywiste :) jednak na razie poluje na samą maszynę, bo są różne, od 90W do 20x takich mocy
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-10-29, 17:06

Wasylu. To co czasami na allegro oferują, to nie są piły taśmowe, a wyrzynarki na piły typu włośnicowego. Stąd i moc 90W jest wystarczająca, aby wycinać w sklejce pierdoły. Nie znaczy to , że nie jest ona przydatna i że można nią ciąć różniste elementy, ale to inny temat.
Piła taśmowa musi mieć kopa i możliwość założenia kilku rodzajów-szerokości taśm.
To co napisał palisander trzeba wziąć sobie do serca i nie bawić się w półśrodki.
Najlepsza była by piła o średnicy kół prowadzących ok 400 mm - uzyskujemy wtedy możliwość cięcia detali szerokości ok 390 mm /osłona piły ok 10 mm/. Wysokość cięcia można sobie w pewnych granicach podrasować, tak jak palisander. :-D
Jaką kupisz, taka będziesz miał i będziesz musiał nauczyć się z niej wydusić max możliwości.
A można duuuuużo zrobić, łącznie ze szlifowaniem paskiem ściernym. ;-)
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-10-29, 17:28

Wasyl- kup sobie taka jak w linku... ;-) Przeżyje Ciebie i Twoje wnuki, a będziesz mógł nawet okrąglaki na tarcicę rozcinać.... Silnik przewiniesz na 230 V i jazda !!!

http://allegro.pl/pila-tasmowa-i2749727653.html
podstawa to dokładność
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-10-29, 17:32

To, to jest już full wypas!
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2012-10-29, 17:50

tak, no ja wiem, że te 90W to są wyrzynarki do modeli, wiem też że są wyrzynarki włosowe, ale i piły taśmowe włosowe też są, jedno i drugie występuje w obydwu wariantach. Niestety rozumiem, że wyrzynarki odpadają, (domyślam się, że na jałowym szczypie drewno?) Niestety z mojego kieszonkowego nie stać mnie na piłę frezarkę, deski, trochę pierdółek i piłę taśmową w jednym roku ;d

hahaha, o takiej jak podałeś to mogę tylko pomarzyć
popik10

Post autor: popik10 » 2012-10-29, 19:00

Pytanie do tych brzeszczotów.
Kupował je ktoś??
Warte są polecenia??
Maja utwardzane zęby??
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-10-29, 22:56

Zęby są utwardzane Piotr. Brzeszczoty są naprawdę godne polecenia i cena jest przystępna. Zgrzeją Ci na wymiar jaki podasz.

Pozdrawiam.
podstawa to dokładność
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2012-10-29, 22:59

Powiedzcie mi, czy takie coś
http://allegro.pl/pila-tasmowa-wlosowa- ... 04143.html
nadaje się do czegokolwiek

serio nie mam budżetu... jak będę na 3cim roku (oby za rok) to pójdę na pół etatu do roboty, na razie nie ma opcji
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-10-29, 23:12

Dorzuć sobie stówke, pobujaj się po marketach i kupisz z nieco szerszymi kołami i z możliwością cięcia do 70 mm wysokości. Będziesz mógł założyć nieco szerszą piłkę niż 6 mm.
podstawa to dokładność
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2012-10-29, 23:22

chyba jednak wolę używany sprzęt, zawsze wolałem używany, można zaoszczędzić i kupić w tej samej cenie nówkę, albo używany o klasę wyżej. będę czekał aż coś się na allegro pojawi
ODPOWIEDZ